Praha – Správa státních hmotných rezerv začala odvážet miliony litrů nafty a benzinu ze skladů společnosti Viktoriagruppe, kam si palivo uložila jako strategické zásoby. Obává se, aby se jí pohonné hmoty neztratily. V posledních týdnech totiž výrazně poklesla důvěryhodnost obchodního partnera českého státu.
Jak začátkem října upozornil deník Aktuálně.cz, německá Viktoriagruppe, která má v Česku pobočku, se ocitla ve vážných finančních problémech a dluží v tuzemsku na daních přes 350 milionů korun.
Správci hmotných rezerv proto začali palivo převážet do skladů státního podniku Čepro. Deníku Aktuálně.cz to potvrdili šéf českého odštěpného závodu Viktoriagruppe Lubomír Novotný i předseda správy hmotných rezerv Pavel Švagr.
„Mohu potvrdit, že z některých skladů firmy odvážíme naftu. Podrobnější informace ale v tuto chvíli nebudeme sdělovat,“ uvedl Švagr pro deník Insider.
Viktoriagruppe má v tuzemsku celkem tři sklady, palivo se nyní odčerpává ze dvou z nich. „Zatím se odváží zásoby ze dvou skladů,“ potvrdil podnikatel Novotný.
Dodal zároveň, že dál probíhají jednání se státní organizací o vyrovnání závazků. Obě strany se scházejí už několik týdnů, ovšem zatím bez konkrétních závěrů. Další setkání je naplánováno na tento čtvrtek.
Kam se poděly peníze
Správa rezerv by se kromě odčerpání paliva z českých skladů ráda dostala i k zásobám, které jí Viktoriagruppe uskladnila v bavorském Kraillingu. Jejich převoz je ale podle zdrojů Insideru z ministerstva financí komplikovaný a vyžádá si delší čas.
Nádrže v Kraillingu jsou nyní pod dozorem bavorské celní správy. Při několika měřeních objemu paliva se totiž ukázalo, že množství neodpovídá inventuře vykázané na papíře. Schází tam údajně okolo šesti milionů litrů nafty. Vedení Viktoriagruppe však trvá na tom, že se žádné zásoby nikam nevytratily.
Přiznává ale, že společnost nemá na splácení svých dluhů. Firma s miliardovými obraty totiž prakticky ze dne na den přišla o veškeré finance. Kde peníze skončily, zatím není jasné.
Generální finanční ředitelství proto podalo na protikorupční policii trestní oznámení pro podezření z krácení daně. Detektivové však odmítají kauzu komentovat. „Nebudeme poskytovat žádné informace,“ uvedl mluvčí protikorupčních policistů Jaroslav Ibehej.
O případ už se zajímá také Bezpečnostní informační služba, která na podezřelé obchody Správy státních hmotných rezerv upozorňuje ve svých výročních zprávách již několik let.
Článek vyšel 22. října 2014 v sesterském deníku Insider.