Zlín - Zlínský kraj krátce před 23. výročím od protikomunistického převratu zažívá znovu protikomunistické bouře, jen v poněkud regionálním měřítku.
Důvodem jsou povolební jednání po krajských volbách. V nich vítězná ČSSD upekla levou koalici s "bronzovou" KSČM a Zemanovci, kteří mají nejméně zvolených zastupitelů. Celá pravice se ocitla v opozici - "stříbrná" KDU-ČSL a strany na čtvrtém a pátém místě se shodnými pěti mandáty - STAN/TOP 09 a ODS .
Právě komunisti v radě kraje jsou mnohým lidem trnem v oku. Vládu totiž šlo sestavit v několika variantách i bez nich.
Zlínští podnikatelé Radek Hegmon a David Karásek, designéři a spolumajitelé firmy vyrábějící městský mobiliář, proto zveřejnili na ironicky nazvaných stránkách www.kr-gottwaldovsky.cz výzvu proti komunistům v Radě Zlínského kraje. Do pondělka pod ní přibylo kolem tisícovky podpisů.
Hegmon a Karásek považují návrat komunistů do čela kraje jako "plivnutí do tváře" těm, co se podíleli na pádu socialistického režimu. Skutečnost, že by z Baťova mrakodrapu vládli Zlínskému kraji také komunisté, považují za nemorální. V případě, že se tak stane, uvažují, že by své společnosti, které vlastní a mají na Zlínsku sídlo, přestěhovali do některého regionu bez vlády komunistů.
Lidé se k jejich výzvě mohou přidávat prostřednictvím internetu či na podpisových místech rozmístěných po Zlíně, Otrokovicích, Uherském Hradišti, Kroměříži či Valašském Meziříčí.
Masovou podporu však organizátoři nemají. Velká část lidí z regionu bere vznikající koalici jako přirozený výsledek demokratických voleb.´K výzvě podnikatelů jsou mnozí spíše ostražití. Není jim jasné, nakolik hájí demokracii proti komunistům a nakolik hájí své vlastní zájmy.
Demonstrace proti vládě komunistů. Po 23 letech
Organizátoři pořádají v úterý 6. listopadu setkání symbolicky u Baťova sousoší naproti krajskému sídlu ve Zlíně. Na čtvrtek 8. listopadu pak v souvislosti s ustavujícím zasedáním krajského zastupitelstva chystají před budovou vedení kraje demonstraci "proti vládě komunistů ve Zlínském kraji".
Výsledky voleb ve Zlínském kraji
1. ČSSD - 21,73 % (12 mandátů)
2. KDU-ČSL - 18,31 % (10 mandátů)
3. KSČM - 16,08 % (9 mandátů)
4. TOP09+STAN - 10,09 % (5 mandátů)
5. ODS - 9,49 % (5 mandátů)
6. SPOZ - 7,21 % (4 mandáty)
Otázkou je, zda v den zasedání ještě něco mohou změnit. "Pokud bychom si nemysleli, že to můžeme změnit, vůbec bychom se do toho nepouštěli. Jsme přesvědčení, že zdravý rozum nakonec zvítězí před politickým přerozdělováním funkcí a postů na kraji," řekl Aktuálně.cz mluvčí této iniciativy Radek Pelz, jinak jednatel společnosti dodávající stínící techniku.
K výzvě podnikatelů ze Zlínského kraje se v pondělí připojila také kroměřížská pobočka Konfederace politických vězňů a další aktivní účastníci sametové revoluce.
Petice má podle jejího organizátora Radka Hegmona velkou podporou podnikatelů, sportovců, umělců a dalších osobností Zlínského kraje.
Během víkendu ji podepsaly stovky lidí, mezi nimi také bývalá reprezentantka ve sjezdovém lyžování Olga Křížová-Charvátová, sochař Otmar Oliva, hudebník Franta Segrado, proděkan Fakulty multimediálních komunikací UTB Richard Vodička či architekt Svatopluk Sládeček, emeritní ředitel Střední stavební školy Zlín.
"Je pozitivní, že má naše aktivita takovou podporu. Je vidět, že řada lidí nerezignovala na současnou politickou situaci a uvědomuje si aktuální riziko návratu komunistů k moci," říká Hegmon.
Už se zase bojíme vyjádřit svůj názor, tvrdí organizátoři
Podle něj totiž právě komunisté stojí za největšími nešvary naší společnosti. "Řešení největšího problému, kterým je zejména korupce, nemůže být v návratu komunistů k moci, protože právě jejich čtyřicetiletá vláda potlačující svobodu a úctu k osobnímu vlastnictví naučila naši společnost rozkrádat kolektivní majetek," domnívá se organizátor akce.
Na petičním archu přibývají další podpisy, organizátoři se ale setkávají i s negativními reakcemi.
"Spontánní podpora naší aktivity nás moc těší. Jsme však nemile překvapeni tím, že se znovu u lidí objevuje strach veřejně vyjádřit svůj názor z obavy o budoucnost svých firem a rodin. Mrzí mě, že si mnozí lidé neuvědomují, jak velkou hodnotu má svoboda, kterou jsme nabyli v roce 1989," říká Radek Hegmon.
Volby rozhodly, tak proč teď něco měnit?
Mnohé negativní reakce nicméně nevyplývají ze strachu, jak tvrdí organizátoři, ale z prostého úsudku, že vláda na Zlínsku vzešla ze svobodných a demokratických voleb, takže není důvod do výsledné koalice zasahovat.
Mnozí jejich oponenti namítají, že ti, kteří nechtěli vládu komunistů ve Zlínském kraji, měli proti tomu něco dělat ve volbách. Někteří zúčastněné podnikatele podezřívají spíše z hájení vlastních podnikatelských zájmů.
Co bude s iniciativou dál, pokud se jí nepovede změnit hlasování na ustanovující schůzi zastupitelstva a komunisté usednou v radě Zlínského kraje?
"Můžeme říci, že jsme si udělali ve Zlíně velmi dobrý a drahý sociologický průzkum, který jasně ukázal, jak na tom naše společnost je. Nad budoucností naší iniciativy po 8. listopadu jsme vůbec neuvažovali, zřejmě se všichni vrátíme k tomu, co nejlépe dovedeme - k naší práci," řekl Aktuálně.cz mluvčí Radek Pelz.