Svět slaví 65. narozeniny barmské opoziční vůdkyně Su Ťij

Svět slaví 65. narozeniny barmské opoziční vůdkyně Su Ťij
Členové NLD se sešli v bývalém hlavním městě Rangúnu. Kromě toho, že zapálili svíčky na dortu a v rukou a v tichosti vzpomínali na vězněnou Su Ťij, v okolí také vysadili u příležitosti jejích narozenin 20 tisíc mladých stromků.
Barmský uprchlík, který žije v Malajsii, píše v Kuala Lumpur na nástěnku pro Su Ťij blahopřání k narozeninám.
Mezi nejčastější přání gratulantů patřila svoboda. Pro Su Ťij by to podle nich byl ten nejlepší dárek k narozeninám. K propuštění barmské aktivistky vyzval vojenskou juntu i americký prezident Barack Obama. "Ještě jednou znovu vyzývám barmskou vládu, aby okmažitě a bezpodmínečně propustila Aun Schan Su Ťij a všechny politické vězně a umožnila jim budovat stabilní, prosperující Barmu, která respektuje práva všech svých obyvatel," prohlásil
Barmský uprchlík se v Kuala Lumpur modlí za Su Ťij. Ta strávila svůj narozeninový den v domácím vězení odříznuta od okolního světa v domě u jezera ve společnosti dvou asistentek. Nemá tam telefon ani internet.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
19. 6. 2010 17:27

Nepjito - Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, kterou drží vojenská junta v domácím vězení, slaví 65. narozeniny. Její příznivci a aktivisté za lidská práva po celém světě demonstrovali za její propuštění. To požaduje například i americký prezident Barack Obama či generální tajemník Pan Kimun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy