Má víc práce a peníze neodvádí zabitému Houskovi, vysvětluje odměny pro Vaňhovou poslanec

Radek Nohl Radek Nohl
11. 10. 2015 6:30
Má více práce a již nenechává peníze svému životnímu partnerovi Romanu Houskovi, který byl zavražděn. Tak v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vysvětluje poslanec ČSSD Jaroslav Krákora, proč dostala jeho asistentka, náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová o 200 tisíc navíc oproti rokům 2011 a 2012, kdy si vydělala pokaždé 12 tisíc. Krákora také řekl, že pro něj Vaňhová vypracovala zprávy o zdravotnictví, které jsou prý v režimu důvěrné, a tak se k nim veřejnost nedostane.
Náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová.
Náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Za práci pro sociálnědemokratického poslance Jaroslava Krákoru dostala náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová (ČSSD) v loňském roce přes 236 tisíc korun.

Tato částka se výrazně změnila poté, co Vaňhová opustila křeslo hejtmanky. Například v letech 2011 a 2012 inkasovala podle svého majetkového přiznání za práci asistentky každý rok 12 tisíc korun.

Krákora v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vysvětluje, že Vaňhová má více peněz, protože jí narostl objem práce. Napsala pro něj například zprávy o zdravotnictví Ústeckého kraje. Posudky jsou prý v režimu důvěrné, a tak se k nim veřejnost dostat nemůže.

Sociálnědemokratický poslanec uvedl, že Vaňhová od něj dostává více peněz i proto, že je dříve nechávala svému životnímu partnerovi Romanu Houskovi. Ten byl na podzim roku 2013 zavražděn a byl také asistentem poslance Krákory.

Jana Vaňhová jako vaše asistentka dříve dostávala 12 tisíc korun ročně, v majetkovém přiznání za loňský rok uvedla částku přes 230 tisíc. Co se v objemu její práce změnilo?

Je to normálně moje asistentka, která má asistentskou smlouvu. Dělá pro mě věci na kraji, spolupracujeme spolu dost úzce. Nevím, co bych vám ještě řekl.

Zajímá mě, v čem se změnila ta práce pro vás, že dostává o více než 200 tisíc korun více?

Samozřejmě se to změnilo. Dělá pro mě sondy a posudky na krajské zdravotnictví. Řekl bych, že to je spíše asistentská práce. Jsme spolu v mnohem větším kontaktu než za pana Housky.

Dokázal byste tyto posudky, které paní Vaňhová zpracovala, ukázat?

Jako teď?

Myslím třeba v dalších dnech.

Já vám říkám, že mám nějaké zprávy, ale ty se nedají předkládat. Jsou třeba v režimu důvěrné. To není zase tak jednoduché.

Takže to možné není.

Nehledejte v tom žádnou vědu. Má se mnou smlouvu a hotovo. Mně je jedno, kolik si vydělá. Já po ní chci určité úkoly a ty ona splní. To je ta spolupráce. Někdy chodí za mě na akce, kam jsme pozvaní já i ona, tak tam jde jen ona. Všechno se nedá stihnout. Já jsem jediný poslanec v okrese Chomutov. Dříve nás tady bylo pět.

Dobře. Mě ale překvapil ten nárůst finančních prostředků. Proto jsem se ptal, čím to je.

Ten nárůst práce tam je. Může se zdát, že to neodpovídá té částce. Ona předtím nechávala ty peníze svému příteli (Romanu Houskovi - pozn. red.), ale gros té práce záleželo na ní. Předtím to pro ni bylo nespravedlivé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy