Tok migrantů do Česka podle Chovance klesl. Ministr bude o situaci uprchlíků jednat s ombudsmankou

ČTK ČTK
18. 10. 2015 13:58
Policie v posledních dnech zadržela pět či sedm lidí, kteří nelegálně překročili hranice České republiky. Informoval o tom ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že počet migrantů výrazně klesl. V pořadu TV Prima také hovořil o podmínkách v detenčních zařízení a označil je za odpovídající 21. století. V souvislosti s kritizovaným centrem v Bělé – Jezové se hodlá příští týden sejít s ombudsmanskou Annou Šabatovou.
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili.
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili. | Foto: ČTK

Praha - Tok migrantů do Česka se zastavil. Počet lidí, kteří přecházejí přes české území, klesl. Policie v posledních dnech zadržela jednotky lidí bez povolení. V diskusním pořadu televize Prima to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Příští týden se sejde s ombudsmankou Annou Šabatovou, která podmínky v uprchlických zařízeních kritizovala. Podle Chovance odpovídají úrovni 21. století.

"Migrační tok k nám se zastavil. Počty klesly," uvedl Chovanec. V posledních dnech podle něj policie zadržela denně pět či sedm lidí bez povolení, uprchlíky ve lhůtě 14 dnů vrací do Rakouska.

Podmínky zadržených, kteří končívají v detenčních zařízeních, kritizovala ombudsmanka před pár dny. Po své kontrole v táboře v Bělé - Jezové uvedla, že tam děti uprchlíků "žijí hůř než čeští vězni". Nemají teplé oblečení a obuv, hygienické podmínky jsou nedostatečné, uprchlíci spí na matracích na podlaze v tělocvičně, v noci je budí policie. Situaci dlouhodobě kritizují české nevládní organizace. Ke kritikům se připojil i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Chovanec se příští týden se Šabatovou sejde. Trvá na tom, že podmínky uprchlíků v Česku odpovídají 21. století. Otevírají se další zařízení v Drahonicích a Balkové, v jednom táboře vzniká trakt pro matky s dětmi, uvedl ministr. "Podmínky u nás jsou nadstandardně lepší než na nádraží Keleti v Maďarsku, přesto dbáme na lidská práva," řekl ministr. Dodal, že zařízení v Drahonicích přebírá vězeňská služba.

Podle Chovance se Česko do budoucna bez migrantů neobejde, "masová vlna ale není vhodná". Nechce prý šířit xenofobii, ale ostražitost. Ministr míní, že ČR není xenofobní, když v ní je na půl milionu cizinců.

Podle statistického úřadu žilo na konci prvního pololetí v zemi 458.229 lidí ze zahraničí, velká část z nich pocházela z EU. Zhruba 99 tisíc bylo Slováků, téměř 20 tisíc Poláků a přes 20 tisíc Němců.

Chovanec se obává toho, že migranti přicházejí do Evropy s velkými očekáváními, protože pašeráci jim "naslibují úplné bludy". Většina z příchozích prý brzy pochopí, že z nich budou po dlouhou dobu občané druhé kategorie. "Musíme vzkázat světu, že lidem chceme pomáhat u nich, ať nechodí sem," dodal Chovanec.

Nevládní organizace dlouhodobě český přístup k uprchlíkům kritizují. Podle nich vláda a příslušné instituce vidí běžence jen jako "bezpečnostní problém", pomoc se příliš neřeší. Zapojuje se tak hlavně policie a vnitro, ne ostatní resorty, uvedli zástupci neziskových organizací.

 

Právě se děje

Další zprávy