Oznámila to japonská agentura pro výzkum kosmu JAXA.
Jde o druhý start rakety během jednoho měsíce. V lednu vynesla do vesmíru pozorovací družici.
Raketa vypustila na oběžnou dráhu ve výšce 36 tisíc kilometrů geostacionární družici MTSAT-2, která stála v přepočtu 100 milionů eur (téměř tři miliardy korun). Jejím úkolem je shromažďovat data pro zlepšení řízení letecké dopravy nad Tichomořím a také poskytnout doplňující údaje pro předpovědi meteorologů.
MTSAT-2 o váze 4,65 tuny je dosud nejtěžší družice, kterou Japonsko umístilo ve vesmíru.
Úspěšný start rakety a umístění družice na správnou oběžnou dráhu je důležitým impulzem japonskému kosmickému programu, který byl v minulosti poznamenán několika nezdary.
Například v listopadu 2003 musela být raketa H-2A se dvěma družicemi kvůli technickým problémům krátce po startu zničena. Předtím ale bylo v roce 2002 vypuštěno úspěšně pět raket H-2A a v roce 2005 jedna.
Nedávno japonský vesmírný program málem zaznamenal historický úspěch, když JAXA v listopadu oznámila, že sonda Hajabusa nasbírala vzorky z asteroidu vzdáleného téměř 300 milionů kilometrů od Země.
Ale oslava se brzy změnila ve zklamání, když data poslaná na Zemi ukázala, že se vzorky odebrat zřejmě nepodařilo.
Navíc agentura v prosinci informovala, že sonda se na Zemi vrátí až v roce 2010, tedy o tři roky později oproti plánu. Roční zpoždění má projekt sondy SELENE, která má obíhat kolem Měsíce a vypustit dva satelity určené k měření magnetického a gravitačního pole Měsíce a k provádění testů směřujících k objasnění původu Měsíce.
Program agentury JAXA je v poslední době hodně nabitý. Příští úterý se připravuje vypustit do vesmíru další družici Astro-F, která je určena k astronomickým pozorováním.