Bratr lihového bosse neuspěl se stížností na vazbu

ČTK ČTK
3. 3. 2014 12:17
Bratři Březinovi by se ale i tak mohli brzy dostat na svobodu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Olomoucký vrchní soud v těchto dnech zamítl stížnost Tomáše Březiny proti rozhodnutí krajského soudu ponechat jej ve vazbě.

Tomáš Březina je bratrem údajného šéfa lihové mafie Radka Březiny.

Odvolací senát tak rozhodl v neveřejném jednání, řekl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský. Možnost, že se bratři dostanou na svobodu, je přesto otevřená. Krajský soud část jejich kauzy vrátil do přípravného řízení, stíhaným mužům by tím vyprchala vyšetřovací vazba. Stěžejní stížnost žalobce proti tomuto rozhodnutí dosud vrchní soud neprojednal.

"Ke stížnosti obžalovaného Tomáše Březiny týkající se jeho dalšího ponechání ve vazbě mohu sdělit, že jeho stížnost byla Vrchním soudem v Olomouci zamítnuta. K odůvodnění tohoto rozhodnutí bude možno se vyjádřit až v okamžiku, kdy bude písemná verze rozhodnutí doručena všem oprávněným stranám," uvedl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský.

Tomáš Březina i jeho bratr Radek žádali o propuštění z vazby už krajský soud na konci ledna. Tvrdili, že nemají důvod uprchnout. Tomáš Březina navíc uvedl, že v novém trestním stíhání vystupuje jako spolupracující obviněný. Podle soudce se naopak obava z útěku u obou s ohledem na nové stíhání ještě zvýšila a rozhodl se oba ve vazbě ponechat.

Rozhodnutí odvolacího soudu však může mít omezenou platnost. Pokud vrchní soud stížnost žalobce z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Michala Galáta proti vrácení kauzy do přípravného řízení zamítne, oběma bratrům se otevře cesta na svobodu. Vyšetřovací vazba by jim vyprchala v několika dnech.

"Důležité je v tuto chvíli, jak dopadne rozhodnutí o vrácení věci," řekl Galát. Podle mluvčího Lichnovského se soud touto stížností dosud nezabýval.

Olomoucký krajský soud vrátil do přípravného řízení kauzu týkající se skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Učinil tak kvůli souvisejícímu nedávnému zátahu policie na Moravě, která v případu takzvané lihové mafie obvinila 15 lidí. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.

Radek Březina čelí i podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit i žalobce a soudce. Hrozí mu až 16 let.

Vše záleží na vrchním soudu

Podle obhajoby by bylo vhodné obě věci spojit. Podle Galáta se však obhájci snaží účelově dostat bratry Březinovy z vazby. Podle něj měl soud věc projednat bez ohledu na další objevenou trestnou činnost. Pokud olomoucký vrchní soud jeho stížnosti nevyhoví, Březinovi se za sedm dnů dostanou z vazby. Doba poběží podle Galáta od chvíle vynesení rozhodnutí senátu vrchního soudu.

Krajský soud ve Zlíně začal v pondělí projednávat hlavní větev metanolové kauzy. Před soudem stanulo deset lidí. Celkem je ve zlínské větvi obžalováno 31 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy