USA: světoví hráči vydělávají i v recesi

alt, Reuters
20. 4. 2008 15:10
Konec levných půjček postihne domácí firmy
Foto: Reuters

Analýza - Ve Spojených státech je v plném proudu výsledková sezóna. Ve skutečnosti jsou ale výsledkové sezóny dvě, uvádí analýza agentury Reuters.

Jedna se týká firem aktivních po celém světě, jako je třeba IBM, kterým se nyní daří dobře. Druhá pak společností orientovaných hlavně na domácí trh, a ty trpí.

Například výrobce motocyklů Harley-Davidson oznámil, že letošní výsledky budou výrazně horší, než se dosud čekalo. Podobně hotelový řetězec Marriott International varoval, že recese si letos vybere svoji daň na výdajích na cestování.

"Domácí firmy vystavené rozhodování spotřebitelů o jednorázových útratách teď rozhodně zažívají špatné časy," řekl agentuře Reuters David Bianco, akciový stratég banky UBS. (Stejné UBS, která na hypoteční krizi prodělala 37 miliard dolarů).

Investory naopak potěšily výsledky mezinárodně orientovaných firem. Těm krátkodobě pomáhá znehodnocující dolar - zvyšuje dolarovou hodnotu zahraničních zisků nebo zvyšuje jejich konkurenceschopnost vůči zahraničním firmám.

Zisky nepadají, zatím...

Ve čtvrtek ceny akcií podpořily výsledky společnosti IBM, která mimo USA dosahuje zhruba dvou třetin tržeb. Firma zlepšila výhled na zbytek roku. Podobně výsledky výrobce procesorů Intel rozptýlily obavy, že další obětí krize budou akcie technologických firem.

Narozdíl od předchozích recesí tak zisky amerických firem lépe odolávají poklesu díky jejich většímu zapojení na světových trzích. Tento kvartál zatím většina firem překonala vlastní snížené odhady - konkrétně čtyři pětiny z 51 firem, které už výsledky vydaly, uvádí Reuters.

"V recesi by pokles měl zasáhnout průmysl, technologické firmy, producenty surovin a energetiku. To jsou sektory, které obvykle zdecimují akciové indexy, ale to se teď neděje," dodal analytik UBS.

Někteří odborníci ovšem předpovídají těžké časy sektoru obchodu, služeb či dopravy. Krach několika maloobchodních firem nebo třeba navrhovaná fúze aerolinií Delta a Northwest mohou předznamenávat začátek dalekosáhlých změn v ekonomice. "Krátce řečeno, ekonomika bude menší a levnější," soudí Peter Schiff, analytik firmy Euro Pacific Capital, který v roce 2006 předpověděl současnou hypoteční krizi.

Zeštíhlení podle něj čeká sektory, které dosud těžily z útrat spotřebitelů poháněných levnými úvěry. Čas levných půjček totiž skončil, a úvěrová krize se rozšíří i na trh spotřebitelských financí.

To bude znamenat menší poptávku po elektronice, cestování, nebo například univerzitním studiu. Výsledkem bude vlna bankrotů a mnohem menší sektor služeb, tvrdí Schiff.

 

Právě se děje

Další zprávy