V Beskydech se zasekla lanovka, uvízlo na ní 27 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2015 16:59
Lanovka se zastavila kvůli poruše na elektroinstalaci. Nikdo neutrpěl zranění, několik lidí bylo ale ošetřeno kvůli podchlazení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Třinec (Frýdecko-Místecko) - Celkem 27 lidí museli v sobotu hasiči a horští záchranáři evakuovat z lanovky v Beskydech na Javorovém vrchu u Třince na Frýdecko-Místecku.

Lanovka se zastavila kvůli poruše na elektroinstalaci. Podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely nikdo neutrpěl zranění, několik lidí ale bylo ošetřeno kvůli podchlazení.

Lanovka zůstala stát okolo 10:00. "Nešla spustit ani v nouzovém provozu," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Lidé, které záchranáři sundávali jako poslední, viseli na sedačkách zhruba dvě hodiny. Mezi uvízlými pasažéry byli obyvatelé Česka a Polska, pěší turisté i lyžaři.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl uvedl, že zdravotníci ošetřili tři chlapce ve věku od 11 do 13 let. "Všichni chlapci byli při vědomí, při nedobrovolném pobytu na sedačkách lanovky však došlo k jejich podchlazení. Po poskytnutí prvotní péče je záchranáři transportovali do třinecké nemocnice," uvedl Humpl.

Kůdela řekl, že díky příznivému počasí neodnesl nikdo z pasažérů nehodu vážnějšími zdravotními komplikacemi. "Vzhledem k tomu, že teplota se pohybovala nad nulovými hodnotami, bylo zjevné, že zachránění turisté vyvázli při čekání na záchranu bez většího podchlazení. Jen minimum z nich potřebovalo k sestupu po sněhu k dolní stanici lanovky podporu hasičů," uvedl Kůdela.

Pomáhali kolemjdoucí

Na místě zasahovali členové Horské služby Beskydy a několik jednotek hasičů. "Máme specializované lezecké týmy, které pomáhají například, když na stromě uvíznou parašutisté," řekl Kůdela. Při zachraňování pasažérů z lanovky používali hasiči nastavovací žebříky i lezeckou techniku.

Horská služba podle Kůdely sundávala cestující z lanovky v horní části, a to i s pomocí kolemjdoucích turistů. "Hasiči zachránili téměř dvě desítky osob, Horská služba zbytek. Zachráněné převážela na rolbách dolů. Zachránění lidé obvykle skončili v teple restaurace v dolní stanici lanovky," doplnil Kůdela.

Tento měsíc už kvůli zaseknuté lanovce zasahovali horští záchranáři v Jeseníkách. Ve skiareálu Karlov 6. února evakuovali z lanovky 16 dětí z lyžařského kurzu. Všichni školáci se na zem dostali v pořádku.

Humpl uvedl, že záchranáři dnes v Beskydech pomáhali po 12:30 ještě jednomu podchlazenému muži. Čtyřiadvacetiletý běžec se vydal na Lysou horu. "Cestou se však vysílil natolik, že zůstal ležet v terénu, odkud si po přibližně hodině sám přivolal pomoc," uvedl Humpl. Zdravotníci muže přebírali od horských záchranářů. Muž byl podchlazený, záchranáři mu poskytli nezbytnou péči a pak jej odvezli do nemocnice ve Frýdku-Místku.

 

Právě se děje

Další zprávy