Zrušme dopravní slevy a zvyšme za to důchody, navrhuje Maláčová. Ťok změny nechystá

ČTK ČTK
18. 2. 2019 15:37
Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) chce pro příští rok navrhnout zvýšení starobních důchodů v průměru o 900 korun, což by znamenalo náklady kolem 7,5 miliardy korun ročně navíc. Jednou z možností, jak navýšit peníze na důchody, by podle ministryně mohlo být zredukování nákladů na loni zavedené slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce.
Jana Maláčová.
Jana Maláčová. | Foto: Jan Rasch

Měnit slevy ovšem nehodlá ministerstvo dopravy. Šéf resortu Dan Ťok (za ANO) to řekl v pondělí před jednáním vlády. Náklady na slevy se podle něj zatím blíží k šesti miliardám korun ročně, což by naplnilo odhady ministerstva dopravy před spuštěním slev.

Od prvního září loňského roku mohou studenti do 26 let a senioři nad 65 let využívat ve vlacích a autobusech slevu tři čtvrtiny z jízdného. Obsazenost spojů se podle dopravců zatím po zavedení slev zvýšila o jednotky procent.

"Nemyslím si, že by bylo vhodné rok po zavedení provádět v systému slev nějakou zásadní změnu. Takové věci se nedělají na jeden rok a není žádný negativní vliv, proč by to nemělo fungovat. Funguje to dobře," uvedl Ťok. Připustil však, že v budoucnu by v případě potřeby mohla vláda při hledání úspor slevy pozměnit.

O změně systému slev hovoří zástupci ČSSD. Místopředseda strany Roman Onderka v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že by místo slev zavedl nulové jízdné pro cestující nad 70 let.

O možnosti najít peníze na důchody právě v systému slev v dopravě v pondělí před jednáním vlády mluvili také šéf strany Jan Hamáček nebo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. "Budeme o tom jednat na koaliční radě," podotkla Maláčová. Podle ní jde o jednu z možností úspor, sama by přitom hledala například ve změně daní, například dani z dividend.

Slevy podle Ťoka pomohly více naplnit spoje i v časech mimo špičku. "Zejména senioři ve špičkách tolik nejezdí, dopravu využívají spíše v dobách, kdy vlaky nebo autobusy byly více prázdné. Pomáhají tak rozvrstvit dopravu přes celý den, což je dobře," podotkl ministr dopravy. Právě seniorům podle něj slevy pomohly zlepšit kvalitu života tím, že je doprava pro ně dostupnější.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v rámci integrovaných dopravních systémů a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V rámci železniční dopravy platí pouze ve vozech druhé třídy.

Stát zaplatil dopravcům dohromady za první tři měsíce fungování slev od loňského září 1,46 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy