Zlín - Za pokus o podvod na londýnské bance ve čtvrtek zlínský krajský soud podruhé uložil Martinu Miklovičovi osm let vězení.
Podle obžaloby pětatřicetiletý Slovák v červnu roku 2008 předložil v pobočce Komerční banky v Uherském Hradišti padělaný šek banky HSBC na 900 tisíc eur, což v tehdejším kurzu činilo více než 21,5 milionu Kč. Obžalovaný, kterému hrozilo až deset let vězení, vinu popírá. Rozsudek není pravomocný.
Krajský soud vynesl stejný trest již loni v listopadu. Olomoucký vrchní soud však vyhověl odvolání Mikloviče a věc do Zlína vrátil. Soud tak musel mimo jiné opětovně přezkoumávat pravost šeku.
Londýnská banka však písemně potvrdila, že šek byl zfalšován a senát muže opět uznal vinným. "Doplněné dokazování nezměnilo nic na skutkových závěrech soudu a ani na výši trestu," uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová. Miklovič se proti rozsudku na místě odvolal. "Nic jsem nespáchal, nemám čeho litovat," řekl.
Slovák si podle obžaloby v bance předem ověřil, že šek je v Česku proplatitelný a bankovní poradkyni sdělil, že bude vypsán na vysokou částku. Pracovnice poté v pobočce s mužem sepsala příkaz k inkasu a šek zaslala do pražské centrály. Odtud ale přišla informace, že jde o padělek a že šek vyplacen nebude.
Padělal i osobní doklady
Obžalovaný tvrdil, že šek dostal od známé Renaty Weissové, Slovenky žijící v Madridu. Údajně chtěla podnikat v Česku a od obžalovaného kupovala jeho firmu. Peníze prý byly určeny na její rozjezd. O tom, že šek je padělaný, Miklovič údajně nevěděl.
Weissová u soudu však jeho slova opět popřela s tím, že ve Španělsku žije léta a zájem podnikat v ČR neměla. "Viděla jsem ho třikrát v životě, proč bych mu dávala šek na takovou částku? Jaké bych měla záruky, že mi peníze vrátí?" uvedla.
Miklovič, jenž byl v minulosti pětkrát soudně trestán, v bance vystupoval pod falešnou identitou. Vydával se za jiného Slováka, když na padělaném dokladu ponechal jeho osobní údaje a vyměnil na něm pouze fotografii za svou. Skutečný majitel průkazu byl v té době ve vyšetřovací vazbě. Miklovič stejný falešný občanský průkaz použil už v lednu 2008 při silniční kontrole v Uherském Hradišti.
Policisté tehdy zjistili, že se ve skutečnosti jmenuje jinak a v minulosti byl vyhoštěn z Česka až do roku 2015. Uherskohradišťský soud muže následně za porušení trestu a padělání veřejné listiny poslal do vězení.
Miklovič si údajně falešné doklady pořídil kvůli tomu, že jeho syn a družka žijí v Uherském Brodě a on jim chtěl být na blízku. Spolu s Weissovou je muž navíc ve Zlíně stíhán i za údajné pašování kokainu z Kolumbie do České republiky.