Mladík podezřelý z vraždy ve Slopném je ve vazbě

ČTK ČTK
6. 1. 2014 13:39
Nové světlo vnesla do případu výpověď spoluvězně druhého podezřelého.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Zlín - Krajský soud ve Zlíně vzal do vazby dvaadvacetiletého mladíka z Uherského Hradiště, který je obžalovaný z brutální vraždy seniora ve Slopném na Zlínsku ze září 2011.

Podle předsedy senátu Radomíra Koudely se v pondělí ve věci objevily nové důkazy. U soudu vypovídal muž, kterému se údajně ve vazbě s činem svěřil další obžalovaný, o tři roky starší Slovák, jenž je ve vězení kvůli jiné trestné činnosti. Muži vinu popírají. Hrozí jim 15 až 20 let nebo i výjimečný, v krajním případě až doživotní trest.

Krajský soud oba muže loni v srpnu obžaloby zprostil. Olomoucký vrchní soud ale vyhověl odvolání státního zástupce a případ vrátil do Zlína. Zdejší senát vyslechl opětovně některé svědky, ale předvolal i nové.

Jako poslední vypovídal muž, který byl se Slovákem loni a předloni ve stejné vazební věznici. Mladý Slovák mu údajně řekl, že ve Slopném chystali loupež, která se ale prý "zvrtla". "Řekl mi, že tam prostě vlítli a toho dědka utloukli plynovou pistolí," líčil svědek.

Svého komplice Slovák podle něj označil za "tipaře". Slovák byl podle spoluvězně "utrápený" a bál se vysokého trestu. Svědek má sám pestrou soudní minulost, naposledy dostal předloni 6,5 roku za podvody. Trest mu byl přerušen ze zdravotních důvodů loni v listopadu. Krátce poté prý viděl v televizi reportáž o vraždě ve Slopném, po které se ozval státnímu zástupci. Motivovalo ho prý to, když viděl plačící pozůstalé. Slovák jeho slova označil za lež motivovanou "nabídkou od policie".

Po svědkově výpovědi státní zástupce Leo Foltýn navrhl, aby soud vzal dvadvacetiletého mladíka, který byl od zprošťujícího rozsudku stíhaný na svobodě, do vazby, kde předtím strávil 11 měsíců. Senát mu vyhověl, policie muže z jednací síně eskortovala do vazební věznice.

"Soud uváděl, že zprošťuje z nedostatku důkazů, ne proto, že by byla prokázána nevina obžalovaných. Důkazní situace se nyní výrazně změnila," uvedl Koudela. Soud má obavu, že by mladík mohl před hrozbou vysokého trestu uprchnout či se skrývat.

Rodina si myslela, že se muž zranil sám

Podle Foltýna mladíci přepadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě. Senior zemřel trýznivou smrtí. Podle obžaloby jej muži škrtili, bili a kopali po celém těle a také mu kovovým předmětem, zřejmě plynovou pistolí, zasadili tři desítky ran do hlavy. Muž utrpěl závažná zranění, například zlomeniny lebeční kosti, otok mozku či krvácení do mozku, kterým na místě podlehl. Mladíci z domu údajně odnesli asi tři tisíce korun a šperky za asi 14 tisíc Kč.

Proti obžalovaným svědčí i pachové stopy nalezené na místě činu. Znalec je ale vyhodnotil jako ne zcela zjištěné podle zákona. Policie ale měla ztížené podmínky. Mrtvého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Na násilné úmrtí neupozornila ani lékařka záchranné služby. Kriminalisty tak až po několika dnech kontaktovali olomoučtí lékaři, kteří při pitvě objevili znaky násilné smrti. Policie už nemohla pracovat se všemi stopami z místa činu, které příbuzní uklidili.

Slovák žil na Uherskohradišťsku. Nyní si odpykává trest 8,5 roku, který mu předloni potvrdil olomoucký vrchní soud. Muž byl podle něj hlavou organizované skupiny šesti mladíků, která má na svědomí loupežná přepadení zlatnictví. Loupeže se staly v říjnu a listopadu 2011, krátce po vraždě ve Slopném.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy