Otrávení přejí aktérům metanolové kauzy oslepnutí i doživotí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2014 12:36
U zlínského soudu ve čtvrtek vypovídá pouze zlomek z celkového počtu poškozených.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaroslav Jiřička, Aktuálně

Zlín - U zlínského krajského soudu ve čtvrtek vypovídali lidé, kteří vypili destiláty s metanolem.

Původcům otravy by někteří z nich přáli oslepnutí nebo doživotní žalář.

Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba podaná na 31 lidí postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům tak klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 otrávených, včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

U soudu vypovídá pouze zlomek z celkového počtu poškozených, u většiny jsou čteny výpovědi učiněné na policii.

U zlínského krajského soudu se zpovídá deset osob, zbylé případy senát vyloučil k jiným soudům.

Podle obžaloby směs 10 tisíc litrů z poloviny tvořenou metanolem a ze druhé etanolem namíchali v Opavě majitel firmy na výrobu autokosmetiky Tomáš Křepela se svým zaměstnancem Rudolfem Fianem. Do oběhu ji uvedl distributor Jiří Vacula.

U soudu ve čtvrtek vypovídali lidé, kteří pili otrávený alkohol koupený na zlínském sídlišti Jižní Svahy ve večerce provozované dalším z obžalovaných Martinem Cekotou. Ten již dříve popřel, že by o prodávání metanolem kontaminovaných lihovin ve svém obchodě věděl.

Podle obžaloby však tři z jeho zákazníků zemřeli a dalších sedm utrpělo těžkou újmu na zdraví. Například padesátiletému někdejšímu řidiči trolejbusu tři či čtyři panáky rumu zničily život.

"Jsem společensky úplně odepsaný," zhodnotil svůj stav muž, který je nyní v invalidním důchodu s polovičním příjmem a odkázaný na péči své družky.

"Vidím jen obrysy, mám znecitlivěné dva prsty na ruce, chytají mě v noci křeče do nohou a část těla cítím jako po mrtvici," doplnil.

Podle lékařů se u něj v budoucnu navíc mohou objevit ještě další komplikace. Z obžalovaných se muži nikdo neomluvil. "Zavřel bych je do dolů, kde by dělali nonstop, než by zdechli," uvedl muž.

Alkohol ve večerce prý koupil náhodou, byla totiž poblíž obchodu, kam přijel pro maso. Z otravy nakonec, byť se závažným poškozením zdraví, vyvázl. V nemocnici ale strávil 55 dnů, z toho asi měsíc byl v umělém spánku.

Příznivá cena

Osm dnů v umělém spánku v nemocnici pobyl i o deset let starší muž, který naopak patřil k pravidelným zákazníkům večerky. Potvrdil, že vodka, kterou koupil, nebyla viditelně vystavená a neměla ani kolek.

"Nezarazilo mě to, protože stála 140 korun. Nikdy dříve jsem s alkoholem koupeným ve večerce problémy neměl," poznamenal poškozený.

Příznivá cena oslovila i čtyřiašedesátiletou ženu. "Šla jsem na půl litru, prodavačka ale zezadu donesla litrovku za 140 korun. Tož nekupte to za takovou dobrou cenu," řekla. Po důvodech nízké ceny se prý nepídila. V nemocnici strávila deset dnů, dodnes ji prý pobolívá žaludek.

Jednašedesátiletému muži ze Zlína se zase kvůli metanolu zhoršila paměť. "Dříve jsem si na rozdíl ode dneška nic nemusel psát. I teď u soudu jsem si nemohl vzpomenout. Paměť se mi trošku ztratila," vyprávěl.

O trestu pro původce kauzy měl jasno. "Přál bych jim, aby se toho napili a oslepli," doplnil. Soud bude rozhodovat také o odškodnění. Poškození i pozůstalí se totiž domáhají celkem několika desítek milionů korun.

Hlavní líčení pokračuje výslechem dalších svědků v pondělí.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy