Rozhovor byl natočen v pondělí 11. listopadu. V úterý se vládní sociální demokracie (SPD) a opoziční konzervativní unie CDU/CSU dohodly na uspořádání předčasných voleb do Spolkového sněmu. Měly by se uskutečnit 23. února. Termín ještě musí oficiálně schválit prezident Frank-Walter Steinmeier. Kancléř Olaf Scholz původně usiloval o vypsání voleb na konec března, opozice požadovala co nejdřívější termín. Proti tomu se ale vyslovili nejen politici, ale i papírny a tiskárny.
"Nebojím se to označit za směšné. Jsou země, jako Izrael nebo Bulharsko, které v posledních letech chodí k volbám každého půl roku a z hlediska technického provedení tyto volby nikdo nezpochybňuje. Oproti tomu v Německu, kdysi vzoru techniky a přesnosti, je najednou problém zorganizovat volby za dva až tři měsíce," komentuje analytik.
Přesné složení a politika nové německé vládní koalice podle analytika nebudou známy ještě několik měsíců po volbách. "Minimálně do léta budeme sledovat jednání, sestavování vlády a až pak podobu státního rozpočtu. Čili Německo bude ještě tři čtvrtě roku efektivně vyřazeno z evropsko-světového geopolitického provozu," míní Ehl.
Podle prognózy Mezinárodního měnového fondu letos německá ekonomika vykáže nulový růst, v příštím roce jen 0,8 %. "Německý model růstu posledních 30 let skončil. Německo přišlo o levné energie, o což se do jisté míry připravilo samo vypnutím jaderných elektráren a sázkou na ruský plyn. Zároveň přichází o čínský trh, který byl v minulosti odbytištěm nejen německých aut, ale i strojů a výrobních procesů," vysvětluje analytik.
O Česku Ehl mluví v ekonomickém smyslu jako o "další spolkové zemi". Česká ekonomika je na tu německou navázána a v budoucnu se nemůže spoléhat pouze na ni. Jedinou možnou cestou k větší nezávislosti je podle analytika diverzifikace. "Víc bych se díval třeba na čipový průmysl. Byť nezajistí masovou zaměstnanost, má vysokou přidanou hodnotu a v rámci globálních poměrů může přinést změnu," dodává Ehl.
V budoucnu už by tak česká ekonomika neměla stát na jednom dominantním, například automobilovém sektoru o desítkách nebo stovkách tisíc zaměstnanců. Namísto toho bude podle Ehla žádoucí umět "poskládat" HDP z více menších oborů s vyšší přidanou hodnotou.