V případu vraždy seniora chybí důkazy, muži jsou volní

ČTK ČTK
22. 8. 2013 15:41
Mladíci podle obžaloby přepadli muže v jeho domě, o život ho připravili kvůli penězům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zlín - Krajský soud ve Zlíně pro nedostatek důkazů zprostil dva mladíky obžaloby z brutální vraždy seniora ve Slopném na Zlínsku.

Čtyřiadvacetiletý Slovák a dvaadvacetiletý Čech podle obžaloby před dvěma lety přepadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě, o život ho připravili kvůli penězům a šperkům.

Hrozilo jim 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný, v krajním případě až doživotní trest. Mladíci svou vinu u soudu už dříve popřeli. Státní zástupce Leo Foltýn si vzal lhůtu na odvolání.

"Jediný důkaz, který byl relevantní ve vztahu k obžalovaným, byly pachové stopy, které ještě znalec vyhodnotil jako ne zcela zjištěné ve smyslu zákonných pokynů. Pokud máme ve věci jen jediný nepřímý důkaz, soud musí učinit jediné, obžalované zprostit, protože jejich vina není jednoznačně a bez jakékoliv pochybnosti prokázána," řekl předseda senátu Radomír Koudela.

Pachové stopy zjištěné na místě činu i dalších věcech se sice ve více než deseti případech shodovaly s obžalovanými, nicméně policie s nimi zpočátku nakládala jako s věcnými, a ne pachovými stopami. Navíc se zjistila jistá pochybení při nakládání s nimi.

Soud však uznal, že policie měla velmi ztížené podmínky. Zemřelého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že zřejmě upadl a zranil se sám. Na násilné úmrtí neupozornila ani přivolaná lékařka záchranné služby.

Kriminalisty tak až po několika dnech kontaktovali olomoučtí lékaři, kteří při pitvě objevili znaky násilné smrti. Policie již nemohla pracovat se všemi stopami z místa činu, které příbuzní uklidili. Na místě se nenašla žádná DNA obžalovaných.

"Jsme spokojeni s rozhodnutím. Nebylo jediného relevantního důkazu, který by vedl k tomu, že by (klient) skutek spáchal. Byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě. Na vnitřních klikách, pokud byly čištěny jarem a savem, může být odběrný materiál? Pokud je koberec vytažen po několika dnech z kontejneru, mohou tam být pachové stopy? Ty shody nejsou důkaz, ale guláš," řekl obhájce Pavel Fišer.

Obzvlášť násilná smrt

Senior zemřel obzvláště násilnou smrtí. Podle obžaloby jej mladíci škrtili, bili a kopali po celém těle a také mu kovovým předmětem, zřejmě plynovou pistolí, zasadili asi tři desítky ran do hlavy. Muž utrpěl závažná zranění, například zlomeniny lebeční kosti, otok mozku či krvácení do mozku, kterým na místě podlehl. Mladí muži si z domu údajně odnesli asi 3 tisíce korun a šperky v hodnotě zhruba 14 tisíc korun.

Mladý Slovák žil na Uherskohradišťsku. Nyní si odpykává trest 8,5 roku, který mu loni potvrdil pravomocně olomoucký vrchní soud. Muž byl podle něj hlavou organizované skupiny šesti mladíků, která má na svědomí loupežná přepadení zlatnictví v Uherském Brodě a Hodoníně.

Maskovaní a ozbrojení lupiči si odtud odnesli zlaté šperky celkem za 5,5 milionu korun. Loupeže se staly v říjnu a listopadu 2011, tedy krátce po vraždě seniora ve Slopném. Mladší z obviněných z vraždy seniora bydlí v Uherském Hradišti. Jedenáct měsíců byl ve vazbě, ze které byl ve čtvrtek propuštěn.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy