Moskva - Ruská policie dnes ráno zadržela Garri Kasparova. Šachový velmistr chtěl totiž na summitu EU-Rusko protestovat proti Putinově politice.
Kasparov, šéf opozičního uskupení Jiné Rusko, se chystal nastoupit na palubu letadla letícího z Moskvy do jihoruské Samary, kde se dnes summit koná.
Zadržení Kasparova pobouřilo nejen ruskou opozici.
"Fakt, že někteří lidé měli potíže s dopravou, mě samozřejmě znepokojuje," reagovala kancléřka Angela Merkelová, která na summitu zastupuje Evropskou unii. "Doufám ale, že budou moci vyjádřit svůj názor."
Mluvčí opozice: zabavili jim pasy
Více o summitu EU-Rusko na Aktuálně.cz
Po odbavení na letišti Šeremeťjevo byl Garri Kasparov s dalšími dvanácti aktivisty zadržen milicionáři. "Bez udání důvodů jim vzali pasy," řekla mluvčí Jiného Ruska Julija Galaminovová.
"Když jsem u přepážky uviděl majora v milicionářské uniformě, hned jsem měl divný pocit," vylíčil Kasparov serveru gazeta.ru. "Mé podezření se potvrdilo: měli v ruce soupisku lidí, kteří se neměli dostat na palubu," doplnil.
Kasparov patří mezi nejznámější kritiky Putinovy politiky.
Mezi zadrženými byl přitom také Eduard Limonov, kontroverzní spisovatel a vůdce zakázané fašistoidní Národně-bolševické strany.
Protestovalo nakonec jen 150 lidí
Protestní akce pod názvem Pochod nespokojených nakonec proběhla v Samaře v poklidu. Na březích Volhy demonstrovalo proti Putinově politice podle rádia Echo Moskvy jen asi 150 lidí. Vadil jim jeho autoritářský styl a represivní praktiky.
Podle organizátorů totiž spousta lidí vůbec nedorazila, nebo se zalekla represí. Primátor Samary již před týdnem vydal příkaz k pozatýkání potenciálních organizátorů.
K zadržení opozičních předáků došlo i přesto, že se do věci už počátkem týdne vložili přední diplomaté z EU.
Třeba německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se v úterý u Putina přimlouval, aby protestní pochod umožnil.
Putin: čistá demokracie? Co je to?
Putin na včerejší tiskové konferenci na summitu EU-Rusko v Samaře prohlásil, že mu protesty nevadí, ale musí prý probíhat v rámci všech zákonů a nerušit "životy obyčejných lidí".
Na otázku německého novináře, jestli se považuje za "čistého demokrata" si Putin zafilosofoval. "Čistá demokracie? Co je to vlastně? Vy jste ji viděl?"
Vzápětí pak odlišné pohledy EU a Ruska na otázku demokracie a lidských práv relativizoval. "Je to jako se sklenicí vody: je buď poloprázdná nebo zpola plná. Záleží na úhlu pohledu," řekl.