Uprchlíci z tábora v Drahonicích dál drží hladovku. Situace se ale zklidnila

ČTK ČTK
12. 11. 2015 11:38
Hladovka, kterou zahájili uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku, pokračuje. Situace v zařízení je ale podle policie oproti posledním dvěma dnům znatelně klidnější. Asi čtyři desítky uprchlíků hladovkou protestují proti svému zadržování. Ve většině případů má jít o Íránce. "Pokud je nám známo, tak v hladovění pokračují všichni, kteří se k němu přihlásili," řekl evangelický farář Mikuláš Vymětal, který s běženci spolupracuje.
Detenční tábor v Drahonicích
Detenční tábor v Drahonicích | Foto: Reuters

Drahonice (Lounsko) - Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku pokračují v hladovce, kterou zahájili v úterý. Řekl to ve čtvrtek evangelický farář Mikuláš Vymětal, který společně s dobrovolníky s běženci spolupracuje. Situace v zařízení je ale podle policie oproti posledním dvou dnům znatelně klidnější.

Asi čtyři desítky uprchlíků hladovkou protestují proti svému zadržování. Ve většině případů má jít o Iránce. "Pokud je nám známo, tak v hladovění pokračují všichni, kteří se k němu přihlásili," řekl Vymětal. Pokračování hladovky potvrdili v prohlášení i samotní běženci. "Uvědomujeme si, že české zákony umožňují naše dlouhodobé věznění a akceptujeme to.

Svou hladovkou však chceme přispět k tomu, abychom byli mírovou cestou propuštěni, přestože nevíme, jakým způsobem je to možné. Pokračujeme v hladovění," uvádějí v prohlášení Razad Fazal a Yasin Beelhaadj.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové je situace v Drahonicích klidnější. Na snídani dnes podle policie nepřišlo 36 lidí. "Včera večer neodebralo večeři 38 lidí, ráno na snídani nepřišlo 36 lidí, takže číslo se snižuje. My stále monitorujeme, zda jde o stále stejné osoby," řekla Rendlová.

Situace v Drahonicích se vyostřila ve středu vpodvečer, kdy se dva běženci sami zranili a další údajně napadl člena ochranky a zranil se také. Tři ze zadržovaných se podle dobrovolníků, kteří jsou s nimi v kontaktu, zranili už v úterý večer.

V drahonickém zařízení je nyní podle statistik ministerstva vnitra stovka běženců. Iniciativy svolaly na dnešních 16:00 akci na podporu hladovkářů do parku u stanice Malostranská v Praze.

Detenční zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, má kapacitu 240 lidí, určeno je výhradně pro muže. V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen. Podmínky, ve kterých jsou v ČR ubytováni uprchlíci, ale kritizují některé tuzemské i zahraniční nevládní organizace. Vysoký komisař OSN pro lidská práva nedávno uvedl, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů.

Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa o uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 44 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy