Ze 42 dětí jen 5 zdravých. Chřipka zavřela další školu

ČTK ČTK
15. 1. 2013 12:08
Do odvolání platí kvůli chřipkám zákaz návštěv na všech odděleních jihlavské nemocnice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Jihlava - Od úterý až do odvolání platí kvůli chřipkám zákaz návštěv na všech odděleních jihlavské nemocnice.

Virózy od úterka uzavřely také mateřskou školu v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku. Ze 42 dětí jich zůstalo zdravých pouze pět. Řekla to Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Už od pondělí je na Vysočině kvůli chřipce zavřená Základní a mateřská škola v Křižánkách na Žďársku. S virovými onemocněními tam ulehlo více než 80 procent žáků.

Hygienici také od úterý zakázali návštěvy v nemocnici v Havlíčkově Brodě, tamní psychiatrické léčebně a Léčebně dlouhodobě nemocných a domově seniorů v Háji u Ledče nad Sázavou.

"Škola v Křižánkách je zatím uzavřená do 20. ledna, v ostatních zařízeních platí zákaz návštěv do odvolání," uvedla Dvořáková. Chřipek bude podle hygieniků přibývat.

"Je prokázáno, že chřipkový virus už v populaci koluje, počet nemocných se bude zvyšovat," dodala Dvořáková.

Důvodem zákazu návštěv v zařízeních na Havlíčkobrodsku je počet akutních respiračních onemocnění, který v okrese koncem minulého týdne překročil práh epidemie. S virózami tam do minulého pátku ulehlo 1822 lidí v přepočtu na 100.000 obyvatel, epidemická hranice je 1700 onemocnění na 100.000 lidí.

Na Žďársku, kde je počet chřipek druhý nejvyšší v kraji, se epidemie projevuje zatím jen lokálně.

Hygienici v kraji evidují také pět případů závažného onemocnění chřipkou AH1N1, zvanou prasečí. Dva případy se objevily na Třebíčsku, dva na Žďársku, jeden na Jihlavsku. Žádný z nich zatím neskončil tragicky.

 

Právě se děje

Další zprávy