ROP Severozápad byl ostudou České republiky, řekla u soudu bývalá diplomatka Vicenová

ČTK ČTK
18. 4. 2016 12:22
Milena Vicenová, která působila jako velvyslankyně ČR při Evropské unii, označila u soudu Regionální operační program (ROP) Severozápad za ostudu České republiky. V kauze figuruje například bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc nebo bývalý ředitel ROP Petr Kušnierz. Podle Vicenové Evropská komise průběh vyšetřování bedlivě sledovala. "Situace byla velmi vážná. Evropská komise byla naštvaná, jméno Petr Kušnierz padalo pořád a všude. Komise trvala na vyvození jasné osobní zodpovědnosti. Bylo řečeno, že pokud nebude zjednána náprava, nebudou vypláceny finanční prostředky," řekla.
Milena Vicenová, bývalá velvyslankyně ČR při Evropské unii
Milena Vicenová, bývalá velvyslankyně ČR při Evropské unii | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Regionální operační program (ROP) Severozápad byl kvůli řadě kauz a policejních zásahů Evropskou komisí vnímán jako ostuda České republiky. U ústeckého okresního soudu to řekla bývalá velvyslankyně ČR při Evropské unii Milena Vicenová.

Někdejší velvyslankyně svědčila v kauze údajně neoprávněně vyplacených konkurenčních doložek bývalým ředitelům úřadu. Obžalobě ze zneužití pravomoci čelí bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, tři bývalí ředitelé i současná ředitelka úřadu ROP Severozápad.

Evropská komise podle Vicenové se začala o ROP Severozápad výrazně zajímat v roce 2011, kdy byl poprvé zatčen bývalý ředitel Petr Kušnierz. Nakonec byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatků. Podle Vicenové komise bedlivě sledovala informace z médií, korespondovala si s českými ministerstvy a snažila se získávat informace o policejním vyšetřování.

Jméno Kušnierz padalo všude

"Situace byla velmi vážná. Evropská komise byla naštvaná, jméno Petr Kušnierz padalo pořád a všude. Komise trvala na vyvození jasné osobní zodpovědnosti. Bylo řečeno, že pokud nebude zjednána náprava, nebudou vypláceny finanční prostředky," řekla Vicenová.

Kromě Šulce státní zástupce obžaloval i bývalé ředitele úřadu ROP Severozápad Pavla Markvarta a Jiřího Červinku, současnou ředitelku úřadu Janu Havlicovou a bývalého právníka úřadu Jana Martinovského. Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci za to, že úřad dvěma bývalým ředitelům Kušnierzovi a Markvartovi vyplatil statisícové částky.

Bývalý hejtman, který byl v době Kušnierzova prvního obvinění předsedou výboru ROP Severozápad, podle žalobce žádal, aby Kušnierzovi, jenž byl ve vazbě, byla vyplacena odměna. Žalobce uvedl, že Červinka, Markvart a Martinovský připravili konkurenční doložku, kterou pak schválil výbor ROP Severozápad.

"Dohoda obsahovala v rozporu s platnou právní úpravou ujednání konkurenční doložky spočívající v závazku Petra Kušnierze zdržet se po skončení předmětného pracovního poměru po dobu osmi měsíců výkonu výdělečné činnosti, která byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo jiné činnosti," stojí v obžalobě. Vyplacením odměn byl podle obžaloby mimo jiné porušen zákon o úřednících. Škoda v případě Kušnierze údajně činí více než 740 000 korun.

Obdobná konkurenční doložka byla podle žalobce uzavřena při jmenování Markvarta ředitelem. I on byl později obviněn a dosud čelí obžalobě z ovlivňování projektů ROP Severozápad. V této části kauzy čelí obžalobě i Havlicová, která nechala Markvartovi konkurenční doložku, i když sníženou, vyplatit.

U Markvarta škodu žalobce vyčíslil na 582 000 korun. Všichni obžalovaní kromě Jiřího Červinky vinu popřeli. Tvrdí mimo jiné to, že nemohli porušit zákon o úřednících, protože ROP Severozápad nemá úředníky, ale zaměstnance. Jediný, kdo se přiznal, je Jiří Červinka. ROP Severozápad se k trestnímu řízení nepřipojil. Hlavní líčení bude pokračovat na začátku září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy