Svět slaví 65. narozeniny barmské opoziční vůdkyně Su Ťij

Svět slaví 65. narozeniny barmské opoziční vůdkyně Su Ťij
Členové NLD se sešli v bývalém hlavním městě Rangúnu. Kromě toho, že zapálili svíčky na dortu a v rukou a v tichosti vzpomínali na vězněnou Su Ťij, v okolí také vysadili u příležitosti jejích narozenin 20 tisíc mladých stromků.
Barmský uprchlík, který žije v Malajsii, píše v Kuala Lumpur na nástěnku pro Su Ťij blahopřání k narozeninám.
Mezi nejčastější přání gratulantů patřila svoboda. Pro Su Ťij by to podle nich byl ten nejlepší dárek k narozeninám. K propuštění barmské aktivistky vyzval vojenskou juntu i americký prezident Barack Obama. "Ještě jednou znovu vyzývám barmskou vládu, aby okmažitě a bezpodmínečně propustila Aun Schan Su Ťij a všechny politické vězně a umožnila jim budovat stabilní, prosperující Barmu, která respektuje práva všech svých obyvatel," prohlásil
Barmský uprchlík se v Kuala Lumpur modlí za Su Ťij. Ta strávila svůj narozeninový den v domácím vězení odříznuta od okolního světa v domě u jezera ve společnosti dvou asistentek. Nemá tam telefon ani internet.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
19. 6. 2010 17:27

Nepjito - Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, kterou drží vojenská junta v domácím vězení, slaví 65. narozeniny. Její příznivci a aktivisté za lidská práva po celém světě demonstrovali za její propuštění. To požaduje například i americký prezident Barack Obama či generální tajemník Pan Kimun.

 

Právě se děje

Další zprávy