Vláda zamítla úpravu zákona o majetkovém přiznání kancléře

ČTK ČTK
20. 8. 2015 13:07
Návrh novely chtěl zavést, aby kancléř podával majetkové přiznání prostřednictvím hlavy státu řediteli legislativního odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Vratislav Mynář při odevzdávání majetkového přiznání.
Vratislav Mynář při odevzdávání majetkového přiznání. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentův kancléř patrně nebude podávat majetkové přiznání prostřednictvím hlavy státu řediteli legislativního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Vláda se postavila záporně k návrhu novely zákona o střetu zájmů, který předložila poslankyně TOP 09 a Starostů Věra Kovářová a který to předpokládá. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání ministrů. Podle současného zákona musí kancléř přehled za předchozí rok odevzdat do konce června, zákon mu ale neurčuje kam.

Z předběžného vládního stanoviska vyplývá, že kabinet se postavil proti, jelikož tutéž záležitost upravuje vládní novela, jež je před projednáváním ve Sněmovně. Vládě se nelíbí ani to, že se předloha zabývá jen postavením prezidentova kancléře a nezahrnuje taky sněmovního a senátního kancléře. "Je zcela nevhodné, aby tyto osoby s obdobným postavením byly v jednom případě zákonem výslovně upraveny a v dalších nikoli," stojí v předběžném stanovisku.

Vládní legislativci navíc zpochybňují legislativní odbor prezidentské kanceláře jako evidenční místo, protože není zřízen zákonem. Kabinet v novele navrhuje, aby jednotným evidenčním místem bylo ministerstvo spravedlnosti.

Problematické byly také další pasáže návrhu Kovářové, podle nichž by prezidentův kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politické straně nebo hnutí, měl by být bezúhonný a měl mít takové zkušenosti a morální vlastnosti, které zaručovaly, že bude funkci řádně zastávat. Podmínky vycházejí podle předběžného stanoviska z přísných předpokladů pro soudce a přísedící, s nimiž prý nelze prezidentova kancléře srovnávat, když jde spíše o politicko-administrativní funkci.

Současný kancléř Vratislav Mynář předal v červnu Kovářové majetkové přiznání za předminulý rok. Kovářová ho s Mynářovým souhlasem zveřejnila na webu. Mynář v dokumentu uvedl, že měl podíl ve čtyřech firmách a že je bez dluhů. Už tehdy Kovářovou vyzval, aby se v souvislosti s majetkovými přiznáními zasadila o zpřesnění zákona o střetu zájmů. Poslankyně později uvedla, že přiznání za loňský rok Mynář před veřejností skrývá.

O návrhu Kovářové rozhodnou zákonodárci. Vládní stanovisko je pro ně jen doporučující.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy