Vaňhová mi píše tajné zprávy, tvrdí poslanec ČSSD. Zda má prověrku, kraj nepoví

Radek Nohl Radek Nohl
7. 10. 2015 7:33
Více než 230 tisíc korun dostala loni náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová za práci pro poslance ČSSD Jaroslava Krákoru. Co pro něj dělala, ale říct odmítá. Krákora tvrdí, že pro něj napsala například zprávy o zdravotnictví v Ústeckém kraji. Předložit je ale nechce, jelikož jsou údajně v režimu utajení. Zda má na psaní takových posudků Vaňhová vůbec prověrku, ale kraj neřekl.
Jana Vaňhová dostala od poslance ČSSD za práci asistentky přes 230 tisíc korun.
Jana Vaňhová dostala od poslance ČSSD za práci asistentky přes 230 tisíc korun. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dokud byla Jana Vaňhová (ČSSD) hejtmankou Ústeckého kraje, pracovala pro spolustraníka, poslance Jaroslava Krákoru, za symbolickou odměnu a proto, aby se mohla díky vstupní kartě jednoduše dostat do Poslanecké sněmovny.

Jenže teď, kdy je náměstkyní hejtmana, inkasuje za práci asistentky stovky tisíc korun navíc. Co přesně Vaňhová dělala v loňském roce, kdy podle svého majetkového přiznání dostala přes 236 tisíc korun, říct nechce.  

"Veškeré povinné a požadované informace jsou v majetkovém přiznání uvedeny," vzkázala Aktuálně.cz Vaňhová prostřednictvím mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělové. Na další otázky již náměstkyně hejtmana neodpověděla.

V dokumentu, který náměstkyně předkládá každý rok, je ale pouze uvedeno, že zmíněnou částku dostala za poradenskou a konzultační činnost od Poslanecké sněmovny. Pro ni ale nepracovala. "Paní Vaňhová rozhodně nepracuje pro Poslaneckou sněmovnu," potvrdil vedoucí tiskového oddělení Roman Žamboch.

Píše tajné zprávy. Má ale prověrku?

Celou částku tedy získala za práci pro poslance Jaroslava Krákoru. S ním spolupracuje řadu let. Ale jak nyní Krákora uvedl, poté, co byl zastřelen životní partner Vaňhové Roman Houska, jsou v užším kontaktu. 

"Nehledejte v tom žádnou vědu. Má se mnou smlouvu a hotovo. Mně je jedno, kolik si vydělá. Já po ní chci určité úkoly a ty ona splní," prohlásil Krákora.

Vaňhová od poslance ČSSD v letech 2011 a 2012 inkasovala částku 12 tisíc korun za rok. Loni dostala již zmíněných 230 tisíc korun. Krákora vysvětluje, že to je proto, že náměstkyně hejtmana napsala třeba posudky o zdravotnictví v Ústeckém kraji. Nahlédnout do nich ale reportér nemohl. "To nejsou zprávy, které se dají předkládat. Jsou třeba v režimu důvěrné. To není tak jednoduché," řekl poslanec ČSSD.

Zákon o ochraně utajovaných skutečnosti ale uvádí, že důvěrné jsou ty informace, jejichž vyzrazení může způsobit újmy České republice. To v případě zprávy o zdravotnictví Ústeckého kraje není nejspíše možné. Navíc tiskové oddělení Ústeckého kraje ani po dvou týdnech neodpovědělo na otázku, zda Vaňhová prověrku na stupeň utajení "důvěrné" má. Tedy není jasné, jestli by mohla vůbec v takovém režimu zprávy psát.

Vaňhová prý nechávala peníze partnerovi

Poslanec Krákora však má i další pozoruhodné vysvětlení, proč objem finančních prostředků náměstkyni ústeckého hejtmana vzrostl. "Ona předtím nechávala ty peníze svému příteli (Romanu Houskovi - pozn. red.), ale gros té práce záleželo na ní. Předtím to pro ni bylo nespravedlivé," prohlásil.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

I Houska, bývalý boss ústeckého ČSSD, byl dříve asistentem poslance Jaroslava Krákory. Na podzim roku 2013 ho ale před jeho domem zastřelil bývalý voják Michal Krnáč, který byl za vraždu již pravomocně odsouzen k 13 rokům vězení. 

Vaňhová si loni podle svého majetkového přiznání přišla celkově na 1,46 milionu korun. Vedle platu náměstkyně hejtmana získala odměny také za působení v několika městských firmách.

 

Právě se děje

Další zprávy