Němci tvrdí, že nová trasa pašeráků uprchlíků vede přes Česko. Poplašná zpráva, zlobí se Chovanec

Zahraničí Jan Hejl Zahraničí, Jan Hejl
Aktualizováno 29. 4. 2016 14:04
List Passauer Neue Presse popisuje několik případů, kdy policisté zastavili dodávky s běženci jedoucí do Německa z Česka. Ve středu dopadli dva slovenské pašeráky, kteří vezli ve dvou autech sedm Syřanů. Za několik hodin objevili další vůz. Auta zastavili na silnici B12, která vede mezi Philippsreutem a hraničním přechodem Strážný. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová však informace bavorského deníku popírá. Podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by pašerácká trasa vedla právě přes Česko.
Německá policie a běženci. Ilustrační foto.
Německá policie a běženci. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pasov – Pašeráci mění trasy, kterými se snaží uprchlíky dostat do Německa.

Tranzitní zemí se namísto "obvyklého" Rakouska stává ve stále větší míře Česká republika, píše bavorský deník Passauer Neue Presse (PNP).

Česká cizinecká policie i ministr vnitra Milan Chovanec to odmítají.

Syřané u přechodu Strážný

Německý list popisuje několik případů, kdy policisté zastavili dodávky se syrskými běženci jedoucí přes Česko.

Ve středu dopadli dva slovenské pašeráky, kteří vezli ve dvou autech sedm Syřanů. Slováci ve věku 39 a 47 let převáželi do Německa čtyři dospělé a tři děti.

Tutéž noc policie zadržela ve Freyungu pět dalších Syřanů. Za několik hodin - kolem poledne - pak objevila ještě jednu syrskou skupinu, tentokrát šestnáctičlennou.

"Pašerák je pravděpodobně převezl přes hranici," píše PNP. Auta zastavili na silnici B12, která vede přes Philippsreut na hraniční přechod Strážný. Silnice na českém území pokračuje do Vimperka a Strakonic.

"Těchto případů přibývá," cituje deník Franka Kollera z policie v Pasově.

"V zásadě marginální"

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová však informace bavorského deníku popírá. Zda se Česko stává novou tranzitní zemí, lze podle ní vyhodnotit pouze z počtu zadržených migrantů na území státu.

"Záchyty běženců jsou pořád v zásadě marginální. Nic nenasvědčuje tomu, že by trasa pašeráků vedla přes nás," řekla deníku Aktuálně.cz Rendlová.

Česká cizinecká policie nicméně připouští, že situace na poli migrace se může změnit ze dne na den. Podle mluvčí Rendlové je nicméně ostraha hranic dostatečná.

"Pašeráci i z minulosti vědí, že Česká republika pro ně není pohodlnou zemí. Vědí, že tady cizince zachytáváme a posíláme je do detenčních zařízení," zdůraznila Rendlová.

Mimo policie popřel informace bavorského deníku také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Tyto informace nejsou v žádném případě pravdivé. Nechápu, proč se v německém tisku objevují takové dezinformace, které se dle mého názoru blíží šíření poplašné zprávy," vzkázal Chovanec. Dodal, že není žádný důvod k tomu, aby kdokoliv zneklidňoval veřejnost podobnými zprávami.

Od pondělka 14 pokusů

Jen od pondělka zaregistrovali Němci na bavorsko-české hranici 14 pokusů o pašování lidí, včetně už zmíněných tří případů. "Samozřejmě to teď pro nás znamená varování," uvedl Koller.

Německý list se rovněž s odvoláním na policii zmiňuje o stoupajícím počtu imigrantů přijíždějících vlaky z Itálie do Rakouska a pak přes Tyrolsko do Bavorska. Tedy přes Brennerský průsmyk, kde rakouská policie hodlá od června zpřísnit kontroly na silnici a železnici.

V Bulharsku zakládají občané domobrany a hlídají hranici země s Tureckem a Řeckem. Pátrají po uprchlících a migrantech, kteří je nelegálně překračují. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy