Soud: Výpovědi zaměstnanců policejní školy neplatí

ČTK ČTK
20. 6. 2013 16:19
Ministerstvo vnitra rozhodlo loni o zrušení tří ze svých šesti policejních škol
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jihlava - Výpovědi osmi bývalých zaměstnanců Vyšší policejní školy v Jihlavě zřizované ministerstvem vnitra jsou neplatné.

Rozhodl o tom Okresní soud v Jihlavě. Rozsudek zatím není pravomocný, právní zástupce ministerstva vnitra má patnáctidenní lhůtu na případné odvolání.

Na soud se kvůli ukončení pracovního poměru obrátilo 16 bývalých zaměstnanců školy. Druhá polovina žalob bude projednána následně v jiném líčení. Řekla to soudkyně Eva Bastlová.

Ministerstvo vnitra rozhodlo loni v létě o zrušení tří ze svých šesti policejních škol: v Praze-Ruzyni, Jihlavě a Brně.

Návrh vytvořila skupina odborníků s odboráři a výsledkem měla být úspora až 144 milionů korun. Budovy chce vnitro dále využívat jako oddělená školicí centra.

Žalovaná strana, tedy Vyšší policejní škola Ministerstva vnitra v Praze, která je právním nástupcem zrušené vyšší policejní školy v Jihlavě, dosud nedostala rozsudek v písemné podobě.

"Jakmile bude jeho písemné vyhotovení doručeno, uplatní vůči němu Vyšší policejní škola MV v Praze řádný opravný prostředek, kterým se bude domáhat změny soudního rozhodnutí," sdělil Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva.

Propuštění zaměstnanci jsou podle bývalého ředitele školy Zdeňka Sadeckého nyní připraveni podávat žaloby na náhradu škody, způsobené ušlým výdělkem. "Vnitro to může stát miliony až desítky milionů korun," řekl Sadecký.

Sadecký připustil, že ministerstvo vnitra jako zřizovatel má právo zřizovat či rušit policejní školy. "Není ale přijatelné, aby při tom obcházelo a porušovalo zákony," řekl Sadecký.

Ministerstvo podle něj překročilo zákon tím, že nutilo vedení školy dát zaměstnancům výpověď, aniž by bylo předem vydáno písemné rozhodnutí ministra vnitra o zrušení školy.

"Při rušení školy jsem chtěl, aby se postupovalo podle zákonů - stanovením výpovědní lhůty a majetkového vypořádání. To ministerstvo odmítalo," řekl Sadecký.

Zastrašovali vyhozením z práce

Ministerstvo podle něj vedení školy navíc zastrašovalo vyhozením z práce a trestním oznámením pro hrubé porušení kázně. Ředitel i jeho dva zástupci proto nakonec sami rezignovali.

Na postup ministerstva vnitra při rušení jihlavské školy si její vedení stěžovalo i u ombudsmana.

"Ochránce práv vysvětlil, že tato záležitost nespadá do jeho působnosti. Spory o platnost výpovědi mohou rozhodovat výhradně soudy," sdělila Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Vyšší policejní škola v Jihlavě patřila velikostí i kapacitou kolem 300 studentů k menším školám, jako jediná však připravovala policisty pro dopravní službu a zajišťovala speciální výcvik řidičů služebních vozidel v resortu ministerstva vnitra. Zařízení vzniklo před 49 lety.

 

Právě se děje

Další zprávy