EU v Rusku pohořela. Žádná smlouva nebude

Blahoslav Hruška
18. 5. 2007 12:51
Putin špičkám unie: za krach si můžete sami
Kancléřka Merkelová a prezident Putin po krachu summitu v Samaře
Kancléřka Merkelová a prezident Putin po krachu summitu v Samaře | Foto: Reuters

Vztahy EU-Rusko na Aktuálně.cz
Autor fotografie: Reuters

Brusel/Moskva - Rusko-evropský summit v Samaře skončil krachem. Jednání o nové strategické smlouvě s Moskvou se totiž vůbec nepohnulo kupředu. Je to váš problém, vzkázal Putin Bruselu.

Napětí bylo cítit i na tiskové konferenci v lázeňském letovisku Volžskij uťjos, přezdívaném Švýcarsko Povolží, kam se špičky EU vypravily za prezidentem Vladimirem Putinem.

"Situaci nijak nedramatizujeme. Před jednáním si ale EU musí vyřešit své vnitřní problémy," zdůraznil Putin.

Na úvod vrcholné schůzky ruská policie zadržela několik aktivistů. Byl mezi nimi také Garri Kasparov.

Garri Kasparov
Garri Kasparov | Foto: Reuters
ČTĚTE VÍCE: Rusové zadrželi Kasparova. Kvůli summitu EU

"Vnitřními problémy" EU první muž Kremlu označil tři kauzy, které jako Damoklův meč visí nad unijními vztahy s Ruskem. Hned tři státy - Polsko, Litva a Estonsko - předem potvrdily, že jednání s Ruskem hodlají vetovat.

Varšava protestuje proti ruskému embargu na dovoz masných výrobků z Polska, Vilniusu se nelíbí zastavení jedné větve ropovodu Družba. A konečně Tallinn považuje ruské angažmá v kauze přemístění památníku rudoarmějců za nepřípustné vměšování Kremlu do estonských vnitřních záležitostí.

Barroso: jeden za všechny, EU za jednoho

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso se ale "rebelů" nečekaně zastal.

"Měli jsme možnost říci ruským partnerům, že těžkosti jednoho člena EU jsou těžkostmi pro celou Evropu. To se týká jak otázek polského masa, tak problémů Litvy a Estonska," prohlásil.

Polsko přitom opakovaně zdůrazňovalo, že se mu z Bruselu dosud nedostalo jednoznačné podpory. Podle Putina ale Poláci s Moskvo nijak nespolupracují.

"Díkybohu za německou kancléřku, která tlumočí jejich zájmy," dodal ruský prezident.

Polsko: Kreml proti nám vede válku

Polská ministryně zahraničí Anna Fotygová dokonce postup Moskvy před summitem označila za jistý druh vypovězení války. "Jménem Polska nyní s Ruskem jedná EU, čekáme na výsledek unijních rozhovorů," řekla s tím, že na summit nepojede.

Sporným bodem ve vzájemných vztazích s Ruskem zůstává také kauza Kosova. Rusko totiž stále hrozí, že zablokuje jednání Rady bezpečnosti OSN, která chce novou rezolucí schválit omezenou suverenitu Kosova.

Moskva hrozí vetem v OSN. Kvůli Kosovu

"Takový scénář je stále reálnější," varoval ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. EU přitom podporuje nezávislost Kosova tak, jak to navrhl šéfvyjednavač OSN Martti Ahtisaari.

Putin na útesu nad Volhou. Azurové nebe a krásné počasí. Ale také mrazivá atmosféra jednání s EU
Putin na útesu nad Volhou. Azurové nebe a krásné počasí. Ale také mrazivá atmosféra jednání s EU | Foto: Reuters

Za nezávislé Kosovo ovšem lobují také některé balkánské země.

"Ruské veto by zvýšilo napětí v regionu. Pokud k němu dojde, bude to nakonec znamenat pád Evropy," varoval makedonský ministr zahraničí Antonio Miloski.

Současná rozhádanost unie ve vztazích s Ruskem každopádně nahrává Kremlu. Proto také odmítá mluvit o více než chladných vtazích jako o krizi.

"Podobně jako Mark Twain, který prohlásil 'zvěsti o mé smrti jsou značně přehnané', můžeme i my říci, že zprávy o krizi jsou přemrštěné. A to je ještě mírně řečeno," prohlásil šéf Putinových poradců Sergej Jastržembskij.

 

Právě se děje

Další zprávy