Má víc práce a peníze neodvádí zabitému Houskovi, vysvětluje odměny pro Vaňhovou poslanec

Radek Nohl Radek Nohl
11. 10. 2015 6:30
Má více práce a již nenechává peníze svému životnímu partnerovi Romanu Houskovi, který byl zavražděn. Tak v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vysvětluje poslanec ČSSD Jaroslav Krákora, proč dostala jeho asistentka, náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová o 200 tisíc navíc oproti rokům 2011 a 2012, kdy si vydělala pokaždé 12 tisíc. Krákora také řekl, že pro něj Vaňhová vypracovala zprávy o zdravotnictví, které jsou prý v režimu důvěrné, a tak se k nim veřejnost nedostane.
Náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová.
Náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Za práci pro sociálnědemokratického poslance Jaroslava Krákoru dostala náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová (ČSSD) v loňském roce přes 236 tisíc korun.

Tato částka se výrazně změnila poté, co Vaňhová opustila křeslo hejtmanky. Například v letech 2011 a 2012 inkasovala podle svého majetkového přiznání za práci asistentky každý rok 12 tisíc korun.

Krákora v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vysvětluje, že Vaňhová má více peněz, protože jí narostl objem práce. Napsala pro něj například zprávy o zdravotnictví Ústeckého kraje. Posudky jsou prý v režimu důvěrné, a tak se k nim veřejnost dostat nemůže.

Sociálnědemokratický poslanec uvedl, že Vaňhová od něj dostává více peněz i proto, že je dříve nechávala svému životnímu partnerovi Romanu Houskovi. Ten byl na podzim roku 2013 zavražděn a byl také asistentem poslance Krákory.

Jana Vaňhová jako vaše asistentka dříve dostávala 12 tisíc korun ročně, v majetkovém přiznání za loňský rok uvedla částku přes 230 tisíc. Co se v objemu její práce změnilo?

Je to normálně moje asistentka, která má asistentskou smlouvu. Dělá pro mě věci na kraji, spolupracujeme spolu dost úzce. Nevím, co bych vám ještě řekl.

Zajímá mě, v čem se změnila ta práce pro vás, že dostává o více než 200 tisíc korun více?

Samozřejmě se to změnilo. Dělá pro mě sondy a posudky na krajské zdravotnictví. Řekl bych, že to je spíše asistentská práce. Jsme spolu v mnohem větším kontaktu než za pana Housky.

Dokázal byste tyto posudky, které paní Vaňhová zpracovala, ukázat?

Jako teď?

Myslím třeba v dalších dnech.

Já vám říkám, že mám nějaké zprávy, ale ty se nedají předkládat. Jsou třeba v režimu důvěrné. To není zase tak jednoduché.

Takže to možné není.

Nehledejte v tom žádnou vědu. Má se mnou smlouvu a hotovo. Mně je jedno, kolik si vydělá. Já po ní chci určité úkoly a ty ona splní. To je ta spolupráce. Někdy chodí za mě na akce, kam jsme pozvaní já i ona, tak tam jde jen ona. Všechno se nedá stihnout. Já jsem jediný poslanec v okrese Chomutov. Dříve nás tady bylo pět.

Dobře. Mě ale překvapil ten nárůst finančních prostředků. Proto jsem se ptal, čím to je.

Ten nárůst práce tam je. Může se zdát, že to neodpovídá té částce. Ona předtím nechávala ty peníze svému příteli (Romanu Houskovi - pozn. red.), ale gros té práce záleželo na ní. Předtím to pro ni bylo nespravedlivé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy