Strach ze Suezu. Kapitáni se ho zbavují na přesné replice pod Alpami

bb bb
22. 4. 2021 13:01
Port Revel se nachází ve francouzských lesích nedaleko Alp. Tréninkové centrum má přesnou repliku Suezského průplavu, která je ale 25krát menší. Slouží kapitánům a lodivodům, aby si nacvičili, jak mají proplouvat samotným Suezem. Jde o dovednost, které se dostalo pozornosti poté, kdy za silného větru a písečné bouře ucpala obří nákladní loď Ever Given minulý měsíc na šest dní egyptský průplav.
Jediné, co nedokážeme, je simulovat písečnou bouři, říká ředitel tréninkového centra, které je zmenšenou replikou egyptského kanálu. | Video: Reuters

"Hloubka, břehy, tvar kanálu, přesně odpovídají tomu skutečnému průplavu před rozšířením v roce 2015. Lidi tady pracují jak v běžných podmínkách, tak v nouzových situacích, které jim můžeme nasimulovat. Jediné, co nedokážeme, je písečná bouře," říká ředitel tréninkového centra Francois Mayor.

Stážisté se v Port Revel snaží proplouvat na zmenšených modelech obřích kontejnerových lodí. Během výcviku na replice Suezského kanálu instruktoři simulují problémy s řízením a výpadky motoru, aby zjistili, jak účastníci reagují. "Je zde malý manévrovací prostor. Musíte být velmi soustředěný," tvrdí Mayor.

V Port Revel nejde ale jen o Suez, jsou zde i další repliky některých nejsložitějších míst v globální lodní přepravě. K dispozici je mimo jiné malý sanfranciský záliv nebo napodobenina Port Arthur v Texasu pro lekce kotvení a manévrování výletních lodí a tankerů v přeplněných přístavech. K využití jsou i podvodní turbíny, které simulují proudy a vlny.

"Po každé nehodě k nám přicházejí noví klienti. Náklady na výcvik v Port Revel nejsou nic proti tomu, když se vám jen na jeden den zasekne loď skutečně," dodává ředitel centra Mayor.

 

Právě se děje

Další zprávy