Práce na D1 začnou 9. května, kamiony nesmí z dálnice

ČTK ČTK
3. 5. 2013 15:05
Největším problémem bude odstranění mostů v červnu a červenci
Foto: Jiří Kropáček

Jihlava - Práce na opravě dálnice D1 začnou 9. května umístěním dopravního značení. Se samotnými stavebními pracemi začnou dělníci počátkem následujícího týdne.

V Jihlavě to řekl novinářům generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák

"Neustále bude držen provoz ve dvou jízdních pruzích v každém směru, pouze 11. května bude na jeden den provoz omezen kvůli vodorovnému dopravnímu značení, aby byla zajištěna bezpečnost řidičů i pracovníků," řekl Čermák.

Největším problémem podle něj bude odstranění mostů v červnu a červenci, kdy bude nutná úzká spolupráce se složkami záchranného integrovaného systému pro zajištění přejezdů přes dálnici.

Jako první se začnou modernizovat úseky mezi Lhotkou a Velkou Bíteší (153. až 162. km) a Větrným Jeníkovem a Jihlavou (104. až 112. km) na Vysočině.

Ve výběrových řízeních zvítězila sdružení firem OHL ŽS s Alpine Bau s cenou 597 milionů korun a konsorcium Colas CZ a Porr s cenou 649 milionů korun, v obou případech výrazně nižší, než byly odhady ŘSD. Ceny jsou bez DPH.

Modernizace se uskuteční za plného provozu. Doprava by měla být v opravovaných úsecích omezena v každém směru na dva jízdní pruhy a při přestavbách mostů přechodně na jeden pruh. Objízdné trasy nebudou stanoveny.

Kamionová doprava bude mít sjezd z dálnice zakázán, proto by se trasy kolem D1 podle Čermáka neměly ucpávat.

"Kvalita silnic kolem D1 není taková, aby byly schopny převzít dálniční dopravu, proto mimo jiné nebyly určeny jako objízdné trasy," řekl Čermák.

Obří rekonstrukce D1 začíná. Velký přehled, co vás čeká

Kraj Vysočina má však přesto podle hejtmanova náměstka Libora Joukla (ČSSD) obavy ze zničení povrchu těchto silnic, zejména silnice II/602 sledující D1 od Velké Bíteše až po Jihlavu.

Kraj na její opravu s přispěním evropské dotace v minulých letech vynaložil zhruba miliardu korun.

"Když nadměrnou zátěží dojde k jejímu znehodnocení v době udržitelnosti projektu, je možné, že nám EU předepíše vrácení dotací a navíc bude kraj muset zaplatit další opravu," řekl Joukl.

Podle Čermáka má ŘSD zpracovanou evidenci stavu silnic před zahájením prací. "Pokud budou poškozeny, ŘSD využije peníze z rezervy stavby na jejich sanaci, to je standardní postup," slíbil Čermák.

Rezerva podle něj činí 20 procent vysoutěžených cen na jednotlivých úsecích.

Starostové se obávají zvýšeného provozu

Strach ze zvýšeného provozu mají i starostové obcí poblíž dálnice.

"Obavy ze zvýšeného provozu samozřejmě máme, ale bereme to jako nutné zlo, které budeme muset vydržet. Dálnice se opravit musí a neumím si představit, kudy jinudy by měla objížďka vést," řekl starosta Jabloňova Pavel Švec.

Jabloňov chce s ŘSD dále jednat o výstavbě protihlukové stěny, která byla obci údajně slíbena, ale v současných plánech už se s ní nepočítá.

Ve Smrčné u Jihlavy cítí lidé podle starosty Josefa Nechvátala už teď zvýšený provoz při jakékoli havárii na D1 poblíž obce.

"Moc nevěřím, že kamiony zůstanou na dálnici. Silnice přes obec je sice kraje, ale my kolem ní máme chodníky, můstky, kanalizaci a další sítě, a to se zvýšeným zatížením zdevastuje. Jako starosta jsem ještě oficiálně o případné náhradě škody nebyl informován," řekl Nechvátal.

Radnice ve Velké Bíteši si od obnovy dálnice D1 slibuje snížení její hlučnosti. V místech, kde k potřebnému ztišení desetitisíců projíždějících aut nebude stačit lepší dálniční povrch, má město podle místostarosty Tomáše Kučery slíbené protihlukové stěny.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy