V Krkonoších spadla lavina na lyžaře. Jeden z nich zemřel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2015 12:56
Jde už o druhý zával v oblasti během dne. Při prvním se oběma lidem podařilo zachránit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - V Malé Studniční jámě v Krkonoších zavalila lavina tři lidi. Jeden mladý lyžař zemřel, druhý je zraněný a momentálně v péči záchranářů. Třetí vyvázl v pořádku, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Ivo Novák.

Lavina přímo zasáhla dva ze tří lyžařů, jeden se před ní dokázal schovat pod skalkou. "Nezasažený lyžař pak vyhrabal úplně zasypaného lyžaře a začal jej oživovat," řekl Novák. Ze zasypaného zůstala ze sněhu koukat jen hůlka. Třetí lyžař zůstal na povrchu laviny a utrpěl méně závažná poranění. Přivolaní záchranáři se následně nejvíce zraněného resuscitovali, ale jeho zranění byla velmi vážná a neslučitelná se životem, uvedl mluvčí záchranky.

Zástupce náčelníka krkonošské horské služby Pavel Jirsa potvrdil, že se lyžaři pohybovali mimo vyznačené trasy. V Krkonoších, kde je na hřebenech 80 až 120 centimetrů sněhu, platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Podle záchranářů je ve žlabech a lavinových svazích uloženo větší množství sněhu, hrozí pád deskových lavin a sněhové laviny vykazují slabou stabilitu. "Třetí stupeň je nejrizikovější, protože se celkem podceňuje, přitom při určitém zatížení ty laviny mohou spadnout," řekl Jirsa.

Lavina už ve čtvrtek dopoledne v oblasti Studniční jámy zavalila dva lidi. Jednomu se podařilo z masy sněhu vyprostit a pomoci druhému. Na místě zasahují záchranáři, k nehodě vyslali také vrtulník, řekl Novák.

"Jeden člověk byl zasypaný částečně, jeden úplně," řekl Novák s tím, že částečně zasypanému se podařilo přivolat pomoc a pomoci druhému. Studniční jáma se nachází ve východních Krkonoších na úbočí Studniční hory.

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, na hřebenech hor leží průměrně 105 centimetrů sněhu. Poslední obětí laviny v Krkonoších byla na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě. V celé ČR lavina naposledy zabíjela v lednu 2010, kdy v Jeseníkách zasypala pětatřicetiletého skialpinistu.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy