Ruská agentura TASS cituje Babišova slova o tom, že česká vláda sní o válce s Ruskem

Živě
Ruská tisková agentura TASS publikovala ve svém zpravodajském servisu slova Andreje Babiše o tom, že česká vláda Petra Fialy sní o válce s Ruskem. Babiš pronesl výrok v rozhovoru pro Parlamentní listy.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Aktuálně.cz/Youtube/ANO
Živě
Aktualizovat reportáž
12:54

Ukrajinská armáda v noci na čtvrtek zaútočila drony na ruskou leteckou základnu na západě okupovaného Krymu. Oznámilo to ministerstvo obrany.

12:37

Ruská tisková agentura TASS publikovala ve svém zpravodajském servisu slova Andreje Babiše o tom, že česká vláda Petra Fialy sní o válce s Ruskem. Babiš pronesl výrok v rozhovoru pro Parlamentní listy.

11:27

V Severoatlantické alianci začne od září fungovat nová velitelská struktura, která bude mít za úkol koordinovat pomoc Ukrajině. Dnes to podle agentury Reuters řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dodal, že nová struktura bude mít sídlo v Německu a bude mít k dispozici zhruba 700 lidí.

"Shodli jsme se, že ustavíme velitelství pro koordinaci a poskytování asistence a výcviku Ukrajině," uvedl Stoltenberg na okraj zasedání Evropského politického společenství (EPC) v Británii.

10:29

"Bez přílivu dolarů Rusko do roka padne." Ekonom Jurij Gorodničenko, kterého někteří Ukrajinci označují za "legendu", přišel s řešením, které by mohlo zastavit válku na Ukrajině. "Nejúčinnější by byly sankce, které by se dotkly ruského energetického sektoru a snížily jeho příjmy z plynu a ropy - úplné embargo na ruskou energii," řekl ekonom.

10:28 Vlajka Ruské federace.

Belgorodská oblast na západě Ruska pozastavila provoz všech mateřských škol a jeslí ve vzdálenosti 20 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Podle ruských představitelů je to z důvodu nebezpečí, které představuje ukrajinské ostřelování, uvádí dnes agentura Reuters.

Opatření vstoupilo v platnost ve středu, informovala ruská média. Podle úřednice Belgorodské oblasti Anny Kuťašovové by mělo být v platnosti minimálně týden. Zavření školek a jeslí se podle úřadů dotkne asi 50 tisíc lidí v regionu. Zatím není jasné, jestli bude prodlouženo.

09:46

Cesta maďarského premiéra Viktora Orbana do Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nebyla mírovou misí, ale misí appeasementu, uvedla Ursula von der Leyenová v projevu před europoslanci s odkazem na politiku ústupků a usmíření. Za svá slova si vysloužila dlouhý potlesk.

Jen dva dny po Orbánově návštěvě zasáhly Putinovy rakety dětskou nemocnici v Kyjevě, připomněla dosavadní šéfka Evropské komise, o jejímž dalším mandátu má dnes Evropský parlament hlasovat. "Nikdo nechce mír víc než Ukrajinci. Chtějí svobodnou a nezávislou zemi a Evropa bude při Ukrajině stát tak dlouho, jak to bude potřeba, to je náš vzkaz," dodala von der Leyenová.

09:03

V Británii se dnes sejde Evropské politické společenství (EPC) a Česko na okraj jednání podepíše bezpečnostní dohodu s Ukrajinou. Předsedové vlád a hlavy států Evropské unie a dalších zemí budou v Blenheimském paláci u Oxfordu hovořit například o migraci, energetice či kybernetické bezpečnosti a boji proti dezinformacím. ČR bude zastupovat premiér Petr Fiala.

21:08 Vlajka Ruské federace.

Rusko je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno spolupracovat s každým lídrem USA, který bude ochoten vést "vzájemně respektující dialog". Šéf diplomacie země, která už téměř dva a půl roku vede válku proti Ukrajině, to dnes podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci v OSN.

16:08

Čeští europoslanci mají rozdílné názory na usnesení o podpoře Ukrajiny schválené v Evropském parlamentu, větší část z nich ale rezoluci podpořila. Europoslanci za ANO se zdrželi, Filip Turek (Motoristé) hlasoval proti.

14:53

"Neměli bychom se ptát, jestli Ukrajina prohraje, ale kdy prohraje Rusko," prohlásil v Praze elitní americký historik Timothy Snyder. Na své přednášce a v následné debatě vysvětloval, že se Kremlu nedaří naplňovat jeho vojenské cíle a výrazně ztrácí dech i ruská propaganda. Podle něj válka na Ukrajině, která trvá víc než dva roky, může skončit jedině porážkou okupantů.

14:48

Krátce před půlnocí ukrajinské letectvo a zpravodajské kanály informovaly o střele letící ve směru na Oděskou oblast na jihu země a následně o výbuchu v Bilhorodsko-Dnistrovském okrese na jihu této oblasti. Další informace o raketách či dronech však nenásledovaly, jakkoli byl letecký poplach na východě země během noci vyhlášen třikrát, dodala BBC.

Ruské letectvo nad ránem bombardovalo městečko Borova u Izjumu v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny klouzavými řízenými bombami. Ty poškodily tři domy, restauraci a myčku aut, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov.

14:48 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila pět ukrajinských dronů nad třemi ruskými regiony, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Jeden dron byl podle krátkého komuniké zničen nad Belgorodskou oblastí, další dva nad Voroněžskou oblastí. Později ministerstvo oznámilo zničení dalších dvou dronů nad Brjanskou oblastí.

Dva mrtvé si vyžádal útok ukrajinského dronu na osobní automobil u osady Cerkovnyj, uvedl gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. "Ve voze byl mladý manželský pár. V důsledku požáru auta manželé zahynuli na místě ještě před příjezdem sanitky," napsal na sociální síti.

14:46

Do Ruska se vrací 95 vojáků propuštěných z ukrajinského zajetí výměnou za stejný počet zajatých ukrajinských vojáků, oznámilo dnes podle agentur ruské ministerstvo obrany. Výměnu zajatců následně potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Pokračujeme ve vracení našich lidí domů," napsal Zelenskyj na sociální síti s tím, že mezi 95 osvobozenými zajatci jsou vojáci, příslušníci národní gardy i pohraniční stráže. "Bez ohledu na potíže se snažíme najít každého, kdo mohl padnout do zajetí. Všichni se musí vrátit," zdůraznil prezident. Výměnu zajatců podle Moskvy i Kyjeva pomohly zprostředkovat Spojené arabské emiráty, podobně jako červnovou výměnu 90 zajatců z každé strany.

14:45 Vlajka Ruské federace.

Ruští policisté zadrželi v Moskvě důchodkyni, který na památník na Rudém náměstí nastříkala barvou zkratku ukrajinské vojenské rozvědky HUR, oznámila dnes ruská média. Nejde o první případ svého druhu, nedávno se stejná písmena opakovaně objevila na památníku sovětského maršála Georgije Žukova, který stojí u vstupu na náměstí v centru ruské metropole. Ženě hrozí v případě odsouzení až šest let za mřížemi.

K použití spreje k nastříkání písmen HUR na pomník vůdcům povstání, která na počátku 17. století vedlo k vyhnání polských uchvatitelů z Kremlu, přiměli 68letou penzistku telefonní podvodníci. Slibovali jí, že v takovém případě jí odpustí dluhy z půjček, ke kterým ji dříve přemluvili, uvedli podle agentury TASS policisté. Ti penzistku trestně stíhají kvůli poškozování objektu kulturního dědictví.

Na počátku června moskevský soud vzal do vazby dvě sestry, které nastříkali HUR na pomník Žukova. Tatáž písmena na pomník nastříkal muž, kterého policisté zadrželi v první červencový den.

13:57

Evropský parlament také v rezoluci odsoudil návštěvu Viktora Orbána v Moskvě s tím, že maďarský premiér nemůže tvrdit, že zastupuje EU, když jedná v rozporu se společnými postoji. "Z tohoto porušení by měly být vyvozeny pro Maďarsko důsledky," píše se v rezoluci, která připomíná, že bezprostředně po Orbánově "mírové" misi Rusko zaútočilo na dětskou nemocnici v ukrajinské metropoli.

12:57

Europoslanci drtivou většinou 495 hlasů podpořili pokračování další pomoci včetně vojenské pro Ukrajinu. Proti bylo 137.  Jde o první rezoluci schválené po červnových volbách do Evropského parlamentu

11:11
11:02

Několik desítek Ukrajinců už vrátili pohraničníci od hranic poté, co v zemi začal od půlnoci platit nový předpis, podle kterého muži v branném věku nesmějí vycestovat do ciziny, pokud nemají v pořádku záznamy a doklady u vojenských úřadů. Podmínky pro vycestování zpřísnil nový zákon o mobilizaci, který Ukrajina nedávno přijala ve snaze zajistit čerstvé síly pro armádu. "Při překračování hranic musí mít od dnešního dne muži ve věku od 18 do 60 let povinně u sebe doklad o registraci u vojenské správy," řekl serveru RBK-Ukrajina mluvčí pohraniční stráže Andrij Demčenko.

20:08

Spolupráce s Ukrajinou nespočívá jen v pomoci zemi napadené Ruskem, je zaměřena na budoucnost a pro obě strany výhodná, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po dnešním společném jednání vlád obou zemí v Praze.

Potenciál dalšího růstu vidí premiér například v modernizaci jaderných elektráren na Ukrajině. Česká vláda ujistila podle Fialy ukrajinské ministry, že s českou pomocí a podporou mohou nadále počítat. Po jednání podepsali ministři pět memorand o spolupráci. Šmyhala odpoledne přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel.

19:30

Kandidát Republikánské strany do Bílého domu Donald Trump je připraven se okamžitě po svém případném vítězství v listopadových prezidentských volbách v USA zasadit o mír na Ukrajině, napsal v dopise lídrům Evropské unie maďarský premiér Viktor Orbán.

V textu adresovaném šéfovi unijních summitů Charlesi Michelovi a poskytnutém všem zemím bloku také Orbán bez podrobností tvrdí, že rusko-ukrajinský konflikt se v blízké budoucnosti radikálně vyostří. Michel v reakci Orbánovi napsal, že o Ukrajině nelze diskutovat bez Ukrajiny.

19:25 Vlajka Ruské federace.

Většina civilistů bude mít zakázaný vstup do celkem 14 vesnic na jihu ruské Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslava Gladkova. 

"Doufám, že pochopíte, že ženy a děti na tato místa, která denně čelí ostřelování, pustit nemůžeme. Už tak jsme o spoustu civilistů přišli, další lidé jsou zranění. Naším úkolem je především zajistit dostatečnou bezpečnost," oznámil Gladkov na sociální síti Telegram.

16:19

Sellier & Bellot a ukrajinská společnost Ukroboronprom se dohodly na spolupráci při výrobě několika typů malorážového střeliva na Ukrajině. Česká zbrojovka v návaznosti na Dohodu o společném záměru s Ukroboronprom z února podepsala smlouvu o transferu technologie pro montáž pušek CZ BREN 2 na Ukrajině.

16:04

Provozovatelé energetických sítí Estonska, Lotyšska a Litvy podepsali smlouvu, na jejímž základě se odpojí od společné energetické sítě s Ruskem a Běloruskem. Od sítě BRELL, která je z dob Sovětského svazu, se chtějí odpojit v únoru příštího roku, uvedla dnes agentura Reuters. Záměr daly tyto státy najevo už loni.

15:30

Na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou společností Sellier & Bellot, oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal po společném zasedání české a ukrajinské vlády v Praze.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal. | Foto: Reuters
15:18

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) projednal na dnešní česko-ukrajinské mezivládní konzultaci s náměstkem ministra pro digitální transformaci Ukrajiny Oleksandrem Bornjakovem spolupráci v digitálním vzdělávání a v kyberbezpečnosti. 

11:59

Česká republika bude dál podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi a současně myslí na její rekonstrukci, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v úvodu dnešního druhého společného zasedání české a ukrajinské vlády v Praze. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal si od jednání v Praze slibuje debatu o posílení obranné a průmyslové spolupráce obou zemí nebo o zabavení ruského majetku.

10:29

"Čína je největší hrozba a pro nás je důležitější než válka Ruska s Ukrajinou," prohlásil republikánský senátor za stát Ohio a Trumpův kandidát na viceprezidenta J. D. Vance v prvním proslovu na sjezdu Republikánské strany. Vance na začátku roku řekl, že Ukrajina bude muset přenechat část svého území Rusku.

10:28 Vlajka Ruské federace.

Ruská antivirová společnost Kaspersky Lab odejde z USA, odchod zahájí už tento týden. Vláda před měsícem oznámila, že prodej výrobků firmy zakáže.

08:19 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci zničila nad čtyřmi regiony země 13 ukrajinských dronů; devět nad Rostovskou oblastí a po jednom nad Belgorodskou, Kurskou a Voroněžskou oblastí a u západního pobřeží anektovaného Krymu. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo obrany. O případných následcích náletů ministerstvo neinformovalo. Ukrajina informovala o sestřelu jednoho dronu ruských sil.

08:18 Vlajka Ruské federace.

Dron v noci na dnešek způsobil požár v továrně na elektronická zařízení v Koreněvu nedaleko hranic s Ukrajinou. Na sociálních sítích to uvedl gubernátor ruské Kurské oblasti Alexej Smirnov. Podle něj šlo o ukrajinský bezpilotní letoun.

"Dron shodil výbušné zařízení na území továrny," napsal Smirnov na Telegramu. "Nikdo z pracovníků nebyl zraněn. Hasiči ze dvou okresů likvidují požár v jednom z technologických provozů," dodal.

08:17

Česká a ukrajinská vláda budou dnes společně jednat v Praze, tématem bude obranná spolupráce, migrace, spolupráce v energetice či podpora českého exportu a zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny. Společné zasedání vlád naváže na schůzku, která se koncem října 2022 konala v Kyjevě. Ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala odpoledne na Pražském hradě přijme prezident Petr Pavel.

19:07

Neznámý pachatel hodil v noci na dnešek granát na budovu vojenského náborového střediska v západoukrajinském městě Busk. Nikdo nebyl při incidentu zraněn. S odvoláním na ukrajinské úřady o tom dnes informovala agentura Reuters a ukrajinská veřejnoprávní stanice Suspilne na svém webu.

15:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

První dodávka stíhaček F-16 Ukrajině nebude stačit na obranu před ruským letectvem. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Nemůžu vám říct, kolik letadel to bude. Ale nebude jich dost… Určitě nás posílí, ale bude jich dost na to, abychom se vyrovnali ruské letce? Nemyslím si," řekl prezident.14:43

Přibližně 44 procent Ukrajinců je připraveno na jednání s Ruskem, ale drtivá většina odmítá ruské podmínky, uvedl server BBC News o výsledcích průzkumu, který minulý měsíc podniklo Razumkovovo středisko na zakázku portálu zn.ua. Proti rozhovorům s Ruskem se staví 35 procent dotázaných.

14:29

Po svých návštěvách Kyjeva, Moskvy a Pekingu vypracoval maďarský premiér Viktor Orbán mírový plán, který má ukončit válku na Ukrajině. V rozhovoru pro deník Magyar Nemzet to oznámil ředitel Orbánovy kanceláře Balász Orbán. Dokument prý dostali od maďarského premiéra lídři všech členských zemí Evropské unie.

13:39

Ukrajina podepsala bilaterální bezpečnostní dohody celkem s třiadvaceti zeměmi. Znamená to pro ní pomoc ve výši 38 miliard dolarů, oznámil v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko patří k zemím, které dohodu s Ukrajinou podepsaly.

11:48

Čtyři ukrajinští vojáci zběhli od jednotky a pokusili se nelegálně překročit hranice s Moldavskem. Při zadržování jeden z dezertérů kladl odpor, pohraničník jej zastřelil, uvedl server RBK-Ukrajina s odvoláním na nejmenované zdroje. Incident potvrdil mluvčí pohraniční stráže a také vyšetřovatelé.

9:38

Rusové v noci na pondělí ostřelovali několik vesnic a měst v Sumské oblasti na severu Ukrajiny.

9:33

V Praze se v úterý uskuteční jednání české a ukrajinské vlády. Delegace budou hovořit o obraně, migraci či obnově Ukrajiny, informoval Úřad vlády.

08:08

Napětí na bělorusko-ukrajinské hranici hranici polevilo a dodatečné vojenské posily, které tam byly nedávno vyslány, se stáhly na základny. Prohlásil to v sobotu běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

V sobotu Lukašenko podle agentury Belta během návštěvy příhraničního regionu řekl, že běloruské zpravodajské služby zjistily, že se ukrajinští vojáci z citlivých oblastí stáhli. "To znamená, že vojáci, kteří byli vysláni jako posily, nyní odešli," citovala běloruského vůdce Belta. "Teď nejsou s Ukrajinci žádné obtíže a já doufám, že žádné nebudou," dodal Lukašenko.

Ukrajina popírá, že by k hranici vyslala dodatečné vojáky, a považuje tvrzení za běloruskou smyšlenku.

21:30

Při ruském ostřelování ukrajinské Charkovské a Chersonské oblasti zemřelo na dvou místech celkem pět lidí. Mezi oběťmi v Charkovské oblasti je policista a záchranářka, kteří pomáhali na místě dopadu předchozí rakety u vesnice Budy jihozápadně od Charkova na východě země. Podle agentury AFP o tom informovaly ukrajinské úřady.

Rakety dopadly na totéž místo s odstupem 30 minut, uvedl šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Útok si podle něj vyžádal 22 zraněných, včetně pěti zaměstnanců železnice, neboť rakety dopadly na nádraží.

Později se rovněž objevily zprávy o zásahu v obci Čornobajivka v téže oblasti, při němž přišla o ruku 16letá dívka a ve vážném stavu byla převezena do nemocnice, píše server Ukrajinska pravda. 

16:36 Vlajka Ruské federace.

Americké rozhodnutí umístit rakety dlouhého doletu v Německu by mohlo z evropských měst učinit cíle pro ruské rakety, varoval mluvčí Kremlu Peskov.

14:17

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • V ruské Rostovské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, vzplál v noci na dnešek v důsledku dronového útoku sklad ropy.
  • Prezident Pavel uvedl, že v červenci a v srpnu by mělo na Ukrajinu dorazit po 50 000 kusech munice, od září do konce roku by to mělo být měsíčně 80 000 až 100 000 kusů.
  • Lídři Ukrajiny jsou převážně spokojení s výsledky summitu Severoatlantické aliance, který deklaroval, že cesta země do NATO je nezvratná, napsal web Politico.
12:36

Zhruba padesát lidí dnes dopoledne požadovalo před ambasádami Francie, USA a Německa v Praze, aby bylo Ukrajině vydáno povolení zasahovat vojenské cíle na území Ruska. Demonstraci svolala česko-ukrajinská organizace Hlas Ukrajiny v reakci na pondělní ruský útok na dětskou nemocnici v Kyjevě a na výsledky summitu NATO, který se konal tento týden ve Washingtonu.

09:23 Vlajka Ruské federace.

V ruské Rostovské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, vzplál v noci na dnešek v důsledku dronového útoku sklad ropy. Podle agentury TASS o tom dnes informoval gubernátor oblasti Vasilij Golubjev. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská protivzdušná obrana v noci zlikvidovala čtyři ukrajinské drony nad Belgorodskou, Kurskou a Rostovskou oblastí. Ukrajinské letectvo oznámilo, že v noci na dnešek sestřelilo čtyři z pěti útočných dronů typu Šáhed, které na Ukrajinu vyslalo Rusko. Pátý Šáhed přeletěl nad ukrajinským územím a zamířil do Běloruska, napsal list Ukrajinska pravda.

19:37

Prezident Pavel v Houstonu hovořil také o české muniční iniciativě na zajištění dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Premiér Petr Fiala na konci června oznámil, že první zásilka před časem dorazila na Ukrajinu. Ministryně obrany Jana Černochová poté upřesnila, že šlo až o 50 000 kusů munice. Cílem je letos na Ukrajinu dopravit 500 000 kusů munice. Pavel uvedl, že v červenci a v srpnu by mělo do země dorazit po 50 000 kusech munice, od září do konce roku by to mělo být měsíčně 80 000 až 100 000 kusů.

19:12

Prezident Petr Pavel věří, že jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj je spokojen s výsledky summitu Severoatlantické aliance, který se tento týden uskutečnil ve Washingtonu. Řekl to dnes v debatě v texaském Houstonu. Ukrajina sice nedostala přímou pozvánku do aliance, získala ale přísliby konkrétní podpory z hlediska vojenského materiálu i řadu bilaterálních dohod.

17:45

Nikdo nemůže popřít, že Rusko je v současnosti skutečně urgentní, přímou a nejvážnější hrozbou v Evropě. V debatě u příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance a 75. výročí jejího založení to dnes řekl náčelník českého generálního štábu Karel Řehka. Pro bezpečnost a obranu je podle něj zásadní jednota, summit NATO ve Washingtonu ji podle něj ukázal.

Podpora Ukrajiny napadené Ruskem je podle Řehky zásadní pro obranu celé Evropy. Výsledek války bude formovat chování Ruska v Evropě. Co se týče potenciální ruské agrese vůči alianci, nejsou podle náčelníka generálního štábu takové náznaky či varování pro brzkou budoucnost, existují ale varování ohledně dlouhodobé přípravy na potenciální konflikt s NATO.

17:15

Hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšil o 4,1 procenta. V samotném červnu však hospodářský růst zpomalil na 1,1 procenta kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny, které jsou důsledkem ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na údaje ukrajinského ministerstva hospodářství.

15:56

Finští zákonodárci v pátek těsně schválili zákon, který umožní za některých podmínek odmítat žádosti o azyl. Zákon navrhla vláda kvůli obavám z migrační vlny z Ruska, která je podle finské vlády koordinovaná Moskvou.

15:49

Ruská armáda zřejmě použila při vzdušném úderu na Ukrajinu imitace útočných dronů, vyplývá z dnešního vyjádření velitele ukrajinského letectva Mykoly Oleščuka. Ruští vojáci se podle něj napodobeninami pravděpodobně snažili přetížit ukrajinskou protivzdušnou obranu. Hlavním cílem ruského útoku v noci na pátek bylo západoukrajinské město Starokosťantyniv, kde se nachází důležitá letecká základna.

Ukrajinci podle velitele letectva ve čtvrtek večer sestřelili všech pět střel s plochou dráhou letu Ch-101 a v noci na pátek také 11 dronů. Rusové přitom vyslali na Ukrajinu 19 útočných dronů typu Šáhed a bezpilotních letounů neznámého typu, uvedl Oleščuk.

Zbývajících osm dronů se ztratilo, uvedl velitel a dodal, že Rusové pravděpodobně používají napodobeniny útočných dronů k přetížení protivzdušné obrany. Detaily neposkytl, vyzval ale obyvatele země, aby při nálezu s podezřelými předměty nemanipulovali a nahlásili jejich polohu úřadům.

13:24

Neznámí vandalové polili červenou barvou vchod do areálu českého velvyslanectví v Moskvě, informovala dnes ruská tisková agentura TASS. Poškozena byla kovová branka a plot na místě, kde je instalována tabulka s označením ambasády a nad kterým vlají česká a unijní vlajka. Většinu barvy se již podařilo smýt a chod ambasády incident nenarušil, píše TASS. Vyjádření české diplomacie se ČTK snaží získat.

"Česko je známé svým ostře protiruským postojem a patří k těm západním zemím, které nejaktivněji přispívají k militarizaci Ukrajiny," napsala ruská agentura.

Incident může být reakcí na sérii akcí před ruským velvyslanectvím v české metropoli, při nichž demonstranti tento týden protestovali proti rozsáhlému ruskému útoku na Ukrajinu; při kterém přišlo o život více než 40 osob a byla zasažena mimo jiné dětská nemocnice v Kyjevě. V pondělí demonstranti plot u ruského diplomatického areálu v Praze polili údajně kečupem.

12:58

Lídři Ukrajiny, jež čelí ruské invazi, jsou převážně spokojení s výsledky summitu Severoatlantické aliance, který deklaroval, že cesta země do NATO je nezvratná. Napsal to v noci na dnešek web Politico, podle kterého Ukrajinci odjíždějí z Washingtonu lépe naladěni než po loňském summitu v Litvě. Další světová média ale upozorňují, že přijetí Ukrajiny do aliance zůstává nejisté a že ani nově přislíbená vojenská pomoc Ukrajincům neumožní v brzké době vést novou ofenzívu.

"Kyjev nedostal vše, co chtěl," uvádí Politico. Prohlášení o nevyhnutelné budoucnosti Ukrajiny v NATO nicméně hodnotí jako lepší výsledek ve srovnání s minulým rokem, kdy lídři aliance ve Vilniusu pouze konstatovali, že Ukrajina bude přijata, až se na tom spojenci shodnou. Tehdy vývoj podle Politico ukrajinské lídry rozzuřil.

"Je to lepší, než to bylo," hodnotil letošní vrcholnou schůzku místopředseda ukrajinského parlamentního výboru pro národní bezpečnost, obranu a zpravodajství Jehor Černěv.

12:57 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl obvinění, že Rusko plánovalo vraždu ředitele německého zbrojního koncernu Rheinmetall, který dodává zbraně Ukrajině. Americká stanice CNN ve čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že Spojené státy a Německo odhalily plán Ruska na vraždu šéfa Rheinmetallu.

"Je pro nás velmi obtížné komentovat zprávy z různých médií, které neobsahují seriózní argumentaci," prohlásil dnes na tiskové konferenci Peskov, který podle TASS upozorňoval na anonymní zdroje médií. "Vše je prezentováno ve stylu dalších falešných zpráv. Takové zprávy nelze brát vážně," tvrdil mluvčí ruského prezidenta.

12:33

Podle webu Politico jsou ukrajinští lídři se summitem NATO převážně spokojeni. Nedostali ale všechno a přijetí Ukrajiny do aliance zůstává nejisté.

12:26 Vlajka Ruské federace.

Kreml odmítl obvinění, že Rusko plánovalo vraždu generálního ředitele německého zbrojního koncernu Rheinmetall, který dodává zbraně Ukrajině.

10:41

NATO přiznalo, že Rusko obnovilo svou válečnou mašinérii rychleji, než se čekalo. Podle litevského ministra obrany Laurynase Kasčiunase je důležitým ukazatelem výroba dělostřeleckých granátů. Tu podle nich Kreml rozjel závratným tempem, napsal americký server Business Insider.

10:39

Kanada vyčlení 389 milionů kanadských dolarů (více než 6,5 miliardy korun) na výcvik ukrajinských pilotů stíhacích letounů F-16informovala ve čtvrtek kancelář kanadského premiéra Justina Trudeaua. Uvedla tak bližší údaje o již dříve oznámeném balíčku vojenské pomoci Ukrajině.

Peníze podle premiérovy kanceláře pomohou s výcvikem pilotů ukrajinské armády a také vojákům poskytnou vybavení pro zajištění bezpečného provozu stíhaček.

"Kanadský resort obrany uvolní 389 milionů kanadských dolarů k finančnímu pokrytí vojenského vybavení a asistenci při tréninku ukrajinských vojáků. Do fondu NATO na poválečnou obnovu Ukrajiny přispějeme více než 56 miliony kanadských dolarů (necelá miliarda Kč)," stojí dále ve zprávě se čtvrtečním datem.

09:09

Austrálie zadržela manželský pár původem z Ruska a obvinila jej ze špionáže. Žena, která pracovala jako technik informačních systémů v australské armádě, se podle obvinění snažila získat přístup k obranným materiálům a odeslat je ruským představitelům. Jde o první obvinění vznesená proti podezřelým agentům na základě australských zákonů o špionáži přijatých v roce 2018, napsala agentura AP.

Čtyřicetiletá Kira Korolevová a její dvaašedesátiletý manžel Igor Korolev jsou australskými občany ruského původu a držiteli ruských pasů. Australská federální policie uvedla, že se manželé snažili dostat k materiálům souvisejícím s národní bezpečností Austrálie. "Tvrdíme, že tyto informace vyhledávali s úmyslem poskytnout je ruským orgánům," uvedl komisař australské policie Reece Kershaw během tiskové konference. "Klíčovým bodem našeho vyšetřování zůstává, zda byly tyto informace předány," dodal.

Žena podle policie v roce 2023 tajně odcestovala do Ruska a pověřila svého manžela v Austrálii, aby se přihlásil k jejímu služebnímu účtu a získal přístup k obranným materiálům. Soud v Brisbane dnes proti manželům vznesl obvinění z přípravy trestného činu špionáže, za který jim hrozí až patnáct let vězení. Oba zůstanou ve vazbě do 20. září, kdy má být další soudní jednání.

08:50

Americký prezident Joe Biden během společné akce při summitu NATO uvedl ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského jako Vladimira Putina, lídra Ruska útočícího na Ukrajinu. Biden, který čelí sílícímu tlaku, aby kvůli své pochybnosti vzbuzující mentální kondici odstoupil z boje o Bílý dům, se vzápětí opravil. Zelenskyj vzal přeřeknutí s úsměvem a lídři dalších aliančních zemí Bidena hájili.

07:07

Severoatlantická aliance je klíčová pro zajištění bezpečnosti Spojených států a USA nikdy nenechají Ukrajinu napospas Rusku. Během ostře sledované tiskové konference po skončení summitu NATO to prohlásil americký prezident Joe Biden, který čelil především řadě dotazů týkajících se jeho kondice a schopnosti vést hlavní západní mocnost v příštích letech.

21:04

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes zopakoval svůj postoj, že právo na sebeobranu zahrnuje rovněž právo na údery na legitimní vojenské cíle na území agresora, tedy Ruska. Ukrajinský prezident Zelenskyj poznamenal, že pokud má Ukrajina vyhrát válku, je potřeba zrušit veškerá taková omezení. Hovořil o tom i s americkým prezidentem Joem Bidenem.

21:02

Turecko a Ukrajina připravují konferenci o potravinové bezpečnosti a svobodě plavby. Uvedl to dnes po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, píše agentura Reuterts. Erdogan řekl, že Turecko usiluje o obnovu dohod pro bezpečnou přepravu zemědělských produktů přes Černé moře.

20:56

Spojené státy dnes v rámci summitu Severoatlantické aliance oznámily další balík vojenské pomoci Ukrajině, tentokrát v hodnotě 225 milionů dolarů (5,3 miliardy Kč). Washington Kyjevu dodá mimo jiné protivzdušný systém Patriot, střely Stinger nebo dělostřeleckou munici, uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

20:48

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je nutné zachovat jednotu se všemi aliančními partnery. Summit Severoatlantické aliance ve Washingtonu podle něj vedl ke konkrétním úspěchům. Zelenskyj to řekl na dnešní společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem před zahájením pracovního zasedání Rady NATO-Ukrajina.

Zelenskyj uvítal mimo jiné závazek členských států poskytnout Ukrajině příští rok vojenskou pomoc v objemu 40 miliard eur (asi bilion korun) nebo v úterý oznámené dodávky dalších systémů protivzdušné obrany. Ukrajina dnes podle Zelenského také podepsala další bezpečnostní dohodu, tentokrát s Rumunskem. Příští týden ji podepíše s Českou republikou.

19:27

Americký prezident Joe Biden svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému řekl, že Spojené státy představí další balík bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters. "Budeme stát při vás, tečka," řekl Biden Zelenskému před bilaterálním jednáním, které se koná na okraj summitu NATO ve Washingtonu.

19:07

Spojené státy a Německo odhalily plán Ruska na vraždu generálního ředitele německého zbrojního koncernu Rheinmetall, který dodává zbraně Ukrajině. Na svém webu o tom ve čtvrtek informovala americká televizní stanice CNN.

17:53

Vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak dnes vyzval, aby byla zrušena omezení, která se vztahují na zbraně, jež na Ukrajinu dodávají její spojenci. Jermak to dnes podle agentury Reuters řekl na okraj summitu NATO s tím, že by zrušení podobných omezení "změnilo pravidla hry" v boji proti ruským okupantům.

Jermak nezmínil omezení stanovená konkrétními zeměmi. K věci se však vyjádřil jen několik dní poté, co Bílý dům zopakoval, že Ukrajina nesmí se zbraněmi od Spojených států provádět útoky hluboko na ruském území. Spojené státy se takto vyjádřily po ruském raketovém útoku na kyjevskou dětskou nemocnici, kde se léčí dětští onkologičtí pacienti.

17:31

Vláda tento týden schválila dohodu o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé podpoře mezi Českou republikou a Ukrajinou. Dnes to potvrdila mluvčí kabinetu Lucie Ješátková. Dohodu podepíše s ukrajinskou stranou premiér Petr Fiala (ODS) za týden na summitu Evropského politického společenství v Londýně.

16:41

V první linii války proti Rusku plní bojové úkoly více než 10 tisíc žen. Informovala o tom místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová, jejíž vyjádření na svém webu citoval list Ukrajinska pravda.

"Ukrajinci vzdorují ruské agresi jako jeden národ - ženy i muži. Stále více žen slouží v ozbrojených silách a v současné době plní bojové úkoly v první linii více než 10 000 žen," řekla podle deníku vicepremiérka v debatě na konferenci o roli žen, pořádané Severoatlantickou aliancí. "Také jsme přehodnotili roli žen při (poválečné) obnově a rekonstrukci Ukrajiny. Máme již velký program, který zajistí větší přístup a aktivní zapojení žen do procesu obnovy a rekonstrukce," dodala Stefanišynová.

Deník připomněl, že podle ukrajinského ministerstva obrany slouží v ozbrojených silách více než 67 tisíc žen; 19 tisíc jako občanské pracovnice a všechny ostatní jako vojákyně.

16:32

Český prezident Petr Pavel ve středu ve Washingtonu jednal s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským o naplňování mírového plánu, situaci na bojišti či české muniční iniciativě. Tématem bylo také zahájení přístupových jednání o vstupu Ukrajiny do Evropské unie. 

"Na jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pan prezident diskutoval o naplňování mírového plánu prezidenta Zelenského v návaznosti na jednání na summitu ve Švýcarsku, aktuální situaci na bojišti, české muniční iniciativě, ale i zahájení přístupových jednání o vstupu do EU," sdělila prezidentská kancelář.

Ukrajinský prezident na síti X uvedl, že státníci mimo jiné koordinovali své pozice před čtvrtečním jednáním Rady NATO-Ukrajina. Také on mezi tématy jednání zmínil muniční iniciativu a ukrajinskou cestu do EU a NATO. "Děkuji za pomoc při snaze o přiblížení Ukrajiny k NATO a o obnovení spravedlivého míru," uvedl Zelenskyj.

16:01 Vlajka SR

Členství Ukrajiny v NATO je zárukou třetí světové války, řekl slovenský premiér Robert Fico. Podle něj poslanci jeho strany ve slovenském parlamentu vstup Kyjeva do aliance nepodpoří. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na probíhajícím summitu organizace, které se účastní i zástupci Slovenska, řekl, že Severoatlantická aliance si přeje, aby se Ukrajina stala jejím členem.

"Chápu přání Ukrajiny. Ale členství Ukrajiny v NATO je jen zárukou třetí světové války. Upřímně řečeno, i bez členství Ukrajiny v NATO nejsme od ní daleko, když se podíváme, jak některé vyspělé demokracie zatápí pod kotlem," řekl Fico v nahrávce, kterou zveřejnil na sociální síti.

15:58

Francie, Německo, Itálie a Polsko budou společně vyvíjet řízené střely s doletem nad 500 kilometrů. S odkazem na společné prohlášení ministrů obrany těchto zemí na okraj summitu NATO ve Washingtonu to dnes uvedla agentura Reuters. Cílem iniciativy je podle ní doplnit evropské zbrojní arzenály, neboť ruské válečné tažení na Ukrajině odhalilo nedostatečné zásoby.

15:42

Norsko poskytne Ukrajině miliardu norských korun (2,2 miliardy korun) na posílení její protivzdušné obrany, oznámil na summitu NATO norský premiér Jonas Gahr Störe.

15:05 Vlajka Maďarska

Maďarský opoziční lídr Péter Magyar přivezl do Kyjeva pomoc pro dětskou nemocnici Ochmatdyt, kterou v pondělí podle ukrajinských úřadů poničil ruský vzdušný úder. Politik o tom informoval na Facebooku. Magyar podle agentury Ukrinform předal humanitární pomoc ve výši 20 milionů forintů (přibližně 1,3 milionu korun).

"Bylo to náhlé rozhodnutí poté, co jsme viděli brutální ruský raketový útok," řekl Magyar podle agentury Reuters novinářům před odjezdem do ukrajinské metropole.

Maďarský opoziční politik na Facebooku už dříve uvedl, že do Kyjeva vyráží ve středu ráno, přičemž příjezd předpokládal pozdě večer téhož dne. Na dnešní ráno naplánoval návštěvu vybombardované nemocnice a předání pomoci. Reuters ve středu napsal, že peníze na humanitární pomoc vybrala Magyarova strana Respekt a svoboda a shromáždila zdravotnický materiál nebo potraviny, které darovali Maďaři.

Podotkl, že nebude jednat s politickými vůdci. Po cestě zpátky se chce sejít s maďarskou komunitou v Zakarpatské oblasti. Během dneška také navštívil zeď připomínající padlé ukrajinské vojáky.

Magyar je v současné době považován za nejvážnějšího oponenta premiéra Viktora Orbána, který se minulý týden vypravil na cesty, které nazval mírovými misemi. Nejdříve navštívil Kyjev, kam přijel poprvé od začátku ruské invaze do země. V pátek jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho návštěva ruské metropole a jednání s Putinem si vysloužilo kritiku vrcholných představitelů Evropské unie, které tento půlrok Maďarsko předsedá.

14:47

NATO při summitu ve Washingtonu adresovalo Pekingu svou dosud nejsilnější kritiku spojenou s ruskou válkou na Ukrajině. Uvádějí to přední americká média poté, co NATO v prohlášení obvinilo Čínu, že podporuje ruský vojenský průmysl.

Podle deníku The New York Times se zároveň aliance snaží položit základy trvalého partnerství s Ukrajinou, zatímco se nad summitem vznáší scénář návratu amerického exprezidenta Donalda Trumpa, který podporu Kyjeva zpochybňuje.

Summit NATO ve Washingtonu, snímek z 10. července 2024
Summit NATO ve Washingtonu, snímek z 10. července 2024 | Foto: Reuters
12:40

Kyjev v pondělí čelil jednomu z nejhorších útoků od začátku války. Rusové při něm zasáhli i dětskou nemocnici, což si vyžádalo tři oběti včetně jednoho dítěte. Lékaři a sestry chránili pacienty vlastními těly. Deník Aktuálně.cz přináší obsáhlou reportáž ukrajinských novinářek o útoku na největší dětskou nemocnici v zemi. Rusko ten den ostřelovalo i města Dněpr, Kryvyj Rih, Slavjansk a Kramatorsk.

12:38

Partyzánské hnutí Ateš zaútočilo na jednu z hlavních železničních tratí spojující Rusko a Doněckou oblast. O sabotáži železnice, kterou Rusové používají k přepravě vojenské techniky a vojáků na Ukrajinu, partyzáni informovali na sociální síti Telegram, kde zveřejnili i video z akce.

12:32 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud zamítl odvolání ochránce lidských práv Olega Orlova, který byl za kritiku ruského vedení kvůli válce na Ukrajině odsouzen ke dvouapůlletému vězení. Jde o dalšího z řady odpůrců režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, který v rámci silných represí vůči opozici skončil za mřížemi nebo v exilu, píše agentura AFP.

Jedenasedmdesátiletý aktivista přirovnal současný ruský soudní systém k nacistickému Německu, když citoval slova amerického právníka Telforda Taylora během norimberských procesů po druhé světové válce. "Zkreslili, překroutili a nakonec dosáhli úplného zničení spravedlnosti a práva," uvedl Orlov.

"Ze soudního systému udělali nedílnou součást diktatury. (…) Soudy se změnily v hrozné frašky, které nejsou ničím jiným než výsměchem nešťastným obětem," pokračoval Orlov v citování Taylora. "Tato slova nyní může říci každý ruský politický vězeň," dodal poté, co odmítl odpovídat na otázky soudu. Ty označil za nespravedlivé.

Ruský lidskoprávní aktivista Oleg Orlov u soudu v Moskvě.
Ruský lidskoprávní aktivista Oleg Orlov u soudu v Moskvě. | Foto: Reuters
11:50 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany informovalo o sestřelení pěti ukrajinských dronů. Podle gubernátora ruské Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova zahynul při ukrajinském útoku jeden člověk. Obec Rževku napadly drony ukrajinských ozbrojených sil, uvedl na platformě Telegram Gladkov, podle něhož jeden bezpilotní letoun zaútočil na automobil, což připravilo o život muže. Tři další muži podle něj utrpěli zranění.

11:49

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zlikvidovala všech šest útočných dronů, které vyslalo Rusko, oznámil velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ruské invazní síly podle něj také zaútočily na ukrajinskou Sumskou oblast dvěma raketami Iskander-M, nicméně o jejich osudu se nezmiňuje. 

Raketový útok na Sumskou oblast zranil jednoho člověka, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní činitele. Podrobnosti nesdělila. Úřady v Mykolajivské oblasti podle ní informovaly o požáru na otevřeném prostranství kvůli pádu trosek dronu. Činitelé ve zbylých třech regionech podle ní žádné škody nebo oběti nehlásili.

11:35

Ukrajinské úřady ve vodách v jihoukrajinské Oděské oblasti zadržely kamerunské nákladní plavidlo a jejího kapitána. Podezřívají ho, že Moskvě pomáhalo z anektovaného Krymského poloostrova vyvážet ukrajinské obilí. 

Nákladní loď Usko MFU plující pod vlajkou Kamerunu loni a letos nejméně dvakrát vplula do krymského přístavu Sevastopol na poloostrově, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Podle ukrajinské prokuratury při tom deaktivovala svůj systém AIS, který umožňuje její sledování.

Úřady se na plavidlo nalodily při jeho plavbě přes ukrajinský přístav na Dunaji Reni minulý týden, píše server Ukrajinska pravda. Ázerbájdžánského kapitána lodi ukrajinské úřady obvinily z porušení ukrajinského zákona zakazujícího vývoz a dovoz z ukrajinských území okupovaných Ruskem. Hrozí mu až pětileté vězení. Podle SBU bylo na palubě 12 dalších členů posádky, všichni občané jiných zemí než Ukrajiny.

11:25

Členské země NATO na summitu ve Washingtonu ve středu přijaly společnou deklaraci, která slibuje další podporu Ukrajině, kritizuje Čínu za partnerství s Ruskem a dotýká se řady dalších témat. 

"Vyzýváme ČLR… aby ukončila veškerou materiální a politickou podporu ruského válečného úsilí. To zahrnuje přesuny zboží dvojího užití, jako jsou komponenty do zbraní, vybavení a surovin, které slouží jako zdroje ruského obranného průmyslu. ČLR nemůže umožňovat největší válku v Evropě v nedávné minulosti, aniž by to negativně dopadalo na její zájmy a pověst," stojí v komuniké.

11:18 Vlajka Ruské federace.

Aktivity NATO si vyžádají ruskou odpověď, uvedl Kreml. Aliance podle něj podněcuje napětí v Evropě a plně se angažuje v konfliktu na Ukrajině.

10:59

Samostatná diplomatická mise maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byla podle unijní právní služby v rozporu se smlouvami EU. Informoval o tom s odvoláním na své zdroje list Financial Times (FT).

Vrcholní představitelé EU v reakci ihned oznámili, že jde o návštěvy bilaterální a Orbán pro ně nedostal žádný mandát od Evropské unie. Kritika se ozvala i z členských států, včetně Česka. EU ve svém oficiálním postoji, se kterým Orbán souhlasil, odsuzuje Moskvu jako agresora a na ruský režim uvalila množství sankcí.

"Bylo politickou chybou jet do Moskvy," řekl Financial Times předseda Evropské rady Charles Michel, který je šéfem unijních summitů. "Za posledních deset let jsem neviděl tak ostrou reakci 26 dalších zemí na kroky jednoho státu… takovou žlutou kartu," dodal Michel. 

Maďarského premiéra Viktora Orbána přijal v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin, 5. července 2024
Maďarského premiéra Viktora Orbána přijal v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin, 5. července 2024 | Foto: Reuters
10:28 Vlajka Ruské federace.

Rusko bude vojensky reagovat na plány USA umísťovat v Německu střely dlouhého doletu, uvedl dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Diplomat označil rozhodnutí Washingtonu a Berlína za hrozbu zaměřenou na poškození ruské bezpečnosti. USA a Německo o den dříve oznámily, že Pentagon od roku 2026 vždy na určitou dobu rozmístí na německém území střely s dlouhým doletem a hypersonické střely s cílem posílit ochranu evropských členů Severoatlantické aliance.

"Bez nervozity, bez emocí vyvineme především vojenskou reakci na novou hrozbu," řekl podle ruské státní tiskové agentury TASS Rjabkov novinářům na okraj konference hospodářského uskupení BRICS v Petrohradu. "Myslím, že je to jen článek v operačním kurzu, jeden z prvků zastrašování, který je dnes téměř hlavní součástí linie NATO a USA směrem k Rusku," uvedl ruský diplomat.

10:27

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Ukrajinský vzdušný prostor budou od tohoto léta hlídat stíhací letouny F-16 z Dánska, Norska či Belgie. Jsou na cestě na Ukrajinu. 
  • Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při summitu skupiny řekl, že není otázkou, jestli Ukrajina vstoupí do NATO, ale kdy. Zároveň potvrdil 40 miliard eur vojenské pomoci Kyjevu.
  • Prezident Petr Pavel jednal ve Washigtonu s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Tématem byla i česká muniční iniciativa.
  • Rusko bude vojensky reagovat na plán umísťovat v Německu americké střely dlouhého doletu, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Rjabkov.
09:49 Vlajka Ruské federace.

Rusko bude vojensky reagovat na plán umísťovat v Německu americké střely dlouhého doletu, řekl podle TASS náměstek ruského ministra zahraničí Rjabkov.

08:04

"Otázka není, zda Ukrajina vstoupí do NATO, ale kdy se tak stane," prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg a cestu Ukrajiny do aliance označil za "nezvratnou". Ačkoliv shoda na bilionové podpoře Ukrajiny pro příští rok padla, ani Stoltenberg, ani takzvaná Washingtonská deklarace, výsledek dnešního zasedání, nezmiňuje víceletý finanční závazek pro pomoc Kyjevu, o který Stoltenberg usiloval.

07:58

Severoatlantická aliance si přeje, aby se Ukrajina, která se nyní s alianční podporou brání ruské invazi, stala jejím členem. Novinářům to ve středu před půlnocí SELČ pracovním zasedání summitu NATO ve Washingtonu řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Potvrdil přitom závazek členských států poskytnout Ukrajině "v příštím roce" vojenskou pomoc ve výši 40 miliard eur (asi 1,01 bilionu korun).

07:57

Spojenci na summitu Severoatlantické aliance (NATO) učinili další krok k tomu, aby se aliance stala silnější a občané byli více v bezpečí. Po středečním prvním pracovním zasedání lídrů členských států NATO to na síti X uvedl prezident Petr Pavel, který vede českou delegaci.

"Shodli jsme se na poskytnutí další pomoci Ukrajině, aby se mohla lépe bránit ruské agresi. Vítám také skutečnost, že doporučení pro nový strategický přístup vůči Rusku jakožto všeobecné a dlouhodobé hrozbě budou prezentována před příštím summitem," uvedl Pavel.

07:56

Český prezident Petr Pavel ve středu ve Washingtonu jednal s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským o naplňování mírového plánu, situaci na bojišti či české muniční iniciativě. Tématem bylo také zahájení přístupových jednání o vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Novinářům to sdělil odbor komunikace prezidentské kanceláře.

21:14 Vlajka Ruské federace.

Ruská generální prokuratura dnes označila nezávislý zpravodajský portál The Moscow Times za nežádoucí organizaci. To prakticky znamená zákaz činnosti tohoto portálu v Rusku, napsala agentura Reuters. Portál The Moscow Times je podle agentury AP populární mezi Rusy žijícími v zahraničí.

20:03

Zemřel chlapeček, který byl během pondělního ruského útoku na kyjevskou nemocnici na jednotce intenzivní péče, oznámil ukrajinský ministr Ljaško.

19:18

Ukrajinské úřady vyšetřují další případ, kdy jsou ruští vojáci podezřelí, že zavraždili dva zajaté ukrajinské vojáky. Oznámil to dnes ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin poté, co se dnes podle médií na sociálních sítích objevily záběry zachycující tento zločin.

"Víme, že to nebyla náhoda, ale je to úmyslná politika zločinného režimu Kremlu zničit vše ukrajinské. Najdeme a potrestáme všechny, kdo se na tom podíleli, od těch, co vydali zločinný rozkaz, až po ty, kdo tento krutý zločin přímo spáchali," slíbil prokurátor, jehož úřad už vyšetřuje několik obdobných zločinů.

18:31

Podpora Ukrajiny je záležitostí principu, je o tom, zda chceme žít ve světě, kde záleží na pravidlech a kde i malé státy jsou chráněny a mají garance k dosažení svých ambicí, uvedl prezident Petr Pavel. 

18:10

Ukrajina, která se snaží přesvědčit Ukrajince žijící v Evropě ke vstupu do své armády, vytváří novou jednotku, takzvanou Ukrajinskou legii, která má vzniknout a být vycvičena v Polsku, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na dřívější vyjádření ukrajinského ministra obrany Rustama Umerova na sociálních sítích.

Varšava je naopak ohledně nového projektu "velice diskrétní", poznamenala AFP. Do jednotky, která ještě oficiálně nevznikla, se podle polské rozhlasové stanice už hlásí stovky zájemců.

17:46

Ukrajina nedostávala zpočátku veškeré prostředky potřebné pro úspěšnou obranu před Ruskem, zpoždění ji stála mnoho životů i část území, řekl Pavel.

17:26

Český prezident Petr Pavel označil za zásadní dodávku systémů protivzdušné obrany Ukrajině. Posílení takové obrany je podle něj v budoucnu nutné i na východním křídle Severoatlantické aliance. Pavel to řekl při příchodu na dnešní jednání summitu NATO ve Washingtonu. Do závěrů vrcholné schůzky by se podle něj mělo dostat i to, že proces vstupu Ukrajiny do aliance je nezvratný.

15:58

Stíhací letouny F-16 jsou nyní na cestě na Ukrajinu z Dánska a Nizozemska, uvedl dnes podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Antony Blinken. Letouny F-16 podle něj budou chránit ukrajinské nebe už od tohoto léta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím uvedl, že rozhodnutí o dalších dodávkách stíhaček by mohlo přijít již dnes. Oba politici hovořili na okraj třídenního summitu NATO, který se koná ve Washingtonu.

Letoun F-16 Fighting Falcon amerického letectva letí nad Afghánistánem, 17. března 2020.
Letoun F-16 Fighting Falcon amerického letectva letí nad Afghánistánem, 17. března 2020. | Foto: Aktuálně.cz / U.S. Air Force / U.S. Department of Defense / Public domain
15:44

Od summitu Severoatlantické aliance, který se do čtvrtka koná ve Washingtonu, očekává generální tajemník NATO Jens Stoltenberg shodu na robustním balíku pomoci pro Ukrajinu. Zahrnovat by měl například bilaterální dohody mezi některými členskými státy a zemí, která již třetím rokem čelí ruské invazi, či oznámení dodávek vojenského materiálu Kyjevu. Stoltenberg to řekl při příchodu na středeční jednání summitu.

15:41

Stíhací letouny F-16 jsou podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena na cestě na Ukrajinu. Podle Volodymyra Zelenského se o dalších dodávkách stíhaček rozhodne dnes, píše Reuters.

15:19

Spojené státy v úterý oznámily, že ve spolupráci s kanadskými a nizozemskými úřady narušily síť falešných účtů, která za pomoci umělé inteligence (AI) šířila ruskou propagandu na sociální síti X. Operaci tvořilo téměř 1000 účtů napojených na agenta ruské tajné služby FSB a také na státní televizi RT, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. Síť podle něj cílila na USA i střední Evropu.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci zásahu proti "farmě botů" zabavil dvě domény, které správci falešných účtů použili k registraci e-mailových adres při jejich vytvoření. "Dnešní kroky představují premiéru, pokud jde o narušení Ruskem podporované farmy botů na sociálních sítích využívající generativní AI," komentoval vývoj šéf FBI Christopher Wray.

Fungování vlivové operace podrobně popisuje tisková zpráva ministerstva spravedlnosti i samostatný materiál FBI a zahraničních parterů, podle kterého Rusové skrze falešné účty šířili dezinformace do několika zemí včetně Polska, Německa a Izraele. Jako příklady jsou uvedeny příspěvky o ruské válce na Ukrajině na účtech, které se vydávaly za profily Američanů.

14:46

Od summitu Severoatlantické aliance, který se do čtvrtka koná ve Washingtonu, očekává generální tajemník NATO Jens Stoltenberg shodu na robustním balíku pomoci pro Ukrajinu. Zahrnovat by měl například bilaterální dohody mezi některými členskými státy a zemí, která čelí ruské invazi, či oznámení dodávek vojenského materiálu Kyjevu. Stoltenberg to řekl při příchodu na dnešní jednání summitu.

14:25

Norsko daruje Ukrajině šest letounů F-16, uvedl list Verdens Gang s odvoláním na norského premiéra Jonase Gahra Störeho. První z amerických strojů východoevropská země, která se déle než dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, dostane už letos.

"Schopnost Ukrajiny bránit se útokům ze vzduchu je pro její obranu proti Rusku klíčová. Norsko se nyní rozhodlo darovat Ukrajině šest stíhaček F-16. S darováním chceme začít v roce 2024," citoval list Störeho, který je nyní ve Washingtonu, kde se účastní summitu NATO.

12:08 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zabránila útoku na ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov, která prochází generální opravou v přístavu Murmansk, a také atentátu na tři vysoce postavené pracovníky ministerstva obrany v Moskvě. Ze zodpovědnosti viní ukrajinskou vojenskou rozvědku HUR, která podle FSB verbovala pro útoky dva ruské občany. Tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů, Kyjev se k obviněním Moskvy nevyjádřil.

Pro útok na letadlový křižník Admirál Kuzněcov se podle FSB snažila HUR zverbovat muže narozeného v roce 2000, jenž na letadlové lodi sloužil. Na pokyn HUR měl údajně Admirála Kuzněcova zapálit. Voják se ale podle ní obrátil na ruské bezpečnostní orgány.

Na personál ministerstva obrany podle tvrzení FSB chystal atentát Rus narozený v roce 1994, který na pokyn HUR pomocí kurýrních služeb údajně zorganizoval doručení tří výbušných zařízeních zamaskovaných v dárkovém balení na moskevské adresy vedoucích činitelů resortu obrany. Ruské úřady ho zadržely a zahájily proti němu trestní řízení pro podezření z pokusu o teroristický čin a nedovolené obchodování s výbušninami, píše agentura Interfax.

12:06

Ruská armáda ztrácí dle posledních zpráv v rámci své agresivní invaze na Ukrajinu až 100 tanků měsíčně. Zemi se zároveň nedaří ztráty obnovovat, za stejnou dobu jich tamní závody vyrobí jen 50. Armáda tak sahá do skladů a obnovuje starší stroje. Analytici si ale všimli, že jeden konkrétní typ zůstává zdánlivě nelogicky nevyužit. Rusové k tomu ale mají pravděpodobně pádný důvod.

12:05

Počet obyvatel Ukrajiny by do roku 2052 mohl v nejhorším případě klesnout až o 31 procent oproti stavu před začátkem války s Ruskem, odhadují v nové prognóze rakouští demografové. O jejich práci informuje agentura APA.

Ruské napadení sousední země v únoru 2022 vyvolalo v Evropě největší migrační vlnu od vysidlování Němců ze středoevropských zemí po skončení druhé světové války. Jen do poloviny loňského roku uprchlo z Ukrajiny na 5,9 milionu obyvatel a dalších 5,1 milionu opustilo své domovy a přesunulo se do jiných oblastí této východoevropské země, která měla před válkou kolem 43,3 milionu obyvatel.

Rakouští demografové navíc počítají s tím, že úbytek obyvatel v zemi, z níž už před válkou řada lidí odešla do jiných evropských zemí, bude pokračovat. I v případě velmi optimistického scénáře, který počítá s tím, že konflikt skončí poměrně brzy a velká část Ukrajinců se vrátí do své vlasti, vycházejí experti z toho, že počet obyvatel do 30 let po ruské agresi klesne na 34,4 milionu, tedy o 21 procent.

Nejhorší scénář, který počítá s dlouho trvající válkou a malou vůlí Ukrajinců vracet se do zničené země, došel k možnému poklesu počtu obyvatel do roku 2052 dokonce na 29,9 milionu, tedy o 31 procent.

09:45

Ukrajinská energetická společnost Ukrenerho ráno informovala, že v Rivnenské oblasti se stal terčem nočního útoku blíže neupřesněný energetický objekt. Podle šéfa oblastní správy Oleksandra Kovala nebyl nikdo zraněn.

09:44

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk ráno informoval o sestřelení 14 ruských útočných dronů z celkově 20 bezpilotních letadel a pěti raket, které podle něj Rusko na zemi vyslalo. "Nepřítel v noci na dnešek zaútočil jednou balistickou střelou Iskander-M a čtyřmi řízenými střelami X-59/Ch-69 z okupovaného Krymu a také 20 útočnými bezpilotními letouny Šáhed-131/136 z Kurské oblasti Ruské federace," uvedl velitel ukrajinských vzdušných sil. Většinu dronů podle něj ukrajinská obrana zničila nad osmi ukrajinskými oblastmi.

"Rakety zaútočily na přístavní infrastrukturu Oděské oblasti. V důsledku aktivního odporu tři nepřátelské střely Ch-59/Ch-69 a tři útočné drony nedosáhly svých cílů," dodal Oleščuk. Neupřesnil, co "nedosažení cílů" znamená, nezmínil se ani o osudu zbylých střel a dronů.

09:44

Při ruském vzdušném útoku na přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti zahynuli dva lidé, oznámil dnes na Telegramu šéf regionální správy Oleh Kiper. "Bohužel zahynuli dva lidé, strážce a řidič nákladního automobilu," uvedl Kiper, podle něhož byl také zraněn námořník. "Trosky poškodily sklady, nákladní automobily a civilní loď, dodal.

07:37

Výsledek války na Ukrajině ovlivní podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga globální bezpečnost na desetiletí.

07:35

Ukrajině, která se brání ruské agresi, Spojené státy a spojenci ze Severoatlantické aliance poskytnou další systémy protivzdušné obrany a mají v úmyslu jich v následujících měsících dodat desítky. Prohlásil to v noci na dnešek SELČ na úvod summitu NATO americký prezident Joe Biden. Aliance podle něj nemůže dopustit, aby Rusko na Ukrajině zvítězilo.

21:24

Zelenskyj se s americkým prezidentem Joem Bidenem setká ve čtvrtek, uvedla mluvčí Bílého domu.

20:54

Šéf NATO dnes prohlásil, že se spojenci stále více zaměřují na společnou produkci a pořizování zbraní. Jako příklad uvedl zmíněný kontrakt na nákup střel Stinger, který alianční agentura podepsala jménem několika nespecifikovaných států.

20:29

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnostní Jake Sullivan dnes nastínil sérii opatření, jejichž cílem je posílit podporu Ukrajiny ze strany Spojených států a dalších členských zemí Severoatlantické aliance. Informuje o tom agentura Reuters. 

20:29

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnostní Jake Sullivan dnes nastínil sérii opatření, jejichž cílem je posílit podporu Ukrajiny ze strany Spojených států a dalších členských zemí Severoatlantické aliance. Informuje o tom agentura Reuters. 

20:04

Nejméně 23 zemí NATO letos vydá na obranu dvě procenta HDP, či více, řekl Stoltenberg. Starmer prohlásil, že Británie v budoucnu vydá 2,5 procenta.

20:04

NATO dnes pro několik členských států podepsalo smlouvu o nákupu protiletadlových střel Stinger v hodnotě 700 milionů dolarů, řekl Stoltenberg.

19:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá při třídenním summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu bojovat za prosazení silných rozhodnutí ohledně posílení ukrajinské vzdušné obrany a dodávek dalších stíhacích letounů F-16 Ukrajině. Podle agentury Reuters to Zelenskyj prohlásil po dnešním příletu do Washingtonu.

"Dnes začíná summit NATO… Bojujeme za další bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a těmi jsou zbraně, finance a politická podpora," uvedl Zelenskyj ve videu na platformě Telegram.

19:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá při třídenním summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu bojovat za prosazení silných rozhodnutí ohledně posílení ukrajinské vzdušné obrany a dodávek dalších stíhacích letounů F-16 Ukrajině. Podle agentury Reuters to Zelenskyj prohlásil po dnešním příletu do Washingtonu.

"Dnes začíná summit NATO… Bojujeme za další bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a těmi jsou zbraně, finance a politická podpora," uvedl Zelenskyj ve videu na platformě Telegram.

19:22

Představitelé OSN, USA nebo Francie ostře kritizovali Rusko na zasedání RB OSN za pondělní údery na ukrajinská města, při nichž zahynulo přes 40 lidí.

19:12

Český prezident Petr Pavel dnes s předsedou branného výboru americké Sněmovny reprezentantů Mikem Rogersem hovořil o válce na Ukrajině, o výdajích na obranu či o summitu Severoatlantické aliance (NATO), který začíná ve Washingtonu.

Pavel to řekl novinářům po sérii jednání, při zastávce u lavičky Václava Havla v Georgetownu.

18:03 Vlajka Ruské federace.

Ruské velvyslanectví v Praze dnes v prohlášení odmítlo, že Moskva v pondělí útočila na civilní cíle v Kyjevě, a českou vládu obvinilo z šíření protiruských narativů.

Při ruském útoku podle ukrajinských úřadů zahynuly více než čtyři desítky lidí včetně čtyř dětí, téměř dvě stovky osob utrpěly zranění.

17:39

Doggett vyzdvihl, že Česko bylo jednou z prvních zemí, která pomohla Ukrajině po ruské invazi v únoru 2022. Ocenil, jak se země postarala o ukrajinské uprchlíky i českou muniční iniciativu na zajištění dělostřelecké munice ze zemí mimo Evropskou unii. Česká republika je podle Doggetta možná malá rozlohou, nicméně má pozitivní vliv na Evropu z hlediska podpory Ukrajiny.

17:38

Předseda Českého klubu v Kongresu, člen Sněmovny reprezentantů Lloyd Doggett ocenil při setkání s prezidentem Petrem Pavlem českou pomoc Ukrajině napadené Ruskem. Pavel v úvodním projevu vzpomínal i na svou první návštěvu Washingtonu. Setkání se zúčastnilo zhruba deset kongresmanů.

16:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Washingtonu, kde začíná třídenní summit Severoatlantické aliance, který bude jednat mimo jiné o Ukrajině.

16:46

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) dnes nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského kvůli pondělnímu ruskému vzdušnému úderu na ukrajinská města. "Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva. Dostal pokyn to v Moskvě vyřídit," sdělil Lipavský k předvolání velvyslance. Česko podle diplomacie také usilovalo o to, aby se mohl jeho zástupce k útoku vyjádřit na dnešním jednání Rady bezpečnosti OSN, Rusko však vystoupení neumožnilo.

16:09 Vlajka SR

Členové slovenské a ukrajinské vlády by se letos na podzim měli sejít ke společnému jednání na Ukrajině. Předběžný termínem byl stanoven na druhou polovinu září nebo začátek října. Informoval úřad slovenské vlády po telefonátu slovenského premiéra Roberta Fica s jeho ukrajinským kolegou Denysem Šmyhalem.

15:13

Německý zdravotník a bývalý voják Caspar Grosse hledal po odchodu z armády další dobrodružství, přidal se proto k elitní skupině zahraničních vojáků bojujících za Ukrajinu. Místo dobrodružství ale odešel od jednotky s důkazy o popravách válečných zajatců. Mezinárodní dohody to hodnotí jako válečný zločin.

15:12 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana zničila 38 dronů, které Ukrajina vypustila v noci, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Agentura Reuters a server Ukrajinska pravda píší s odvoláním na své nejmenované zdroje, že ukrajinské tajné služby SBU a HUR podnikly úder pomocí dronů na vojenské letiště Achtubinsk v Astrachaňské oblasti, ropnou rafinerii ve Volgogradské oblasti a rozvodnu elektřiny v Rostovské oblasti.

13:46 Ruský prezident Vladimir Putin

Indický premiér Naréndra Módí a ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě zahájili jednání o posílení strategického partnerství, informovala agentura AFP. Putin ocenil snahu Indie hledat mírové řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Dillí ruskou vojenskou agresi na Ukrajině nikdy otevřeně neodsoudilo.

Módí v souvislosti s pondělním útokem Rusů na dětskou nemocnici v Kyjevě uvedl, že smrt nevinných dětí, ať už ve válce nebo při teroristickém útoku, je vždy "velmi bolestivá". Řešení války na Ukrajině podle něj nelze hledat na "bitevním poli", ale prostřednictvím mírových rozhovorů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj návštěvu Módího v Moskvě označil za zklamání a "zničující ránu mírovému úsilí" na Ukrajině.

12:59

Ruští představitelé a aktéři v informačním prostoru se snaží popřít zodpovědnost Moskvy za pondělní úder na kyjevskou dětskou nemocnici Ochmatdyt. Ve své poslední analýze vývoje bojů na Ukrajině to napsal americký Institut pro studium války, podle něhož Rusové uvádějí v rozporu s dostupnými fakty nepravdivá tvrzení o zapojených střelách i stavu nemocnice.

12:14

"Analýza videozáznamu a posouzení na místě incidentu ukazují na vysokou pravděpodobnost toho, že dětská nemocnice utrpěla přímý zásah," konstatovala Danielle Bellová, šéfka mise OSN monitorující lidská práva na Ukrajině. Raketu, která zasáhla nemocnici v Kyjevě, podle ní zřejmě odpálilo Rusko.

11.44

Na frontě u Charkova ukrajinští vojáci znovu čelí útokům, kterým se přezdívá "masové útoky". Rusové posílají až stovky svých mužů do boje i pětkrát za den. Cílem je podle Ukrajinců hlavně zjistit, kde se nachází jejich palebná technika, a snaha o vyčerpání jednotek napadené země.

11.42 Vlajka Ruské federace.

Kreml trvá na tom, že ruské síly při pondělním úderu na ukrajinské cíle nemocnici v Kyjevě nezasáhly, řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Zopakoval, že Moskva neútočí na civilní cíle. Podle ruských agentur se odkázal na pondělní tvrzení ruského ministerstva obrany, které uvedlo, že škody způsobil pád rakety ukrajinské protivzdušné obrany. Důkaz Peskov neposkytl, podotkla agentura Reuters. Ukrajinská tajná služba SBU dříve uvedla, že dětskou nemocnici zasáhla ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101.

11.41

Dětskou nemocnici v Kyjevě v pondělí velmi pravděpodobně přímo zasáhla ruská raketa, uvedla monitorovací mise OSN na základě své analýzy.

11:40

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítejte u nového online přenosu k ruské invazi na Ukrajinu. Všechny starší informace najdete zde.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno před 46 minutami
 

Právě se děje

Další zprávy