Fed riskuje ztrátu důvěry

Peter Schiff (analytik Euro Pacific Capital)
2. 3. 2008 12:33
Američany čeká recese i inflace
Riskuje Bernanke ztrátu důvěry?
Riskuje Bernanke ztrátu důvěry? | Foto: Reuters

Analýza - Washington nemá ani vůli ani prostředky postavit se největším ekonomickým výzvám, a proto se spoléhá na slova.

President Bush a ministr financí Paulson se tento týden navzdory jasným důkazům, že dolar je v kritickém stavu, pokusil trhy ujistit vzýváním mýtické "politiky silného dolaru".

Šéf centrální banky Ben Bernanke se jim snažil pomoci prohlášením, že inflační očekávání zůstávají "dobře ukotvená," a že stagflace není na obzoru.

Faktem je, že jeho názoru by se mělo dostat asi tolik důvěry, jako jeho dřívějšímu tvrzení, že problémy s hypotékami jsou "pod kontrolou". Oficiální čísla o inflaci rostou nepřijatelně vysoko, dolar padá na nové rekordy, zlato, stříbro, ropa a zemědělské komodity míří vzhůru, a Bernanke riskuje ztrátu posledního zbytku svojí kredibility.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Propad dolaru je k nezastavení

Inflace v recesi nezmizí

Bernanke tvrdí, že zdrojem inflace jsou rostoucí ceny komodit, které přisuzuje silné světové poptávce. Zcela opomíjí, že rostoucí globální poptávka je přímým výsledkem rychlého růstu světové peněžní nabídky, jejímž zdrojem je sám Bernanke.

Tato rutina se ovšem vyčerpává. Zdá se, že dolar klesne a zlato stoupne pokaždé, když Bernanke dokončí větu.

Hlavním faktorem zvyšujícím globální poptávku je nadměrná tvorba peněz a nezodpovědné uvolňování měnové politiky v USA, které musí zahraniční centrální banky následovat, aby udržely kurz svých měn k dolaru relativně nezměněný. Část poptávky je samozřejmě skutečná, a ta se setkává se zvýšenou nabídkou.

Je to jen umělá poptávka vytvořená inflací, která tlačí ceny nahoru.

Rostoucí ceny potravin a energií Bernnake nepovažuje samy o sobě za problém - dokud mohou být vynechány z oficiálního cenového deflátoru PCE. Nevadí mu, že americké rodiny musí za svoji obživu a bydlení platit více. Pokud ovšem tyto základní ceny budou dále růst, je jedno, co se stane s cenami ostatního zboží, protože jen málo lidí na ně bude mít peníze.

Patrně si také myslí, že pokud ekonomika spadne do recese, cenová inflace ustoupí. To je nesmysl, protože menší domácí poptávku vyrovná větší poptávka ze zahraničí. Slabší dolar omezí spotřebu Američanů, sílící zahraniční měny dají větší kupní sílu cizincům. Klesne dovoz, vzroste vývoz. Výsledkem bude dodatečný tlak na růst domácích cen.

Snižování sazeb nepomůže

Naivní je i představa, že Fed dokáže stabilizovat ekonomiku snižováním úroků, a budoucí inflaci omezit agresivním zvyšováním. I pokud bychom se volnou měnovou politikou mohli vyhnout recesi, jsme tak závislí na levném dluhu, že jakmile by Bernanke sáhl po jestřábí masce, ekonomika by se okamžitě destabilizovala. To by si vynutilo další kolo snižování sazeb a ještě více inflace.

Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent.
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent. | Foto: Wikipedia
Čtěte více: 
Cena obilí na burze se vyšplhala k novému rekordu

Kdyby to Bernanke s bojem proti inflaci myslel vážně, bojoval by teď. Odkládáním léčby jednoduše umožňuje další zhoršení nemoci.

Bernanke ale není jediný, kdo popírá realitu, snaží se i Wall Street. Mnoho lidí tvrdí, že padající ceny domů jsou deflační a omezují dopad ostatních cen, které rostou. Je pravdou že některé reality zlevňují, ale zároveň rostou náklady spojené s jejich vlastnictvím. Navíc, když ceny domů rostly, málokdo to považoval za inflační problém. Proč tedy stejní lidé opačný trend považují za deflaci?

Bernankemu přibývají kritici

Jiní lidé mluví o "inflaci v potravinách" nebo "energetické inflaci", jako by snad byly různé druhy inflace. Inflace je ale jen jedna - expanze nabídky peněz a úvěru. Ceny ale neprocházejí inflací, pouze klesají a padají. Mluvit o rostoucích cenách jídla jako o "inflaci v potravinách" znamená přesouvat vinu za inflaci na růst cen, namísto toho abychom růst cen jídla vysvětlili inflací samotnou.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více: 
Amerika se topí v problémech, trhům vládne nejistota

Další tvrdí, že rostoucí ceny komodit jsou pouze problémem poptávky. Omezená nabídka je ale funkcí umělé inflační poptávky. Kdyby vláda rozdávala milionové bankovky, nastal by nedostatek Ferrari.

Problémem je i to, jak se mnozí obdivovatelé Fedu se změnili na kritiky. Tak například Larry Kudlow z televize CNBC sotva před pár měsíci volal po drastickém snižování sazeb, které mělo podpořit dolar. Teď právě toto snižování sazeb viní ze srážení dolaru i celé ekonomiky.

Pokud si Fed nedokáže udržet důvěru svých největších propagátorů, jak asi jeho hudba zní skeptičtějšímu publiku v zahraničí.

Peter Schiff je majitelem investiční firmy Euro Pacific Capital, v USA patří mezi široce citované analytiky.

 

Právě se děje

Další zprávy