Jihlava - Slučování škol je v současné době na Vysočině tématem číslo jedna. Krajští radní jezdí po jednotlivých regionech a představují svůj návrh na řešení demografické křivky vedení obcí, škol i rodičům a studentům. Většinou se však s příznivým ohlasem nesetkávají.
Naposledy se jednalo o sloučení dvou škol v krajském městě - Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky se měla sloučit se Střední školou obchodu a služeb. Proti tomu se však postavili jak učitelé, tak rodiče a obyvatelé Jihlavy.
„Rozhodně si nemyslím, že by něco takového bylo dobré. Chtějí slučovat neslučitelné! Obchodní akademie je škola s dlouhodobou tradicí a prestiží a hlavně je úplně jinak zaměřená než SŠOS!" rozhořčoval se Pavel Novotný z Jihlavy, který uvažuje o tom, kam jeho syn půjde po ukončení deváté třídy v příštím roce.
„Nesouhlasíme s tím. Své stanovisko jsme vyjádřili i na našich webových stránkách a celou věc považujeme za nesmysl," vyjádřil se ředitel OA a JŠ Bohumír Jelínek.
Krajští zástupci v čele s radní pro oblast školství Marií Kružíkovou se pokoušeli svůj návrh obhájit s tím, že se musí řešit úbytek dětí. „Podle demografické studie bude dětí čím dál méně a tuto situaci musíme řešit. Snažíme se tedy najít co nejlepší řešení v tom, jak školy slučovat," uvedla Kružíková.
Zástupci Jihlavy se však rozhodli obě školy podpořit, takže ke slučování zřejmě nedojde. „Jsme rádi, že zástupci města vyjádřili souhlas s naším názorem. Víme, že dětí ubývá, ale je nesmysl řešit to násilným slučováním," doplnil Jelínek.
Nebudeme nikoho nutit, tvrdí radní
Radní již dříve uvedli, že pokud s jejich návrhem o sloučení nebude souhlasit město a samotné školy, nepřistoupí k tomuto kroku a nechají školy samy, aby přišly na to, že toto řešení je potřebné.
„Nebudeme nikoho nutit, chcem se dohodnout. Školy by si však měly uvědomit, že dětí přibývat nebude a podobný krok stejně budou muset učinit," doplnila Kružíková.
Kromě středních škol se v kraji jedná i o omezení víceletých gymnázií. Ta totiž mají stále stejný počet žáků jako před deseti, dvaceti lety, přestože dětí ubývá. Gymnázia tedy přestávají být výběrovými školami. Proti omezování se však ostře ohradila, zatím tedy k tomuto kroku také nedojde.