![Infobox](http://cdn.xsd.cz/resize/4296ae9fb0f3357a858edacea3ea7a71_resize=576,432_.jpg?hash=610dff55250dd793a2c1202ac7368f65)
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
- Nález u Saturnu: Voda v kapalném stavu
- Odpad ve vesmíru se hromadí. Kdo uklidí?
- Chcete zkoumat hvězdný prach? Můžete!
Zařízení schopné pokrýt stotisícinásobně větší plochu oblohy než dosavadní přístroje se zapojí do více než dvacet let trvajícího programu hledání mimozemských civilizací, který je znám pod zkratkou SETI.
Vědci zatím pátrali po radiových signálech, které nadále považují za nejpravděpodobnější prostředek komunikace cizích světů, ale dvacetileté bezvýsledné vyhledávání je nakonec přivedlo na myšlenku prověřit možnost vysílání zpráv pomocí energeticky silných svazků světla.
"Kdybych byl sázkař, vsadil bych víc na rozhlasovou vlnu než světlo. Ale dělali jsme to uplynulých dvacet let a světlu jsme se moc nevěnovali," citoval list Boston Globe Paula Horowitze, který vede na Harvardské univerzitě projekt SETI.
Vědci používají optické teleskopy k pátrání po inteligentních signálech od roku 1998, ale většinou museli pracovní čas sdílet s jinými výzkumníky.
Staré přístroje navíc nebyly přizpůsobeny specifickému úkolu, kterým je analýza světelných zdrojů, zda neobsahují pravidelné vzorce naznačující možnost inteligentního života.