Most - Střední škola technická v Mostě-Velebudicích se podle policie stala podhoubím extremistických hnutí.
Akcí nacionalistických uskupení se podle šéfa mostecké policie Jiřího Volprechta účastní řada absolventů školy i deset až 15 současných žáků.
U školy se loni odehrála hromadná bitka mezi Čechy a Romy a stala řada menších incidentů s extremistickým podtextem. Škola problémy připouští.
Do Velebudic Ústecký kraj, který školu zřizuje, od loňského léta převedl i žáky z učiliště z Meziboří, čímž se problém podle policie ještě zvětšil.
Stačí jeden případ ve třídě
"V Meziboří studovala řada lidí z Litvínova, kde je také silné centrum podobných aktivit, a teď přesídlili do jednoho velkého areálu. Je to podhoubí podobných hnutí," řekl Volprecht ve čtvrtek.
Teď má škola zhruba 1200 žáků. Například na akcích pořádaných krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti se v poslední době schází tvrdé jádro, které čítá kolem 200 lidí z celé země. Policie odhaduje, že velebudickou školou prošly řádově desítky z nich.
"Spolupracujeme s vedením školy, které nám dává signály, že tam nějaké potyčky extremistického rázu byly. Snažíme se dělat s třídami besedy, vysvětlovat, že se problémy naší společnosti dají řešit i jinak. Bohužel to ale má rostoucí tendenci," dodal Volprecht.
Problém není ani tak v počtu stoupenců krajní pravice, ale spíš v jejich vlivu na okolí. "Snažíme se situaci kontrolovat a dokonce bych řekl, že se zlepšuje, ale je to těžké. Jakmile je jeden takový případ ve třídě, další k němu často začnou inklinovat," řekl zástupce ředitele školy Karel Vokáč.
Na problém se podle něj přišlo i díky tomu, že jeden z oborů vyučují pracovníci mostecké kriminálky, kteří stoupence extremismu dobře znají. Vedení školy už si hlídá, zda žáci nechodí na vyučování v oblečení, které by dávalo najevo spojení s pravicovými radikály.
Rasismus ve Velebudicích zmiňovali i rodiče žáků z Meziboří, kteří se do poslední chvíle bránili sloučení obou škol, Ústecký kraj jej ale nakonec prosadil, údajně z úsporných důvodů.
Krajský radní pro školství Petr Jakubec (ČSSD) odmítá, že by byl problém přímo na půdě školy. "Na všech školách sledujeme, zda k takovým jevům nedochází, a ani tady takové poznatky nemáme. Rozhodně ne na půdě školy," řekl Jakubec. Odmítl i spojitost problému se slučováním středních škol.