Suezský průplav

S lodí uvázlou v Suezu se podařilo mírně pohnout, její uvolnění je stále nejisté

V Suezském průplavu v sobotu pokračují pokusy o vyproštění velké kontejnerové lodě, která tuto vodní cestu blokuje od úterý. V sobotu se podařilo pohnout se zádí a kotvou, stále však není jisté, kdy bude loď schopna opět vyplout, oznámila správa průplavu. Na povolení použít průplav nyní čeká podle egyptského tisku 321 lodí.

Loď Ever Given dlouhá 400 metrů se v úterý při silném větru zaklínila šikmo přes jižní část kanálu a zablokovala jednu z nejrušnějších vodních cest světa. Šéf správy průplavu Usáma Rabía doufá, že nebude nutné odebrat z lodi zhruba 18 300 kontejnerů, aby se odlehčila. Snahy o její uvolnění ale teď komplikuje silný vítr a vlny.

Zdroj: ČTK

Dopravu v Suezském průplavu zablokovala obří kontejnerová loď

Suezský průplav v Egyptě zablokovala v úterý obří nákladní loď, která najela na mělčinu. Na místo bylo vysláno sedm vlečných člunů, které se mají pokusit plavidlo o délce 400 metrů a šířce 59 metrů vyprostit. Podle zpravodajského serveru BBC News ale existují obavy, že by loď mohla v průplavu zůstat několik dní.

Kontejnerová loď Ever Given, registrovaná v Panamě, mířila z Číny do nizozemského přístavu Rotterdam. V úterý ráno kolem 6:40 uvázla severně od Suezského průplavu a brání v proplouvání jednou z nejrušnějších vodních cest na světě. Podle některých informací byl příčinou nehody silný poryv větru, podle jiných technická závada.

Suezský průplav spojuje Středozemní a Rudé moře a loni jím proplulo téměř 19 000 lodí, tedy v průměru 51,5 plavidla za den.

Zdroj: ČTK
Pokračovat