Horní Jiřetín - Podnikatel a od loňského podzimu i zastupitel Milan Nečas se stal jedním z nejmocnějších realitních magnátů v severních Čechách. Přes dvě firmy Double Pro a Double B vlastní zhruba 130 domů. K výnosnému byznysu mu přitom štědře pomáhá i stát.
Nečas totiž pronajímá domy i byty v Horním Jiřetíně a Černicích, tedy v obcích ohrožených těžbou uhlí. Těžaři dlouhá léta tlačí na prolomení limitů, což by znamenalo vymazání těchto obcí z mapy.
Propojení Nečasova realitního byznysu s těžaři je neprokazatelné. Co se však dá jednoznačně konstatovat, je, že jeho důsledky rozhodně život starousedlíků v Jiřetíně a Černicích nezpříjemňují. Právě naopak.
Do nemovitostí stěhuje Milan Nečas zejména sociálně slabé, kteří inkasují od státu příspěvky na bydlení a platí z nich Nečasovi nájemné. Jinak by si takové bydlení nemohli zřejmě dovolit. Nájem se totiž pohybuje vysoko nad obvyklými cenami na severu Čech. Činí od pěti do deseti tisíc korun.
"Třeba na rohu této ulice bydlí chlap, který byl ve vězení a teď je bez práce. V dalších domech žijí zase drogově závislí," popisuje reportérovi místostarosta Horního Jiřetína Branko Glavica a ukazuje směrem k jednomu z domů v Černicích.
Nájem? Skoro jako v Praze
Někteří nájemníci v domech žijí jen od jara do podzimu. Když přijde zima, odstěhují se, nechtějí platit vyšší náklady za topení.
Prázdný je tak třeba jeden z rodinných domů v Černicích v ulici, kde bydlí zastupitel Horního Jiřetína Karel Vandírek se svou ženou. "Rodina asi se čtyřmi dětmi tu žila až do podzimu. Když se odstěhovali, odvezli po nich dva kontejnery odpadků," říká Vandírkova žena.
Jeden z bytových domů v Horním Jiřetíně v Lipové ulici patří od loňského listopadu také firmě Milana Nečase. Místní rodačka, která v něm s rodinou už předtím bydlela, by se z něj ale nejradši už odstěhovala. Každý měsíc musí platit 9600 korun. Pro srovnání: tolik stojí třeba pronájem dvoupokojového bytu v některých čtvrtích Prahy.
"My máme sice 4+1, ale je to pro nás hodně peněz. Moje matka, která bydlí v obecním bytě, každý měsíc zaplatí jen 2500 korun," řekla žena, která je navíc výjimkou - nepatří mezi sociálně slabé, kteří se do obce v poslední době ve velkém stěhují. Jak říká, žije tu už řadu let.
Lidé si stěžují na vyšší kriminalitu
Kromě vysokého nájmu se jí a její rodině nelíbí ani to, že mají smlouvu pouze na jeden měsíc. A kdyby nezaplatili, museli by se okamžitě vystěhovat. "Zažádali jsme si o obecní byt, ale zatím žádný není volný," konstatuje žena.
Zeptat se Milana Nečase osobně na detaily jeho realitního byznysu není možné. S novináři se bavit nechce. "Jsem vůči médiím velmi zdrženlivý," odmítá schůzku.
Jak server Aktuálně.cz informoval koncem minulého týdne, v Horním Jiřetíně a Černicích vlastní jeho firmy zhruba pětinu všech domů. Podle místních se kvůli sociálně slabým lidem, kteří se do nich stěhují, zvýšila kriminalita. "Nám třeba někdo ukradl kolo," podotkla zmíněná obyvatelka z Lipové ulice.
Navíc radnici a místním se nelíbí, že se Milan Nečas o domy nestará. Chátrají a některé jsou dokonce neobyvatelné. Přes rozbitá okna je možné vidět, jak se uvnitř jednoho z nich válí hromada odpadků a nepotřebných věcí.
Domy musí připojit k nové kanalizaci
Nečas zatím žádnou pokutu nedostal. Na jaře mu ale hrozí vysoký postih, pokud nepřipojí všechny domy ke kanalizaci. Odpadní infrastruktura byla nedávno dokončena a stála více než 200 milionů korun.
"Když domy ke kanalizaci nepřipojí, může dostat od stavebního úřadu za každý pokutu až 500 tisíc korun," uvedl místostarosta Glavica s tím, že dnes mnohé z domů připojeny nejsou.
Milan Nečas, který je od loňského podzimu zastupitelem v Horním Jiřetíně, podle obchodního rejstříku v současné době působí v několika firmách, které vlastní nemovitosti na severu Čech. Ve firmě Double B je jediným akcionářem a v Double Pro vlastní podle veřejných dokumentů většinu akcií.
Zná se s Babišem
V minulosti také působil ve firmách skupiny Chemopetrol. Bylo to v době, než se spojila s rafinérskou a petrochemickou společností Unipetrol.
Z chemického průmyslu se Nečas zná i s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Na konci 90. let spolu seděli v představenstvu Lovochemie, Babiš byl předsedou.
Oba ve stejném období působili také v Agrobohemii. Když byl Babiš mezi roky 1997 a 1998 předsedou představenstva, byl Nečas šéfem dozorčí rady, v níž usedal i současný ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).