Zlín - Zlínský krajský soud případy sedmi obžalovaných z takzvané ostravské větve metanolové aféry s kauzou deseti hlavních aktérů souzených ve Zlíně slučovat nebude. Uvedl to předseda senátu Radomír Koudela.
Státní zástupce Roman Kafka již ve středu potvrdil, že olomoucký vrchní soud rozhodl, že ostravskou větev by měl projednat Krajský soud ve Zlíně.
Zlínský senát dříve tyto případy vyloučil s tím, že k jejich projednání je příslušný jiný krajský soud, nabízel se ostravský.
Jednatřicet obžalovaných
Vrchní soud je ale vrátil do Zlína. Státní zástupce Kafka podal obžalobu celkem na jednatřicet lidí, kauzy čtrnácti z nich zlínský krajský soud delegoval na okresní soudy po celé republice.
Případy hlavní, takzvané zlínské větve, projednává od 3. března a má již za sebou valnou část dokazování.
V případě sloučení s ostravskou větví by důkazy, které se týkají obviněných ze severní Moravy a Slezska, musely být zopakovány. Jde prakticky o všechny dosud provedené důkazy.
Koudela nechtěl další postup zlínského soudu komentovat s ohledem na to, že rozhodnutí vrchního soudu nebylo dosud všem procesním stranám doručeno. Podle Kafky se krajský soud bude muset vypořádat s otázkou místní příslušnosti, která je podle něj velmi sporná.
Hrozí tak, že obžalovaní nebudou souhlasit s tím, aby jejich kauzy projednával zlínský soud. Podle Kafky je možné, že soud přistoupí k předběžnému projednání obžaloby, kde by se otázka místní příslušnosti vyřešila.
Ve hře by mohlo být i zpětvzetí této části obžaloby a její podání k jinému krajskému soudu. Kafka ale uvedl, že státní zastupitelství ve věci zatím žádné aktivní kroky činit nebude.
Deset tisíc litrů směsi
Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky Tomáš Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Rudolfu Fianovi, který byl obchodním zástupcem Carlogic, namíchat směs o objemu 10 tisíc litrů tvořenou z poloviny metanolem a z druhé půlky etanolem.
Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku dělníkovi Jiřímu Vaculovi, který směs dále distribuoval.
Fian, Křepela, Vacula i další distributor Martin Jirout z Trutnovska byli obžalováni z obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.
Stejné obžalobě čelí po upozornění zlínského soudu i dalších šest lidí souzených ve Zlíně původně obžalovaných z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012.
Hlavním aktérům klade za vinu osmatřicet mrtvých a dalších devětasedmdesát intoxikovaných, včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.
Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol Jirout, jenž zprostředkoval dodávku přibližně 2300 litrů metanolem otráveného alkoholu pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova. Podle Kafky se pak alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům.
Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylá dvojice z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů.
Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle Kafky dopustili i další dva muži spadající do ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek z Přerovska. Čagan údajně opatřil Malátkovi nejméně 150 litrů otráveného alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku tři lidé.