Vrbětice (Zlínsko) - Areál muničního skladu ve Vrběticích bude hlídat celkem 450 vojáků. O posílení původní stovky o dalších 350 rozhodla vláda. Kabinet podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) schválil také nasazení armádního mobilního velitelství a bezpilotního prostředku (dronu) s nočním viděním a termovizí. Vojáci budou místo hlídat do 30. června 2015, každý měsíc ale vláda zváží, zda jsou potřeba.
Ve vojenském areálu vyletěly do povětří dvě budovy. První 16. října, druhá minulou středu. Policie kvůli pokračujícím neřízeným detonacím několikrát evakuovala obyvatele okolních vesnic.
"Pod velení policie přechází nově 350 vojáků Armády České republiky. To nařízení vlády, které jsme dneska schválili, bude zapsáno ve sbírce, předpokládám, že to bude dneska, nebo zítra (v úterý), a pak okamžitě se můžou vojáci nasadit," řekl novinářům Chovanec. Mobilní velitelství bude podle ministra obsluhovat asi 50 vojáků, dohromady jich tak v místě bude kolem 500.
Kontrola 14 kilometrů
"Měli by zajistit zejména nepřetržité střežení rozšířeného, téměř čtrnáctikilometrového, chráněného okruhu kolem celého areálu muničních skladů," uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Nyní pomáhají policistům z krajského ředitelství ve Zlíně střežit prostor muničních skladů policisté z krajských ředitelství policie v Brně, Praze a Ostravě.
"Vojáci budou na místě až do 30. června 2015 a každý měsíc bude vyhodnocováno, jestli jsou všichni potřeba," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Doplnil, že vláda stále počítá s odvozem munice, realizace se ale musela kvůli druhému výbuchu posunout. "Prostor pak bude sanován a během té doby bude ve vlastnictví státu. Poté se můžeme rozhodnout, co s ním bude dál," doplnil Sobotka. Sklady už ale podle něj rozhodně nebudou sloužit k uchovávání munice.
Sčítání škod
O vyslání první stovky vojáků do Vrbětic, kde v polovině října při explozi skladu s municí zemřeli dva lidé, rozhodla vláda už začátkem listopadu. Sobotka tehdy hovořil o tom, že vojáci budou mít za úkol areál neprodyšně uzavřít.
Po explozi další budovy minulou středu se ale předsednictvo Bezpečnostní rady státu rozhodlo ostrahu ještě výrazně posílit.
Také Chovanec v pondělí hovořil o tom, že po posílení ostrahy má být areál hermeticky uzavřen. Zvýšení počtu vojáků podle něj souvisí i s posunem ve vyšetřování, které se nyní vede také ve směru možného úmyslného trestného činu. "Vojáci a policisté budou 90 metrů od sebe zhruba, budou na dohled, budou střežit ten areál tak, aby se tam opravdu eliminovala možnost kohokoliv vstoupit," nastínil, jak nyní bude ostraha vypadat.
Ministr vnitra také uvedl, že o víkendu předsednictvo Bezpečnostní rady státu jednalo o otázce možného odškodnění. Momentálně se věci věnuje jeden zaměstnanec ministerstva obrany, který má sbírat žádosti místních obyvatel, z nichž se řada musela opakovaně evakuovat, o odškodnění. "Samozřejmě i stát se cítí poškozen," poznamenal Chovanec. Předně se podle něj musí vyšetřit, kdo je původcem škod.
Pavel: je to úkol policie
Proti postupu politiků se ohradil náčelník generálního štábu armády Petr Pavel. Právu řekl, že kvůli vyčlenění dalších stovek vojáků bude armáda muset omezit přípravu na další úkoly. Místo by podle něj měla primárně střežit policie.
"Policie v současnosti nemá 450 mužů, které bychom mohli stáhnout z ulic," uvedl k tomu ale Chovanec. "Prostě Armáda České republiky je tady pro bezpečnost občanů, a i kdyby měla nakrátko zrušit nějaké plánované cvičení, tak holt musí ve Vrběticích pomoci. To je názor vlády," doplnil.
Příčinu dvojice výbuchů vyšetřuje policie. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v neděli vyjádřil přesvědčení, že druhý sklad munice ve Vrběticích nevybuchl náhodou. Podobně se vyjádřil i zástupce společnosti Imex Group, která si oba sklady pronajímala.
Lhůta pro výbuchy se prodlouží
Pyrotechnici posunou z bezpečnostních důvodů lhůtu bez výbuchů v areálu muničních skladů. "Předpokládáme, že vyskladňování nebezpečného materiálu začne nejdříve koncem prosince," řekla Kozumplíková. Poslední neřízená detonace z areálu zazněla v pátek ve 20:15.
"Pokud nedojde k neočekávanému vývoji situace, zasedne v pondělí 15. prosince odborné pyrotechnické konzilium, vyhodnotí situaci, zváží všechny okolnosti a rozhodne o dalším postupu," uvedla Kozumplíková.
Po uplynutí bezpečnostní lhůty by se pyrotechnici opět měli pustit do dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu. Podobně tomu bylo po první explozi muničního skladu v polovině října, kdy se čekalo týden.
Zpátky na začátku
V neděli 30. listopadu pyrotechnici ukončili čištění areálu a prohlásili jej za připravený k odvozu asi 7000 tun munice. Výbuch ve středu 3. prosince vrátil vše na začátek.
Exploze muničního skladu číslo 12 s téměř třinácti tunami výbušnin připravila horké chvilky obyvatelům okolních obcí, které znovu čekala evakuace, ale především samotným pyrotechnikům, kteří ze střechy blízkého objektu v sobotu odstraňovali dělostřelecký granát odhozený ze skladu.