Havlíčkův Brod - Učitelka číšnictví, Iva Kletečková z obchodní akademie a hotelové školy v Havlíčkově Brodě, by mohla přijít o místo, protože nemá pro výuku potřebný výuční list.
V době jejích studií jej nemohla získat, praktická zkouška v rámci maturity ho totiž nahrazovala. Ale to však už dnes ze zákona nestačí.
"Škola tohoto typu v době, kdy jsem maturovala, nevydávala po třech letech studia výuční list (jako tomu bylo dříve). Podstatné také je, že jsem praktickou zkoušku absolvovala totožným způsobem, jako tomu bylo u učebních oborů tříletých bez maturity. Oni ale výuční list dostali a my ne, protože jsme pokračovali dále a vykonanou praktickou zkoušku nám zapsali do maturitního vysvědčení," vysvětlila Kletečková.
Výuční list musí učitelka předložit do roku 2014
Celá tato absurdita podle ní vznikla tím, že skutečnost vyučení nemá na zvláštním papíře s názvem výuční list, ale je to součástí jejího maturitního vysvědčení.
"Ředitelé po nás tento papír nyní chtějí. Pokud výuční list nepředložíme do roku 2014, dají nám výpověď," upozornila rozhořčeně Kletečková.
Učitelka, která z principu nevidí důvod, proč by si měla výuční list dělat znovu, se obrátila na všemožné instituce - kraj Vysočina, poslance Ladislava Jirků i ministerstvo školství, kteří můžou zákon změnit.
"Kus papíru" a zákon
"Problém je možné vyřešit jenom změnou příslušného ustanovení zákona, neboť požadavek na výuční list ("ten kus papíru") je v zákoně explicitně obsažen," sdělila Kletečková a za pravdu jí dali i na ministerstvu školství.
"V rámci vnějšího připomínkového řízení k novele tohoto zákona byly uplatněny některé zásadní připomínky (mnohdy ovšem zcela protichůdné), které se v současné době snažíme vypořádat a nalézt nějaké kompromisní řešení. V tuto chvíli lze konstatovat, že právní úprava odborné kvalifikace učitele odborného výcviku se bude návrhem novely měnit," odpověděl mluvčí ministerstva Patrik Kubas.
Na změně se už pracuje
Zatím podle ministerstva existují dvě možné varianty. Učitelům odborného výcviku by stačila buď maturita v oboru (tj. stejný předpoklad, jaký mají učitelé praktického vyučování), nebo vyučení v oboru s výučním listem. Tedy už nebude nutné obojí.
Druhá z uvedených variant vychází z požadavku zachovat u učitele odborného výcviku jako kvalifikační předpoklad střední vzdělání s maturitou. V tom případě by byla postačující buď maturita v oboru, anebo jakákoliv maturita a vyučení v oboru.
Podle ministerstva se někteří ředitelé brání tím, že učitelé odborného výcviku s maturitou mají méně praxe než ti s výučním listem.
I proti tomuto zdůvodnění měla však havlíčkobrodská učitelka jednoznačný argument. "Studovala jsem školu, kde jsme měli týden praxe a týden školu, tedy naprosto stejný systém jako na učilišti. Dokonce, protože jsem studovala čtyři roky, jsem měla praxí ještě o rok víc," uvedla další paradox Kletečková.
Podobných případů je mnoho
V současné době se celá věc řeší, už ve středu by měli mít na ministerstvu jasno o dalším postupu.
"Ráda bych za snahu poděkovala pracovníkům z odboru rejstříku a péče o pedagogické pracovníky na ministerstvu školství. Podle mé zkušenosti pracovali rychle a ku prospěchu věci a věřím, že vše povede ke zdárnému konci," pochválila Kletečková.
Kletečková rozhodně není sama, kdo tuto situaci řeší. Na Vysočině i v celé zemi je učitelů s podobným problémem daleko víc. Většinou však zůstávají v pozadí.
"Bála jsem se to víc řešit, abych nepřišla o místo, proto jsem se rozhodla, že si raději výuční list udělám znovu. Snahy paní Kletečkové si však moc cením, škoda, že já jsem tak důsledná nebyla," nechala se slyšet jedna z učitelek jihlavské střední školy.