Úrazů na horách je víc než loni, varují záchranáři

ČTK ČTK
24. 2. 2015 13:08
Horská služba během letošní zimy zaznamenala zvýšený počet zásahů, nejčastěji ošetřují zraněné lyžaře.
Letošní lyžařská sezona je pro horskou službu náročnější než ta předchozí, počet úrazů vzrůstá.
Letošní lyžařská sezona je pro horskou službu náročnější než ta předchozí, počet úrazů vzrůstá. | Foto: Aktuálně.cz

Hradec Králové - Záchranáři horské služby zasahovali během této zimy u více než 4800 případů, což je více než za celou minulou zimní sezonu. Tehdy horská služba evidovala 4834 zásahů.

Nejčastěji, v 2692 případech, záchranáři ošetřovali zraněné lyžaře na sjezdovkách, což je také více než v minulém roce. 

Bezpečné Krkonoše i Šumava

"Jakmile je letos jen trochu vhodné počasí, vyrazí do hor obrovské množství lyžařů, snowboardistů, běžkařů i pěších turistů. A s tím pak roste i počet úrazů," uvedl ke statistice náčelník horských záchranářů Jiří Brožek.

Podle něj meziroční nárůst počtu zásahů neplatí pro Krkonoše či Šumavu.

Nejvíce úrazů v současné zimě připadlo na Krkonoše, kde záchranáři ošetřovali 1602 lidí, následují Jeseníky s 613 zásahy a Orlické hory s 585 zásahy.

Nejvýraznější překročení loňské hranice zaznamenali v Beskydech a Jizerských horách, v obou shodně o 62 zásahů více než bylo loni do 30. dubna. "V řadě případů došlo k mnoha úrazům, které vznikly nedodržováním pravidel bezpečného chování na sjezdových tratích," dodal Brožek.

V Krkonoších padaly laviny 

Například v Krkonoších musela horská služba zasahovat i při pádech lavin. Osm desítek záchranářů prohledávalo 10. února oblast po pádu laviny v Modrém dole, protože existovalo podezření, že lavina mohla zavalit tři lidi.

Podezření se nepotvrdilo a záchranáři usuzují, že pod lavinou nikdo neskončil.

Tragicky skončil pád laviny 5. února, kdy v Malé Studniční jámě zemřel skialpinista, další dva lyžaři ve věku kolem třiceti let pád laviny přežili.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy