Šestice Čechů zabloudila v Karpatech, hledají je záchranáři

ČTK ČTK
3. 3. 2015 14:13
Jeden z nich se údajně propadl do rokliny, pět ostatních přečkalo noc ve stanu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zuzana Hronová

Kyjev - Šest českých turistů v pondělí večer ve špatném počasí ztratilo orientaci v horách ukrajinské Zakarpatské oblasti.

Oznámil to ukrajinský zpravodajský server 112 s odvoláním na informaci horské služby.

Podle úřadů jim vyrazily na pomoc týmy záchranářů, které jsou s českými turisty v telefonickém spojení. Nejméně tři turisté jsou už v bezpečí.

Túru neoznámili

Nepřízeň počasí šestici Čechů postihla u hory Drahobrat nedaleko města Rachiv poblíž ukrajinsko-rumunské hranice, uvedl ukrajinský server.

Turisté svou túru předem neoznámili horské službě a v horském terénu zabloudili. Jeden z nich se údajně propadl do rokliny, pět ostatních přečkalo noc ve stanu.

Pohybovali se mimo zónu k zimní turistice

Podle serveru Novyny Zakarpaťa záchranáři během dnešního dopoledne našli přinejmenším tři osoby, muže a dvě děti. Bez újmy na zdraví byli Češi dopraveni do bezpečí.

Turisté se údajně pohybovali mimo zónu vyhrazenou pro zimní turistiku, podle nepotvrzených informací se ocitli v lavinovém poli.

Záchranáři jsou podle horské služby s Čechy v trvalém telefonickém spojení. Na pomoc jim vyrazilo jednadvacet členů horské služby z města Rachiv a obcí Jasiňa a Lazeščyna.

V oblasti vane prudký vítr, je mlha a padá sníh, což záchranné práce komplikuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy