Strojvedoucí, který v opilosti na přejezdu usmrtil dva lidi, do vazby nepůjde. Není důvod, řekl soud

ČTK ČTK
23. 3. 2016 10:20
Strojvedoucí, který usmrtil na přejezdu v Golčově Jeníkově dva lidi, do vazby nepůjde. Rozhodl tak okresní soud v Havlíčkově Brodě, který neshledal pro vazbu dostatečné důvody. Strojvedoucí po nehodě nadýchal téměř dvě promile alkoholu a za ohrožení pod vlivem návykové látky a usmrcení z nedbalosti mu hrozí až deset let za mřížemi. Zabezpečovací zařízení bylo pro kolej, po níž vlak jel, vypnuto z provozu a závory byly zvednuty. O vypnutém zabezpečení strojvedoucí věděl a měl tomu přizpůsobit jízdu, což neudělal.
Na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově zemřeli dva lidé.
Na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově zemřeli dva lidé. | Foto: Drážní inspekce

Havlíčkův Brod - Okresní soud v Havlíčkově Brodě ve středu odmítl vzít do vazby strojvůdce vlaku, který usmrtil dva lidi v osobním autě na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově. Podle soudce Jana Doležala soud neshledal pro vazbu dostatečné důvody. Strojvedoucí byl v době nehody opilý, je obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky a usmrcení z nedbalosti. V případě prokázání viny hrozí osmačtyřicetiletému muži, u něhož dechová zkouška po nehodě prokázala téměř dvě promile alkoholu, až deset let vězení.

"Státní zástupce navrhoval vzetí do vazby kvůli důvodné obavě, že by obviněný uprchl, nebo se skrýval, aby se vyhnul případnému trestu. Pro tento vazební důvod nebyly ve spisu žádné konkrétní skutečnosti," řekl Doležal. Hrozba vysokého trestu podle něj sama o sobě nemůže stačit ke vzetí obviněného do vazby.

Nehoda se stala v pondělí krátce po 07:00 na přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací a závorami. Zabezpečovací zařízení bylo pro kolej, po níž jel posun, vypnuto z provozu a závory byly zvednuty. O vypnutém zabezpečení přejezdu byl strojvedoucí posunu podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala informován a měl tomu přizpůsobit jízdu. Podle dosavadního vyšetřování jel posun v době nárazu rychlostí přibližně 40 kilometrů v hodině.

Při srážce třicetiletý muž a šestadvacetiletá žena cestující v autě utrpěli vážná zranění, jejichž následkům na místě podlehli. Škoda způsobená nehodou byla podle Drážní inspekce předběžně vyčíslena na 150 tisíc korun, z toho na vlaku 50 tisíc korun.

Majitelem vlaku je společnost Lokotrans Servis. Vedení firmy oznámilo, že do doby, než budou známy bližší závěry z vyšetřování příčin tragédie a míry zavinění jednotlivých osob, nebude strojvůdce přidělován k práci přímo v provozu. Společnost je připravena vyvodit vůči strojvůdci příslušné pracovněprávní sankce.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy