Zlínský soud bude opět projednávat tragický pád stromu

Domácí Domácí
10. 9. 2010 16:03
V lednu 2009 usmrtil padající strom 2 chlapce. Dalo se tomu předejít?
Loňské neštěstí ve Zlíně
Loňské neštěstí ve Zlíně | Foto: Ivo Mitáček, HZS Zlínského kraje

Zlín - Okresní soud ve Zlíně bude znovu projednávat loňský pád stromu v centru krajského města, při kterém zemřely dvě děti. Hlavní líčení je nařízeno na 22. září, oznámila předsedkyně senátu Jitka Macháňová.

Obžalobě čelí tři úředníci z odboru městské zeleně. Vedoucí odboru Ivo Divoký, šéf oddělení městské zeleně Stanislav Pospíšilík a jeho předchůdce Přemysl Vyoral, jenž nyní pracuje na odboru jako zahradník, čelí obvinění z obecného ohrožení. Trojici hrozí tři až deset let vězení, muži vinu odmítají.


"Na programu bude výslech znalce, který ve věci zpracovával posudek. Na něm se však podílelo i několik konzultantů. Je tedy otázka, jestli znalec bude schopen zodpovědět všechny dotazy. Zda bude vynesen rozsudek, proto nelze v tuto chvíli říci," uvedla Macháňová. )

Poslední hlavní líčení ve věci se konalo v květnu, kdy vypovídali přímí účastníci události nebo také zahradní a krajinářský architekt Jiří Finger, jehož si město v minulosti najímalo k modernizaci a obnově zeleně v parku u zámku, kde tehdy stál i později spadlý strom.

Dalo se pádu stromu předejít?

Finger u soudu řekl, že neštěstí se nedalo předejít a že obvinění pracovníků magistrátu je absurdní. Asi 20 metrů vysoký pajasan žláznatý se zřítil 22. ledna 2009 nedaleko zastávky MHD na několik lidí, dva dvanáctiletí chlapci utrpěli smrtelná zranění. Obžalovaní údajně vzhledem ke svému vzdělání, znalostem a funkci mohli tragédii zabránit.

Podle policie z odborných posudků a vyšetřování vyplynulo, že zaměstnanci magistrátu nepřijali včasná a dostatečná opatření, kterými měli tragickému pádu stromu předejít.

Všichni obžalovaní vinu od počátku řízení popírají. Policie obvinění opírá o znalecký posudek, na kterém kromě výše zmíněného soudního znalce pracovalo ještě dalších deset konzultantů, zabývajících se například studiem chorob rostlin, vlastnostmi půdy, dřevinami, klimatickými podmínkami či zkoumáním vnějších vlivů na organismy.

Podle znalců byl strom v havarijním stavu více než deset let. Pospíšilík u soudu dříve řekl, že příčinou pádu byla hniloba kořenového systému, kterou ale prý obžalovaní nemohli rozpoznat.

 

Právě se děje

Další zprávy