Zlínský kraj chce opravit 16 silnic za 450 milionů

ČTK ČTK
28. 8. 2013 9:04
Záměry schválila krajská rada, kraj na všechny opravy bude žádat evropské dotace.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Zlín - Zlínský kraj hodlá s pomocí evropských dotací opravit dalších 16 silnic druhé a třetí třídy.

Celkové náklady dosahují téměř 450 milionů korun. Záměry schválila krajská rada, kraj na všechny opravy bude žádat dotaci z Regionálního operačního programu Evropské unie. Řekl to hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

"Je tady šance tyto komunikace opravit. Spoluúčast kraje je kolem 25 procent, v některých případech může být i vyšší. I kdyby to bylo třeba padesát, pořád se to vyplatí. Je třeba vyčerpat každou možnou korunu, která je k dispozici," uvedl Mišák.

O silnice druhé a třetí třídy v kraji se stará příspěvková organizace hejtmanství Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK).

Podle ředitele ŘSZK Bronislava Malého bude letošní rok vyhrazen vyřizování administrativy a v případě získání dotace i výběrovým řízením na zhotovitele staveb.

"Jejich realizace je plánována na příští rok, dokončeny by pak podle podmínek dotace musely být do 30. června 2015," řekl Malý. Stavby podle něj většinou navazují na už dříve hotové úseky.

Letos 18 dopravních staveb

V plánu je tak například další oprava silnice z Velkých Karlovicích na Vsetínsku, tentokráte až na hranice se Slovenskem za asi 90 milionů korun, oprava vozovky mezi Zádveřicemi a Horní Lhotou za zhruba 60 milionů a mezi Rokytnicí a Jestřabím na Zlínsku za asi 50 milionů korun.

Opravena by měla být třeba i silnice mezi Halenkovem a Novým Hrozenkovem na Vsetínsku, mezi Březnicí a Bohuslavicemi a průjezd Fryštákem na Zlínsku i úseky Bystřice pod Hostýnem - Loukov, Kroměříž - Kotojedy a Koryčany - Jestřabice na Kroměřížsku.

Letos má ŘSZK v plánu 18 dopravních staveb. Celkové náklady na jejich realizaci přesahují 600 milionů korun, některé z akcí však budou dokončeny až v příštím roce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy