Němci tvrdí, že nová trasa pašeráků uprchlíků vede přes Česko. Poplašná zpráva, zlobí se Chovanec

Zahraničí Jan Hejl Zahraničí, Jan Hejl
Aktualizováno 29. 4. 2016 14:04
List Passauer Neue Presse popisuje několik případů, kdy policisté zastavili dodávky s běženci jedoucí do Německa z Česka. Ve středu dopadli dva slovenské pašeráky, kteří vezli ve dvou autech sedm Syřanů. Za několik hodin objevili další vůz. Auta zastavili na silnici B12, která vede mezi Philippsreutem a hraničním přechodem Strážný. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová však informace bavorského deníku popírá. Podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by pašerácká trasa vedla právě přes Česko.
Německá policie a běženci. Ilustrační foto.
Německá policie a běženci. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pasov – Pašeráci mění trasy, kterými se snaží uprchlíky dostat do Německa.

Tranzitní zemí se namísto "obvyklého" Rakouska stává ve stále větší míře Česká republika, píše bavorský deník Passauer Neue Presse (PNP).

Česká cizinecká policie i ministr vnitra Milan Chovanec to odmítají.

Syřané u přechodu Strážný

Německý list popisuje několik případů, kdy policisté zastavili dodávky se syrskými běženci jedoucí přes Česko.

Ve středu dopadli dva slovenské pašeráky, kteří vezli ve dvou autech sedm Syřanů. Slováci ve věku 39 a 47 let převáželi do Německa čtyři dospělé a tři děti.

Tutéž noc policie zadržela ve Freyungu pět dalších Syřanů. Za několik hodin - kolem poledne - pak objevila ještě jednu syrskou skupinu, tentokrát šestnáctičlennou.

"Pašerák je pravděpodobně převezl přes hranici," píše PNP. Auta zastavili na silnici B12, která vede přes Philippsreut na hraniční přechod Strážný. Silnice na českém území pokračuje do Vimperka a Strakonic.

"Těchto případů přibývá," cituje deník Franka Kollera z policie v Pasově.

"V zásadě marginální"

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová však informace bavorského deníku popírá. Zda se Česko stává novou tranzitní zemí, lze podle ní vyhodnotit pouze z počtu zadržených migrantů na území státu.

"Záchyty běženců jsou pořád v zásadě marginální. Nic nenasvědčuje tomu, že by trasa pašeráků vedla přes nás," řekla deníku Aktuálně.cz Rendlová.

Česká cizinecká policie nicméně připouští, že situace na poli migrace se může změnit ze dne na den. Podle mluvčí Rendlové je nicméně ostraha hranic dostatečná.

"Pašeráci i z minulosti vědí, že Česká republika pro ně není pohodlnou zemí. Vědí, že tady cizince zachytáváme a posíláme je do detenčních zařízení," zdůraznila Rendlová.

Mimo policie popřel informace bavorského deníku také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Tyto informace nejsou v žádném případě pravdivé. Nechápu, proč se v německém tisku objevují takové dezinformace, které se dle mého názoru blíží šíření poplašné zprávy," vzkázal Chovanec. Dodal, že není žádný důvod k tomu, aby kdokoliv zneklidňoval veřejnost podobnými zprávami.

Od pondělka 14 pokusů

Jen od pondělka zaregistrovali Němci na bavorsko-české hranici 14 pokusů o pašování lidí, včetně už zmíněných tří případů. "Samozřejmě to teď pro nás znamená varování," uvedl Koller.

Německý list se rovněž s odvoláním na policii zmiňuje o stoupajícím počtu imigrantů přijíždějících vlaky z Itálie do Rakouska a pak přes Tyrolsko do Bavorska. Tedy přes Brennerský průsmyk, kde rakouská policie hodlá od června zpřísnit kontroly na silnici a železnici.

V Bulharsku zakládají občané domobrany a hlídají hranici země s Tureckem a Řeckem. Pátrají po uprchlících a migrantech, kteří je nelegálně překračují. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy