reklama
 
 

Úrazů na horách je víc než loni, varují záchranáři

24. 2. 2015 13:08
Horská služba během letošní zimy zaznamenala zvýšený počet zásahů, nejčastěji ošetřují zraněné lyžaře.

Hradec Králové - Záchranáři horské služby zasahovali během této zimy u více než 4800 případů, což je více než za celou minulou zimní sezonu. Tehdy horská služba evidovala 4834 zásahů.

Nejčastěji, v 2692 případech, záchranáři ošetřovali zraněné lyžaře na sjezdovkách, což je také více než v minulém roce. 

Bezpečné Krkonoše i Šumava

"Jakmile je letos jen trochu vhodné počasí, vyrazí do hor obrovské množství lyžařů, snowboardistů, běžkařů i pěších turistů. A s tím pak roste i počet úrazů," uvedl ke statistice náčelník horských záchranářů Jiří Brožek.

Podle něj meziroční nárůst počtu zásahů neplatí pro Krkonoše či Šumavu.

Nejvíce úrazů v současné zimě připadlo na Krkonoše, kde záchranáři ošetřovali 1602 lidí, následují Jeseníky s 613 zásahy a Orlické hory s 585 zásahy.

Nejvýraznější překročení loňské hranice zaznamenali v Beskydech a Jizerských horách, v obou shodně o 62 zásahů více než bylo loni do 30. dubna. "V řadě případů došlo k mnoha úrazům, které vznikly nedodržováním pravidel bezpečného chování na sjezdových tratích," dodal Brožek.

V Krkonoších padaly laviny 

Například v Krkonoších musela horská služba zasahovat i při pádech lavin. Osm desítek záchranářů prohledávalo 10. února oblast po pádu laviny v Modrém dole, protože existovalo podezření, že lavina mohla zavalit tři lidi.

Podezření se nepotvrdilo a záchranáři usuzují, že pod lavinou nikdo neskončil.

Tragicky skončil pád laviny 5. února, kdy v Malé Studniční jámě zemřel skialpinista, další dva lyžaři ve věku kolem třiceti let pád laviny přežili.

autor: ČTK | 24. 2. 2015 13:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Královéhradecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama