Advokát členky DSSS viní znalce z předražení posudků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 1. 2012 14:25
Znalce na extremismus již dříve označil Petr Kočí za Žida
Lucie Šlégrová
Lucie Šlégrová | Foto: delnickamladez.cz

Praha - Hlavním důvodem, proč si advokát Petr Kočí stěžoval na podjatost znalce na extremismus Michala Mazla, byly podle něho odborníkovy předražené posudky a ekonomická závislost na policii.

Právník u mosteckého soudu jménem své klientky vznesl vůči Mazlovi námitku, kterou odůvodnil mimo jiné jeho židovským původem. Jeho jednání bude prověřovat kontrolní rada České advokátní komory (ČAK). Mazel řekl, že na čtvrteční výroky Kočího bude reagovat právní cestou.

Kočí při hlavním líčení u Okresního soudu v Mostu zastupoval členku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Lucii Šlégrovou.

Žena si prostřednictvím Kočího stěžovala na podjatost znalce, který její výroky na shromáždění v Litvínově označil za propagaci nacismu a antisemitismu. Odůvodnil to Mazlovou finanční závislostí na policii, jeho působností ve straně TOP 09 a jeho židovským původem.

Židovský původ vyvodili ze jména

"Při výkonu advokacie mají oprávněné zájmy klienta přednost nejen před vlastními zájmy advokáta, ale i před ohledem na jiné advokáty a další osoby," prohlásil ve čtvrtek Kočí.

Dodal, že nikdy netvrdil, že by lidé židovského původu nemohli zastávat funkci znalce. V posuzování pravicového extremismu však podle něj pravděpodobně nemohou být nestranní.

Odborníkův původ vyvodili Šlégrová s Kočím z příjmení Mazel, které podle nich vzniklo z hebrejského Moše. Podle advokáta však nikdy netvrdili, že znalec je Žid, pouze požádali soud, aby to prověřil. Mostecký soud má o námitce rozhodnout ještě tento týden.

Kočí: Mazel byl ekonomicky závislý na policii

"Podstatnější část námitky však spočívala v názoru, že znalec byl v ekonomické závislosti na jediném zadavateli, Policii ČR, a že odměny znalce, které inkasoval ze státní kasy, lze považovat za vysoké a předražené," uvedl advokát.

Argumentoval například posudkem, u kterého si podle něj Mazel účtoval 690 hodin práce za necelých 50 dní a dostal přes 300 tisíc korun. Podle Kočího může stát snaha vyhnout se dalšímu pátrání po rozsahu odborníkových odměn i za Mazlovou nedávnou rezignací na funkci znalce.

"Jsou to sprosté lži, právní kroky budou neprodleně následovat," reagoval na advokátovo vyjádření Mazel. Posudek, který představil Kočí novinářům, podle něj zpracovával znalecký ústav - tedy více lidí. On sám si pak opravdu účtoval 690 hodin, které také odpracoval.

Šlo o analýzu cédéček a materiálů k akci Power, na kterou policie velmi spěchala. Mazel na ní strávil 70 dní, denně deset i více hodin. Peníze pak dostal podle vyhlášky. "Pan advokát to ví, už jsem mu na to odpovídal," dodal odborník.

Mazel: Znalecká činnost nebyla mým hlavním příjmem

Mazel, který mimo jiné pomáhal usvědčit žháře z Vítkova, doplnil, že znalecká činnost nebyla jeho hlavním příjmem, pracuje jako advokát. Minulý rok zpracovával zhruba deset posudků, jejichž cena se pohybovala od 1500 do 7000 korun. Na funkci pak prý rezignoval i proto, že jako nestranný expert by nemohl řešit spory s extremisty v osobní rovině.

Potvrdil také svůj hlavní důvod, kterým jsou neustálé útoky ze strany pravicových radikálů. Upozornil na to, že například Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) začala již na svém webu brojit proti dalšímu znalci Ivo Svobodovi.

Kočího námitka vzbudila značný rozruch veřejnosti. Advokátovým postupem se bude příští týden zabývat představenstvo ČAK. Na základě řady stížností od advokátů se pak kauzou bude zabývat i kontrolní rada komory, která rozhodne, zda zahájí proti Kočímu kárné řízení.

Proti Kočímu v médiích také ostře vystoupil například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

 

Právě se děje

Další zprávy