V Krkonoších spadla lavina na lyžaře. Jeden z nich zemřel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2015 12:56
Jde už o druhý zával v oblasti během dne. Při prvním se oběma lidem podařilo zachránit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - V Malé Studniční jámě v Krkonoších zavalila lavina tři lidi. Jeden mladý lyžař zemřel, druhý je zraněný a momentálně v péči záchranářů. Třetí vyvázl v pořádku, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Ivo Novák.

Lavina přímo zasáhla dva ze tří lyžařů, jeden se před ní dokázal schovat pod skalkou. "Nezasažený lyžař pak vyhrabal úplně zasypaného lyžaře a začal jej oživovat," řekl Novák. Ze zasypaného zůstala ze sněhu koukat jen hůlka. Třetí lyžař zůstal na povrchu laviny a utrpěl méně závažná poranění. Přivolaní záchranáři se následně nejvíce zraněného resuscitovali, ale jeho zranění byla velmi vážná a neslučitelná se životem, uvedl mluvčí záchranky.

Zástupce náčelníka krkonošské horské služby Pavel Jirsa potvrdil, že se lyžaři pohybovali mimo vyznačené trasy. V Krkonoších, kde je na hřebenech 80 až 120 centimetrů sněhu, platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Podle záchranářů je ve žlabech a lavinových svazích uloženo větší množství sněhu, hrozí pád deskových lavin a sněhové laviny vykazují slabou stabilitu. "Třetí stupeň je nejrizikovější, protože se celkem podceňuje, přitom při určitém zatížení ty laviny mohou spadnout," řekl Jirsa.

Lavina už ve čtvrtek dopoledne v oblasti Studniční jámy zavalila dva lidi. Jednomu se podařilo z masy sněhu vyprostit a pomoci druhému. Na místě zasahují záchranáři, k nehodě vyslali také vrtulník, řekl Novák.

"Jeden člověk byl zasypaný částečně, jeden úplně," řekl Novák s tím, že částečně zasypanému se podařilo přivolat pomoc a pomoci druhému. Studniční jáma se nachází ve východních Krkonoších na úbočí Studniční hory.

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, na hřebenech hor leží průměrně 105 centimetrů sněhu. Poslední obětí laviny v Krkonoších byla na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě. V celé ČR lavina naposledy zabíjela v lednu 2010, kdy v Jeseníkách zasypala pětatřicetiletého skialpinistu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy