U Brna vznikne do roku 2013 špičkové klinické centrum

Jakub Novák
22. 6. 2011 7:58
V Brně vyroste do roku 2013 špičkové Mezinárodní centrum klinického výzkumu.
Logo nového klinického centra
Logo nového klinického centra | Foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Brno - Po projektech superlaseru ELI v Dolních Břežanech a Středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně dostal od Evropská komise zelenou i další z velkých projektů v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace - Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC).

Začne to srdcem

Do roku 2013 by tak mělo u Brna vyrůst klinické centrum zaměřené zejména na výzkum a léčbu civilizačních chorob, jakými jsou kardiovaskulární a neurologická onemocnění, s přesahy do onkologie a dalších oborů.

Mezi výzkumnými projekty pak bude např. oživování "mrtvého" srdce po infarktu, vývoj umělého srdce, léčení spánkové apnoe (onemocnění, při kterém dochází k přerušení dýchání během spánku).

Další odbornosti, které v současnosti v nemocnici u sv. Anny fungují, pak budou přibývat v pozdějších fázích projektu. Centrum získá z unijních fondů téměř 2,4 miliardy korun.

Špičkové centrum vyžaduje špičkové partnery

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (anglicky International Clinical Research Center) vzniká jako součást Fakultní nemocnice u sv. Anny. Jejím klíčovým partnerem v rámci tohoto projektu je prestižní americká Mayo Clinic (spolupráce obou pracovišť započala již v roce 2001).

Kromě toho spolupracuje FNUSA-ICRC i s dalšími špičkovými pracovišti v Čechách i zahraničí - mimo jiné některými ústavy Akademie věd, českými vysokými školami, nemocnicí Na Homolce, ale i největším biotechnologickým clusterem v USA - Medical Genomics, University College v Londýně a jinými.

Z laboratoří do nemocnic a lékáren

Aplikace výsledků výzkumu bude zajištěna spoluprací s průmyslovým sektorem - farmaceutickými a biotechnologickými společnostmi při vývoji léčiv, smluvními výzkumnými organizacemi kvůli provádění klinických studií a výrobci zdravotnických technologií - zde půjde jak o vývoj nových technologií, tak také rozvoj a testování nových možností elektronického zdravotnictví (e-health).

Hlavním partnerem projektu je prestižní americká Mayo Clinic
Hlavním partnerem projektu je prestižní americká Mayo Clinic | Foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Příprava odborných a podpůrných týmů probíhá na FNUSA-ICRC už od roku 2010, stejně jako navazování spolupráce s dalšími subjekty. Ve spolupráci s Mayo Clinic se také připravuje Mezinárodní centrum pro pokročilé vzdělávání (nejen zdravotnického personálu). To má fungovat na základě unikátních simulačních technologiích a programech vyvinutých na tamější klinice.

V červnu loňského roku byly taktéž zahájeny první stavební práce na centru.

Vlajkové lodě českého výzkumu

V roce 2010 se - kromě ICRC - podařilo ministerstvu školství poslat Evropské komisy k posouzení pět dalších "velkých projektů" - superlaser ELI, středoevropské technologický institut CEITEC, projekt jaderného výzkumu SUSEN, superpočítačové centrum IT4I a biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV - celkem za téměř 21 miliard korun.

Na schválení, ke kterému by mohlo dojít ve výhledu týdnů či měsíců, zatím čekají poslední tři zmiňované. "Úspěch těchto projektů je zásadní pro úspěch operačního programu jako celku a zároveň také signálem jasné podpory růstu inovačního potenciálu České republiky v budoucnu. Také proto jsem přesvědčen, že naše maximální očekávání, budou splněna," říká první tajemník ministra školství pro evropské záležitosti Jakub Hodinář.

 

Právě se děje

Další zprávy