Připadám si jako krizový manažer, říká šéf hmotných rezerv

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
4. 10. 2014 7:28
Pavel Švagr neví, kde hasit dříve. Nedávno jeho úřad podal trestní oznámení kvůli nevýhodné smlouvě na skladování másla, v uplynulém týdnu musel řešit kauzu Viktoriagruppe.
Pavel Švagr
Pavel Švagr | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na šéfa Státní správy hmotných rezerv Pavla Švagra, který je členem vládní ČSSD, se valí jeden problém za druhým. Nedávno podal trestní oznámení kvůli nevýhodné smlouvě na skladování másla a nyní musí řešit patálie kolem společnosti Viktoriagruppe, která státním rezervám skladuje pohonné hmoty.

Firma dluží na daních stovky milionů, samotné státní organizaci pak dalších 80 milionů na takzvaných rotačních zásobách. Navíc má podle informací Aktuálně.cz prázdná bankovní konta a o případ už se zajímá protikorupční policie.

Švagr prý kauzu řeší. Tvrdí však: problémovou společnost Viktoriagruppe jsem zdědil po svých předchůdcích. A v rozhovoru pro Aktuálně.cz dodává, že na správě rezerv panovaly zvláštní pořádky.

A.cz: Jak probíhají jednání s firmou Viktoriagruppe? Došlo za těch pět, šest schůzek v posledních dnech k nějakému posunu?

Pavel Švagr: Je to ve stejném stavu jako včera (ve čtvrtek). Snažíme se vše monitorovat a řešit, ale za čtyřiadvacet hodin k žádnému posunu nedošlo.

A.cz: To znamená, že firma stále nesehnala investora. Podle informací Aktuálně.cz na jednáních zazněla také možnost, že by Viktoriagruppe přešla do insolvence. Obáváte se ztráty svých pohledávek?

Právní řád říká, že předlužená firma musí do insolvence, takže já to beru jako možný zákonný postup té společnosti.

A.cz: Viktoriagruppe je poměrně velká společnost s miliardovými obraty. Vysvětlilo vám její vedení, jak je možné, že má najednou prázdná konta?

To neumím komentovat, kde nastal u Viktoriagruppe problém. Od doby, co jsem nastoupil (letos v únoru – pozn. red.), jsme tam dělali tři kontroly. Snažíme se vše dávat dohromady. Momentálně řeším důsledky situace, která u Viktoriagruppe vznikla kvůli jejím finančním problémům. Čekáme na výstupy od vedení firmy.

A.cz: Ve středu jste byl kvůli této situaci na vládě. Jak ministři reagovali?

Ve středu jsem informoval vládu, ale to jednání probíhalo v utajeném režimu, takže to nebudu komentovat.

A.cz: Proč mají hmotné rezervy se svými obchodními partnery takové potíže? Kromě Viktoriagruppe jste nedávno podali trestní oznámení v souvislosti s nevýhodnými smlouvami na uskladnění másla.

Připadám si jako krizový manažer, protože problémů, které správa řeší, je řada. Jsou i jiné oblasti než pohonné hmoty, máme toho hodně.

A.cz: Podle našich informací vás na problém s finanční situací Viktoriagruppe upozornilo Generální finanční ředitelství. Jaká byla vaše reakce?

Je pravda, že jsme obdrželi písemné sdělení od finančního úřadu v souvislosti s tím, že je tam cosi nezaplaceného. Hned jsme začali jednat. Je však třeba říci, že k datu, kdy jsme to upozornění obdrželi, nám Viktoriagruppe nic po splatnosti nedlužila. Do té situace se dostáváme až od konce září.

A.cz: Vše se tedy tvářilo dlouho v pořádku?

V červenci jsme udělali kontrolu, kde chybělo 700 kubíků. Na konci července jsme ji opakovali a bylo vše v pořádku. Do určitého data jsme měli také vše zaplaceno. Ten problém tedy vznikl ve velmi krátké době. Do konce září vztahy mezi námi a jimi fungovaly včetně nějakých finančních aspektů. Mezi tím jsme ale vedli jednání s Viktoriagruppe o dodatku se zveřejněním smluv, přístup ke kontrolám a řady dalších věcí. Navíc je třeba dodat, že před mým nástupem byla poslední kontrola ve Viktoriagruppe, pokud se nepletu, před dvěma lety.

A.cz: Uvažujete o výpovědi smlouvy?

Ve smlouvě jsou obecné výpovědní lhůty a zvláštní výpovědní lhůty - ty mají specifické předpoklady.

A.cz: A ty byly splněny?

To jste řekl vy, to já nemůžu komentovat. Jediné, co mohu říci, je, že smlouvu s Viktoriagruppe jsem zdědil. Teď je mým úkolem činit kroky k tomu, aby zájmy správy byly maximálně ochráněny. Kontrola ještě není uzavřena. Minulý týden jsme udělali kontrolu ve všech skladech, podle zákona má firma lhůtu patnáct dní na vyjádření a v průběhu kontroly nemohu predikovat konečné stanovisko. Můžeme zahájit správní řízení a spoustu dalších kroků, ale v tuto chvíli nic takového není na stole.

A.cz: Sešel jste se kvůli jednáním s Viktoriagruppe také samostatně s ministrem průmyslu Janem Mládkem, pod kterého hmotné rezervy spadají?

Předpokládám, že když jsem informoval vládu, má tu informaci i on. Ty kroky teď musí konat správa, tedy my.

A.cz: Jednou z možností, jak od Viktoriagruppe získat dlužnou částku, by údajně mohlo být zabavení jejích skladů v Česku (firma má v tuzemsku celkem tři sklady - pozn. red.), které by pak mohla správa využít pro své potřeby. Nebyla by taková situace pro stát výhodná?

Slyším to poprvé, takže to vůbec nemohu komentovat. Formálně je postup takový, že pokud bude vyhlášeno insolvenční řízení, je třeba postupovat podle toho, kdo má na ten majetek nárok. 

A.cz: Máte informace o tom, že by své sklady v Česku měla Viktoriagruppe zastavené oproti úvěrům u bank?

Nevím, zda má Viktoriagruppe nějaké závazky vůči bankám. Nejsem v situaci, kdy bych chtěl o jakémkoli kroku spekulovat.

A.cz: Kromě aktuálních problémů řešíte také odtajňování smluv s obchodními partnery, mezi nimiž jsou i firmy ministra financí Andreje Babiše. Jak jste pokročili? Podařilo se vám už nějakého obchodního partnera správy přesvědčit, aby souhlasil se zveřejněním kontraktů?

Co se týká nově uzavíraných smluv, tak tam zveřejnění je jako standardní podmínka z naší strany. U smluv uzavřených v minulosti navrhujeme dodatky, které by měly zlepšit pozici státu. Na to ale musí být vůle i na druhé straně a zatím je to tak, že jednáme. A neumím říct, v jakém horizontu se posuneme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy