Rusové chtějí hrát golf i na orbitě

opa, čtk
2. 3. 2006 8:07
Moskva - Přestože golf je bez diskuze celosvětovým fenoménem, některým hráčům to nestačí a hodlají jeho slávu šířit i ve vesmíru. Pyšní mohou být zejména ruští a kanadští golfisté, kteří chtějí uskutečnit rekordní golfový úder. Plánují totiž vypálit golfový míček na oběžnou dráhu kolem Země.
Posádka ISS má na jedné ze svých návštěv volného prostoru uskutečnit i rekordní golfový odpal.
Posádka ISS má na jedné ze svých návštěv volného prostoru uskutečnit i rekordní golfový odpal. | Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Turisté mají do kosmu létat ze Singapuru

Výstup kosmonautů z ISS byl úspěšný

Pokud návrh schválí i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), míček by měl vytvořit rekord v délce odpalu. Někteří experti však na stránkách časopisu New Scientist varují, že případná nehoda by mohla způsobit "katastrofické" škody pro Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

Podle plánu ruské vesmírné agentury a kanadské společnosti Element 21 Golf Company by se měla pokusit o rekord již příští posádka ISS, která má odstartovat 29. března.

K odpalu jim má posloužit pozlacená hůl vyrobená ze skandia, tedy stejného materiálu, z něhož je tvořena i samotná ISS. Ruští vědci očekávají, že míček bude po odpalu kroužit celé roky po oběžné dráze. Až jednou ztratí výšku a dostane se do atmosféry, shoří.

Hrozí srážka s ISS

Tento scénář však závisí na tom, zda se opravdu podaří odpálit míček do jiné úrovně, než na jaké se nachází ISS. Pokud na ní totiž z jakýchkoli důvodů zůstane, může se případně s vesmírnou stanicí srazit, což by mohlo podle některých odborníků způsobit vážné škody. Jejich skutečný rozsah by pak závisel na úhlu střetu, rychlosti míčku i na tom, jakou část stanice by zasáhl.

Pokud by míček narazil do stanice rychlostí deseti kilometrů za vteřinu, což je typická rychlost, s jakou se po orbitě pohybují "kosmické zbytky", znamenalo by to kolizi rovnající se pozemské srážce s nákladním automobilem o váze 6,5 tuny při rychlosti 100 kilometrů za hodinu, uvedl vědec J. C. Liou.

Jiní experti ovšem čekají menší rychlost míčku a tudíž v případě srážky i mnohem slabší poškození. Zároveň ale připomínají, že na oběžné dráze je asi 300 funkčních satelitů, které by mohl míček poškodit. "Avšak šance, že se něco takového stane, je pravděpodobně velmi malá," řekl jeden z vědců Bill Ailor.

Nepůjde o první "vesmírný" golf

Foto: www.achievement.org

Pokus o rekord by nicméně nebyl prvním mimozemským golfem v historii. Premiéru si oblíbený sport odbyl již 6. února 1971, když americký astronaut Alan Shephard zakončil procházku po Měsíci úderem do dvou míčků, které letěly "kilometry a kilometry", dodal New Scientist.

 

Právě se děje

Další zprávy