Sobotka: Tajit, jak kdo volí prezidenta, je dobré

Petr Holub
4. 1. 2008 16:40
Předseda Senátu slibuje rychlé volby
Předseda Senátu Přemysl Sobotka.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předseda Senátu Přemysl Sobotka je zastáncem toho, aby zákonodárci, volitelé prezidenta, mohli před voliči utajit, komu dali ve volbě svůj hlas.

Ústavní činitel, který je spolu s šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD) odpovědný za hladký průběh prezidentské volby, je dokonce přesvědčen o tom, že jakákoli kontrola poslanců a senátorů, pro koho při volbě hlasovali, by byla útokem na demokracii.

Politik ODS, který ve čtvrtek spolu s předsedou sněmovny navštívil na Hradě prezidenta Klause, věří, že volba hlavy státu bude co možná nejrychlejší.

"Bude se volit podle jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Vše má tedy v rukách předseda poslanecké sněmovny Vlček, ale musím pochválit, že mezi námi dochází ke konsenzu. Takže volby budou osmého února, dodrží se i zvykové právo, že všechna tři kola první volby proběhnou ve stejný den. Další případné volby by šly v kratším termínu než čtrnáct dní. Nebude se tak prodlužovat napětí, které provází volbu prezidenta," uvedl Sobotka v rozhovoru pro Aktuálně.cz, v němž hovořil také o reformách, které vláda jeho strany republice připravila.

Šéf senátu - Přemysl Sobotka - online v redakci Aktuálně.cz.
Šéf senátu - Přemysl Sobotka - online v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

 

Sázka na nezávislé

A: Vaším kandidátem i kandidátem ODS je Václav Klaus. Jeho zřejmě jediným soupeřem bude Jan Švejnar. Bude těžkým soupeřem?

Dále čtěte:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Rozložení sil je v této chvíli nezřetelné, kromě 122 hlasů ODS plus některých nezávislých senátorů, kteří deklarovali, že podpoří Václava Klause. Pevně věřím, že v tajných volbách dosáhneme 141 hlasů, což je rozhodující číslo.

A: Kdo jsou ti nezávislí senátoři, kteří chtějí podpořit současného prezidenta?

Je to senátorka Liana Janáčková a k tomu ještě dva nebo tři další (pozn.red. Kromě senátorky Janáčkové se veřejně vyslovila pro Václava Klause také senátorka Jana Juřenčáková).

Tajná volba chrání demokracii

A: Nepřehlednou situaci při volbě prezidenta způsobuje zvyk, podle kterého se prezident volí tajně. Strany s tím mají problém. Opoziční ČSSD uvažuje o kontrole hlasů svých zákonodárců, poslanci i senátoři ODS podepsali jeden po druhém podporu Klausovi. Proč se prostě neodhlasuje, že se bude volit veřejně?

Přemysl Sobotka s premiérem Topolánkem.
Přemysl Sobotka s premiérem Topolánkem. | Foto: Ondřej Besperát

Tajné hlasování stanoví jednací řád a už existuje i zvykové právo. Kromě první volby v prosinci 1989 se volilo tajně, a to umožňuje zákonodárcům hlasovat bez kontroly. Jakékoli aktivity pro kontrolu volebních lístků by byly napadením naší parlamentní demokracie. Opět bychom se vrátili do období před rokem 1989.

A: Jaký to má smysl, aby právě prezident byl volen tajně? Zákonodárci volí za své voliče a ti přece mají právo vědět, jak v Praze hlasují jejich delegáti.

Všichni funkcionáři kromě premiéra určeného prezidentem jsou voleni tajně a já si myslím, že to je dobré pravidlo.

A: Jako šéf Senátu budete trvat na tom, aby se lístky nekontrolovaly?

Samozřejmě. A také věřím, že volební komise zaručí, aby šance kontrolovat lístky nebyla. Bylo by to porušení všech zvykových pravidel demokracie.

Šéf senátu - Přemysl Sobotka - online v redakci Aktuálně.cz.
Šéf senátu - Přemysl Sobotka - online v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy