Zlín - Středních škol zřizovaných Zlínským krajem je zase o něco méně než před několika měsíci. V září studenty nově nepřivítají tři školy, hejtmanství totiž nedávno rozhodlo o jejich sloučení s jinými.
Krajský radní pro školství Josef Slovák již dříve řekl, že hejtmanství tak mimo jiné reaguje na úbytek žáků ve školách.
S účinností od 1. července zanikla Střední škola obchodu a služeb Vsetín a sloučila se se Střední odbornou školou Josefa Sousedíka Vsetín, Střední odborná škola Uherský Brod se sloučila se Střední průmyslovou školou Uherský Brod.
Zaniklo i Odborné učiliště a Praktická škola Zlín-Klečůvka, instituce přešla pod Střední školu gastronomie a obchodu Zlín.
Optimalizace probíhá už delší dobu
Zlínský kraj optimalizuje školy a školská zařízení již dlouhodobě. V roce 2001 hejtmanství zřizovalo 158 školských organizací. K letošnímu 1. srpnu jich bude 105, tedy o 34 procent méně.
Zdejší slučování škol nekončí. Hejtmanství připravuje další dva návrhy na sloučení středních škol od 1. ledna 2012. V takovém případě by se počet středních škol zřizovaných Zlínským krajem snížil na 49, tedy na 72 procent původního počtu.
Ubývá i víceletých gymnázií
S optimalizací středních škol souvisí i postupné snižování počtu víceletých gymnázií.
Hejtmanství tak mimo jiné reaguje i na dohodu s ministrem školství Josefem Dobešem (VV), podle níž bude na tyto výběrové školy chodit jen pět procent populačního ročníku. Ve Zlínském kraji je to něco málo přes devět procent a průměr celé země je deset procent.
Obory víceletých gymnázií jsou v regionu na 12 gymnáziích zřizovaných Zlínským krajem a na dvou školách jiných zřizovatelů. V uplynulé školním roce v oborech osmiletých gymnázií studovalo přes 3300 žáků.
V budoucnu má v regionu vzniknout páteřní síť velkých středních škol.
Od tohoto kroku si Slovák slibuje vznik ekonomicky silných a stabilních vzdělávacích zařízení, snadnější získávání peněz a jejich efektivnější využití například při opravách. Minimální počet jejich žáků bude 400.