Po ztroskotání lodě u Libye se pohřešuje nejméně 15 uprchlíků

ČTK ČTK
1. 5. 2016 17:39
Nejméně patnáct lidí se pohřešuje po ztroskotání lodi se 120 uprchlíky, která se už v pátek potopila u libyjských břehů. Oznámil to dnes v Římě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Počet lidí, kteří zmizeli nebo zahynuli během víkendu cestou do Evropy, tak dosáhl téměř stovky. Vratké plavidlo šlo ke dnu krátce po vyplutí z Libye, uvedla mluvčí UNHCR Carlotta Samiová. Ve stejný den, tedy v pátek, z Libye odplula jiná loď směřující do Evropy. I ona se potopila a zachráněno bylo 26 lidí. Dalších 84 se stále pohřešuje. Tragická víkendová bilance pravděpodobných obětí tak činí 99.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy