Dukovany (Třebíčsko) - Samosprávy z okolí Dukovan požadují stavbu nového atomového bloku v dukovanské elektrárně do roku 2025.
Nelíbí se jim, že energetická firma ČEZ upřednostnila dostavbu jihočeského Temelína. Podle obcí kolem Dukovan i obou dotčených krajů hrozí to, že životnost dukovanských bloků skončí dřív, než bude spuštěn nový energetický zdroj.
To by podle nich přineslo velký sociální propad regionu a vysokou nezaměstnanost.
Až třicet procent lidí bez práce
V dukovanské elektrárně pracuje přes 1000 lidí. Podle senátora Vítězslava Jonáše (ODS) by kvůli jejímu uzavření mohla míra nezaměstnanosti kolem Dukovan stoupnout na 25 až 30 procent. Teď je Třebíčsko s nezaměstnaností přes 12 procent hospodářsky nejslabší částí Vysočiny.
"Nedovedu si představit, kolik by zůstalo obyvatel v obcích, kde už staví domky energetici. Největší dopad by byl pro město Třebíč, kde bydlí podstatná část zaměstnanců elektrárny," řekl.
Na setkání v dukovanském zámku proto obce a zástupci Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje podepsali Memorandum o zachování a udržení provozu Jaderné elektrárny Dukovany.
Prohlédněte si, jak probíhalo požární cvičení v Dukovanech
Iniciativu podpořila i třebíčská hospodářská komora a Západomoravská vysoká škola Třebíč. Prosazení požadavků z memoranda chtějí samosprávy vymáhat na vládě i na firmě ČEZ, která provozuje obě české jaderné elektrárny. Založit kvůli tomu chtějí i zájmové sdružení.
Dostavbu Dukovan podle Jonáše brzdí ČEZ kvůli nedostatku peněz. "Z ekonomických důvodů si můžeme dovolit stavět jenom Temelín, a to ještě za předpokladu, že Dukovany budou dodávat veškerý zisk na jeho výstavbu," tvrdí senátor.