Úrazů na horách je víc než loni, varují záchranáři

ČTK ČTK
24. 2. 2015 13:08
Horská služba během letošní zimy zaznamenala zvýšený počet zásahů, nejčastěji ošetřují zraněné lyžaře.
Letošní lyžařská sezona je pro horskou službu náročnější než ta předchozí, počet úrazů vzrůstá.
Letošní lyžařská sezona je pro horskou službu náročnější než ta předchozí, počet úrazů vzrůstá. | Foto: Aktuálně.cz

Hradec Králové - Záchranáři horské služby zasahovali během této zimy u více než 4800 případů, což je více než za celou minulou zimní sezonu. Tehdy horská služba evidovala 4834 zásahů.

Nejčastěji, v 2692 případech, záchranáři ošetřovali zraněné lyžaře na sjezdovkách, což je také více než v minulém roce. 

Bezpečné Krkonoše i Šumava

"Jakmile je letos jen trochu vhodné počasí, vyrazí do hor obrovské množství lyžařů, snowboardistů, běžkařů i pěších turistů. A s tím pak roste i počet úrazů," uvedl ke statistice náčelník horských záchranářů Jiří Brožek.

Podle něj meziroční nárůst počtu zásahů neplatí pro Krkonoše či Šumavu.

Nejvíce úrazů v současné zimě připadlo na Krkonoše, kde záchranáři ošetřovali 1602 lidí, následují Jeseníky s 613 zásahy a Orlické hory s 585 zásahy.

Nejvýraznější překročení loňské hranice zaznamenali v Beskydech a Jizerských horách, v obou shodně o 62 zásahů více než bylo loni do 30. dubna. "V řadě případů došlo k mnoha úrazům, které vznikly nedodržováním pravidel bezpečného chování na sjezdových tratích," dodal Brožek.

V Krkonoších padaly laviny 

Například v Krkonoších musela horská služba zasahovat i při pádech lavin. Osm desítek záchranářů prohledávalo 10. února oblast po pádu laviny v Modrém dole, protože existovalo podezření, že lavina mohla zavalit tři lidi.

Podezření se nepotvrdilo a záchranáři usuzují, že pod lavinou nikdo neskončil.

Tragicky skončil pád laviny 5. února, kdy v Malé Studniční jámě zemřel skialpinista, další dva lyžaři ve věku kolem třiceti let pád laviny přežili.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy